Do dekoracji okien coraz częściej wybieramy nie tylko firany czy zasłony, ale również rolety różnego rodzaju. Stały się one tak popularne, że nieustannie przybywa na rynku rodzajów, wzorów, kolorów czy rozwiązań związanych z roletami.
Aktualnie, największą popularnością wciąż cieszą się rolety wewnętrzne. Jednak w domach jednorodzinnych, a sporadycznie również w mieszkaniach w blokach pojawiają się rolety zewnętrzne. Nie zawsze są to jedynie produkty mające charakter typowo antywłamaniowy. Często są to rozwiązania mające jedynie ochronić wnętrze domu przed słońcem, wścibskim wzrokiem przechodniów, ale i przed silnym wiatrem.
Jakie rodzaje rolet zewnętrznych są dostępne na rynku?
Rolety zewnętrzne wyróżnia sposób montażu. Montowane są bowiem na zewnątrz domu, na elewacji lub tuż pod nią. Wśród tych rozwiązań wyróżnić możemy przede wszystkim: naokienne, nakładane (czyli nadprożowe lub RNS) albo elewacyjne (tzw. natynkowe). Sposób montażu ma tutaj dość duże znaczenie, a każdy z tych produktów różni się od siebie w dość dużym stopniu.
Rolety naokienne
W ich przypadku, skrzynka, w której schowana jest część zasłaniająca okno znajduje się na ramie okna. Trzeba mieć tutaj świadomość, że kaseta może zasłaniać górną część okna, co jest bardzo niekorzystne w przypadku niewielkich otworów okiennych. Część konsumentów uważa, że nie jest to również zbyt wygodne rozwiązanie, inni zaś doceniają fakt, że nie trzeba niszczyć elewacji, aby zamontować je, ani też nie trzeba wymieniać okien, aby móc cieszyć się roletami. Są to bez wątpienia najwygodniejsze w montażu produkty dostępne na naszym rynku.
Rolety nakładane
Ich montaże nie jest już tak łatwy, jak w przypadku tych naokiennych. Zamontować je można wyłącznie podczas wymiany okien. Kaseta, w której schowana jest część zasłaniająca okno znajduje się w ścianie. Jest ukryta, dzięki czemu nie zasłania okna i znajduje się tuż nad nim. Jednak zamontowanie takiego rozwiązania bez wymiany okien jest praktycznie niemożliwe.
Rolety elewacyjne
To trzeci rodzaj, który cieszy się zdecydowanie największą popularnością. W tym przypadku, skrzynka montowana jest nad oknem, przytwierdzana do elewacji budynku. Prowadnice znajdują się we wnęce okiennej, tuż przy ramie okna. Zamontować można je w dowolnym momencie, nie trzeba wymieniać przy tym okien i nie zasłaniają one okna. Jednak montaż może być nieco kłopotliwy z uwagi na konieczność przytwierdzenia skrzynki do elewacji budynku. Część konsumentów nie jest zbyt zadowolona z tego faktu.
Rolety wewnętrzne
Na naszym rynku dostępne są nie tylko rozwiązania do zasłaniania okien zewnętrzne, ale również wewnętrzne. Te cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Wieczorem, spoglądając po oknach w blokach dostrzeżemy mnóstwo mieszkań, w których do zasłaniania okien zastosowano własnie takie rozwiązania. Właściciele domów jednorodzinnych również chętnie sięgają po wewnętrzne formy przysłon okiennych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że te wewnętrzne są zdecydowanie tańsze, mają więcej rodzajów, kolorów, wzorów i stanowią tym samym wspaniałą dekorację okna. Wśród nich wyróżnić możemy przede wszystkim zwijane, rzymskie, weneckie, austriackie, plisowane i typu dzień-noc.
Różnice miedzy roletami zwijanymi i rzymskimi oraz dzień-noc
Uważa się, że te zwijane i rzymskie to zdecydowanie najpopularniejsze w ostatnich czasach produkty. Są bardzo ciekawe, mogą być wykonane z różnych materiałów, jak również posiadać przeróżne wzory i kolory. Daje to ogromne możliwości stylizacyjne do okna, jak i całego wnętrza. Główną różnicą pomiędzy zwijanymi i rzymskimi roletami jest sposób ich działania. Zwijane, inaczej ekranowe, to takie, które podczas zwijania w górę zwijają się w rolkę. Do tego rodzaju możemy zaliczyć również typ dzień-noc, jednak ich nie trzeba całkowicie zwijać. Wystarczy delikatnie przesunąć sznurki, aby całkowicie zasłonić okno, bądź wpuścić słońce do mieszkania. W przypadku rzymskich, zwijanie ich w górę powoduje, że składają się one w kilka zakładek, niczym wachlarzyk.
Różnice między roletami austriackimi, weneckimi oraz plisowanymi
Jeśli chodzi o austriackie i weneckie, to są to zdecydowanie najbardziej ozdobne odmiany rzymskich zasłon. Weneckie, choć wyglądają jak tradycyjna kurtyna, podczas podciągania zwijają się niczym kurtyna w teatrze. Jednak jeszcze bardziej ozdobne są austriackie. Posiadają one bowiem pofałdowania i drapowania poziome i pionowe, dzięki którym nawet w pełni opuszczone są upięte w wytworny i bardzo ciekawy sposób. Natomiast plisowane są rodzajem złożonych w harmonijkę wachlarzyków. Podczas podnoszenia, zwijają się w niewielki pasek materiału. Rozwinięte, przypominają plisy, niczym na spódnicy.
Bez względu na to, jaki rodzaj przysłon okiennych wybierzemy, warto brać pod uwagę nie tylko ich cenę, ale również możliwości zastosowania. Nie zawsze potrzebujemy ochrony okien przed silnymi wiatrami czy hałasem, jakie otrzymamy dzięki zewnętrznym osłonom. Jeśli jednak potrzebujemy ochrony przed hałasem lub silnym wiatrem czy włamaniem – zewnętrzne mogą okazać się niezastąpione.