Samodzielna budowa domu to poważne przedsięwzięcie, wymagające dobrego przygotowania i przemyślanych rozwiązań. Mowa tu bowiem o procesie, który już na samym starcie jest bardzo ściśle sformalizowany, a poszczególne jego etapy pochłoną tysiące złotych i wiele przepracowanych godzin. Wiele osób boi się szczególnie kosztów oraz nieplanowanych wydatków, które – w ich opinii – mogą skutecznie przytłoczyć niejednego budowniczego. W dzisiejszym artykule podpowiadamy Państwu, jak ekonomicznie wybudować dom oraz jak przygotować budżet na budowę.
Projekt budowlany to także projekt kosztów
Wybór projektu – od powierzchni domu przez ilość kondygnacji, aż po kształty ścian czy ewentualne dobudówki – ma kluczową kwestię przy szacowaniu kosztów. Zupełnie inną kwotę będziemy przecież szykować na dom dwupiętrowy z piwnicą do zaadaptowania i garażem. a inny budżet wygospodarujemy na wybudowanie prostego, niedużego domu parterowego. Bardzo dużą rolę odgrywa tu piwnica, której koszt budowy (w tym także izolacji, konstrukcji użytkowej, itp.) może pochłonąć nawet 1/4 łącznej kwoty postawienia domu. Tańszym rozwiązaniem jest dobudowanie altany lub pomieszczenia naziemnego w postaci komórki czy garażu, alternatywnie możemy również rozważyć zakup gotowego blaszaka lub drewnianej szopy. Jeśli nie mamy pomysłu na własny projekt, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych planów zrobionych przez profesjonalne biuro architektoniczne, np.: Domoweklimaty.pl
Budować samemu czy przy wsparciu fachowców?
To pytanie zawsze spędza sen z powiek osobom decydującym się na stawianie domu, bowiem oba rozwiązania mają swoje niekwestionowane zalety, ale też i minusy. Samodzielna budowa to bardzo duża oszczędność gotówki, bowiem profesjonalne firmy budowlane zazwyczaj doliczają sobie wysokie marże w postaci robocizny, która może być nawet trzykrotnie droższa niż własnoręczne wykonanie etapu. Z drugiej jednak strony na korzyść firm przemawia fakt, że szybciej wykonają oni poszczególny element pracy niż my sami, a jednocześnie ich doświadczenie minimalizuje szanse wystąpienia pomyłki. Warto zatem podzielić pracę na te, które możemy wykonać sami (np. budowanie ścian działowych) oraz te, które ze względu na stopień skomplikowania wymagają fachowej ręki (np. przy elementach konstrukcyjnych domu).
Koszt projektu domu a wizualizacja wnętrza
Bardzo często otrzymując mieszkanie w stanie surowym, zdajemy się na swoją intuicję i gust, dobierając dodatki i wyposażenie wnętrza według własnych upodobań. Rzadko jednak zwracamy uwagę, czy aby na pewno dodatki do siebie pasują, kolory ścian ze sobą współgrają, a w poszczególnych pomieszczeniach nie ma mieszanki stylów aranżacyjnych. Aby zapobiec wizualnej wpadce, rozsądnym pomysłem jest skorzystanie z usługi wizualizacji wnętrza, który – poza gotowym projektem domu – będzie zawierać również aranżację wnętrz. Będziemy mieli wtedy pewność, że dobrane rozwiązania będą wspaniale się komponować, a całość nie uszczupli naszego portfelu w nadmierny sposób.
Lokalizacja a cena
Koszty budowy oszacowane, materiały wybrane… pozostaje tylko kwestia cen „biurokracji”. Mówiąc o tej sekcji, trzeba przede wszystkim uwzględnić koszty wydania pozwoleń na budowę, inspekcji budowlanej, odbioru domu, a także ceny gruntu. O ile koszty administracyjne mają niewielkie wahania dla poszczególnych rejonów, o tyle lokalizacja działki budowlanej ma niebagatelne znaczenie. Zastanówmy się zatem, czy nasz budżet będzie gotowy na spełnienie marzeń o górskim domku jednorodzinnym z widokiem na leśne szczyty Karkonoszy, czy jednak zdecydujemy się na tańszy wariant zamieszkania na terenie podmiejskim.
Polecamy także przeczytać artykuł: „Koszt projektu domu a wizualizacja wnętrza – Czy warto zainwestować w gotowy projekt z aranżacją wnętrz w cenie?„