Co to jest wyleganie zboża i jak można mu zapobiegać?

Dla każdego producenta rolnego najważniejsze jest, żeby jego plony były jak najwyższej jakości. W tym celu stosuje się nawożenie, różnego rodzaju środki ochronne oraz zabiegi, które mają na celu poprawić kondycję zbóż. Częstym problemem jest wyleganie. Jak uchronić przed nim rośliny?

Czym jest wyleganie zbóż?

Wszystkie uprawy zależne są od aktualnie panujących warunków atmosferycznych, które są trudne do przewidzenia. Termin siewu czy niesprzyjająca pogoda mogą bowiem znacząco obniżyć jakość plonów. Łany, które są gęste i bujne bardzo często ulegają wyleganiu. Oznacza to pogrubienie ścian komórkowych, a także trwałe pochylenie się łanu i łamanie nadziemnej części rośliny. Ma to negatywne skutki, ponieważ zmniejszone zostaje natężenie fotosyntezy, zboże pobiera niewystarczającą ilość  składników odżywczych z wody oraz gleby, co w efekcie będzie skutkować mniejszą ilością zbiorów oraz ich niższą jakością.

Jakie są przyczyny wylegania? Przede wszystkim system korzeni oraz źdźbła są bardzo słabe, a tym samym bardzo podatne na silne wiatry czy opady deszczu. Można temu zapobiec już na etapie sadzenia. Ważne jest bowiem przestrzeganie odpowiedniego terminu siewu oraz zachowaniu odpowiedniego zagęszczania. Nie bez znaczenia jest również stosowanie właściwych środków ochrony roślin, które zabezpieczają je przed chorobami, ale jednocześnie regulują ich wzrost.

Czy należy stosować antywylegacz?

Na wyleganie zbóż wpływ ma kilka czynników. Są to m.in. gęstość siewu i choroby, ale dominujące są warunki atmosferyczne, na które plantator nie ma wpływu. Silny wiatr i mocne opady deszczu mogą zniszczyć każdą plantację. Należy odpowiednio wcześnie zapobiegać wyleganiu osłabionych zbóż, stosując dobrze dobrany antywylegacz, który pomoże ochronić uprawy przed tym niekorzystnym zjawiskiem. Wpływa on na zwiększenie liczby źdźbeł oraz ich średnicę i grubość.

Na stronie internetowej syngenta.pl dostępne są informacje o poszczególnych środkach ochrony roślin, które skutecznie zabezpieczają plony. Syngenta oferuje plantatorom różnorodne rozwiązania dla rolnictwa, które wpływają na jakość upraw.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

fotowoltaika

Ile tak naprawdę zwraca się fotowoltaika?

Mitów na temat kosztów i czasu zwrotu z fotowoltaiki narosło bardzo dużo. Dziś zastanowimy jak to naprawdę wygląda i ile musimy poczekać na zwrot. Program mój prąd zrobił swoje. Liczba zainstalowanych paneli w roku ubiegłym pobiła wszelkie możliwe rekordy, a nasz rynek z punktu widzenia nowych instalacji jest w TOP5 rynków w Europie. Obecnie branża […]

Krzesło biurowe – na co zwracać uwagę, by nie przepłacić?

Wybór odpowiedniego krzesła biurowego jest naprawdę trudny – przed osobami zainteresowanymi jego zakupem pojawia się ogrom różnorodnych opcji, modeli, cen, firm i producentów. W praktyce więc wybór tego jedynego, naprawdę dopasowanego fotela, jest bardziej, niż wymagający. Czy nad zakupem fotela naprawdę trzeba się zastanawiać? Wiele osób chciałoby wybrać pierwszy-lepszy fotel i mieć tę decyzję po […]