Biokominki- czym są i czy mogą stanowić źródło ciepła?

W czasach, gdy paliwa są bardzo kosztowne, a nierzadko także trudno dostępne, wszelkie alternatywne źródła ciepła są bardzo pożądane. Takim źródłem mogą być biokominki. Stanowią one pewnego rodzaju imitację tradycyjnego kominka, a różnica między nimi polega przede wszystkim na rodzaju stosowanego paliwa. Czym są biokominki i czy warto stosować je jako alternatywne źródło ciepła w domu i mieszkaniu?

Biokominki- czym są?

Biokominek to stalowy pojemnik o wysokiej szczelności. Otoczony jest niepalnym materiałem o dużej odporności na wysokie temperatury. Wewnątrz paleniska umieszczony jest chłonny materiał, który nasącza się bioetanolem. Opary etanolu po podpaleniu ulegają rozkładowi do śladowej ilości dwutlenku węgla i pary wodnej. W ten sposób otrzymujemy żywy ogień, który nie wymaga instalacji kominowej.

Nowoczesny wygląd biokominka sprawia, że zyskuje on coraz większą popularność. Ten rodzaj kominka jest o wiele mniej problematyczny od kominków tradycyjnych, a efekt jest właściwie ten sam. Sporą zaletą biokominków jest fakt, że możesz umieścić go w dowolnym miejscu w swoim domu. Dostępne na rynku biopaliwo jest produkowane na bazie naturalnych składników, dostępne są też jego wersje z zapachem. Prawidłowo użytkowane biokominki są w pełni bezpieczne i tworzą we wnętrzu magiczny, niepowtarzalny nastrój.

Biokominki wolnostojące- imitacja tradycyjnego kominka

Jednym z często stosowanych rodzajów biokominków są biokominki wolnostojące. Do złudzenia przypominają tradycyjne kominki, jednak są o wiele wygodniejsze w stosowaniu. Przede wszystkim, podczas spalania etanolu nie wydziela się dym, nie powstaje także sadza ani popiół. Nie ma więc konieczności uciążliwego sprzątania. Poza tym, zamontowanie biokominka nie wymaga pozwoleń ani instalacji kominowej. Wystarczy jedynie wywietrzenie pomieszczenia po zakończeniu palenia. Opary bioetanolu nie są szkodliwe dla organizmów żywych, nie ma więc obaw o ich działanie na ludzi czy zwierzęta.

Biokominki wiszące- gdzie warto je stosować?

Innym rodzajem biokominków są biokominki wiszące. Można zastosować je właściwie w każdym pomieszczeniu i w różnych miejscach. Ich zaletą jest fakt, że nie zajmują miejsca. Poza tym, prezentują się niezwykle nowocześnie i stylowo. Wyjątkowym rodzajem biokominków są także biokominki narożne. Jeżeli nie posiadasz miejsca na montaż tego rodzaju kominka, możesz wybrać przenośne biokominki stołowe. Możesz postawić je w dowolnym miejscu, a większość z nich posiada specjalne zabezpieczenia, uniemożliwiające wydostanie się ognia nawet w sytuacji przewrócenia się kominka. Taki biokominek możesz postawić na stole podczas kolacji-nastrojowy i klimatyczny efekt murowany!

Biokominek jako źródło ciepła

Biokominki montowane są głównie w celach dekoracyjnych, jako podkreślenie nowoczesnego designu wnętrza. Co prawda, ich głównym celem nie jest zastąpienie tradycyjnych urządzeń grzewczych, jednak ich zastosowanie może być bardzo skutecznym sposobem uzupełnienia innych źródeł ciepła. Podobnie, jak tradycyjny kominek, biokominek również daje nam żywy ogień. To sprawia, że wydziela się ciepło, które z łatwością ogrzeje cale pomieszczenie, a nawet całe mieszkanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by eko kominek zawsze użytkować zgodnie z zaleceniami i zasadami bezpieczeństwa. Wówczas korzystanie z niego będzie prawdziwą przyjemnością.

Jeżeli uwielbiasz żywy ogień, a nie masz warunków czy możliwości, by zamontować kominek w tradycyjnym wydaniu, postaw na nowoczesny biokominek i ciesz się wydajnym alternatywnym źródłem ciepła w swoim domu.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dlaczego róża to jeden z najpopularniejszych kwiatów na świecie?

Róża w wielu swych odmianach niewątpliwie jest jednym z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszym kwiatem na świecie. Przyczyna nie jest tylko duży zasięg występowania krzewów różanych (od wschodniej Azji, przez Europę po Amerykę Północną i Południową), ale nade wszystko jej unikatowe piękno, kojący zapach, których charakteryzują się jej niektóre odmiany, jak i szerokie zastosowanie. Róże […]

Szafka na buty do przedpokoju. Jak ją wybrać?

Gdy ktokolwiek odwiedza nasz dom lub mieszkanie, w pierwszej kolejności wkracza do przedpokoju. W wielu przypadkach jest to prawdziwa wizytówka naszych czterech kątów, dlatego tak ważne jest to, aby o nią zadbać – nie tylko dla innych, ale również dla siebie, w końcu i my każdego dnia w pierwszej kolejności stykamy się właśnie z nim. […]