Jaka jest zalecana odległość od telewizora?

jaka jest zalecana odległość od telewizora

Ustawiając telewizor w domu, należy wziąć pod uwagę własne zdrowie i komfort. Od tego, gdzie ekran zostanie umieszczony, będą zależały odczucia oglądających oraz kondycja ich oczu. Na temat tego, jaka jest odpowiednia odległość od telewizora, odnaleźć można wiele ogólnych informacji. Warto wiedzieć, że przy ustalaniu tego parametru ważne są wielkość i rodzaj ekranu oraz odczucia odbiorców. Jak stworzyć wygodną strefę relaksu w swoim mieszkaniu?

Odległość od telewizora – ogólne zalecenia

Szczegółowe dane na temat zdrowej odległości od ekranu różnią się w zależności od urządzenia. Poszczególni producenci podają swoje zalecenia na różne sposoby. W niektórych sytuacjach wystarczające będą jednak ogólne wskazówki. Według nich telewizor powinien stać ok. 2 metrów od kompletu wypoczynkowego. Zasada ta może nie mieć jednak zastosowania w przypadku bardzo dużych ekranów. Wówczas lepiej przyjąć wyznacznik 4-4,5 cm dystansu na każdy cal przekątnej telewizora. Jednym ze sposobów jest też ustawienie urządzenia w odległości od kanapy, której wartość jest dwa razy większa od szerokości ekranu.

Jak dokładnie wyliczyć odpowiedni dystans?

Warto wiedzieć, że podczas ustawiania ekranu znaczenie ma nie tylko jego wielkość. Ważne jest też to, w jakiej jakości odbierane są obrazy. Zasada dotycząca ekranów 4K i 8K zaleca wyznaczyć dystans, który jest równy 1,5 wysokości ekranu. Konieczne może być tutaj zastosowanie przelicznika z cali na centymetry, który wynosi 2,54. W przypadku ekranów HD odległość od telewizora to wysokość ekranu pomnożona przez 3. Ustawiając telewizor w mieszkaniu, nie można też zapomnieć o kącie nachylenia ekranu. Wpłynie on na samopoczucie i zdrowie oczu, ale również kondycję karku i szyi. Zmiana kąta jest zwykle możliwa dzięki specjalnemu uchwytowi. Dostosowując sprzęt pod tym kątem, można powołać się na wskazówki producenta lub własne odczucia.

Przede wszystkim własny komfort

Oprócz dokonywania obliczeń i pomiarów należy zawsze pamiętać o swoim samopoczuciu. Jeśli korzystanie z telewizora ustawionego według zaleceń wywołuje dyskomfort należy dostosować ustawienie do własnych potrzeb. Wskazówki dotyczą zawsze właściwej odległości z punktu widzenia zmysłu wzroku i ułożenia ciała oglądających. Różnice indywidualne pomiędzy ludźmi sprawiają, że naniesienie korekty z uwzględnieniem własnej wygody jest wskazane. Dlaczego właściwe ustawienie telewizora ma aż tak duże znaczenie?

Dlaczego to takie ważne?

Osoby kupujące nowy telewizor powinny pamiętać o tym, jakie są skutki oglądania filmów z niewłaściwej odległości. Oprócz ogólnego pogorszenia wzroku w dłuższej perspektywie można doświadczyć podrażnienia, bolesności oraz suchości gałek ocznych. Często wiąże się to też z uciążliwym łzawieniem. Do objawów zalicza się też niewyraźne widzenie i zwiększoną wrażliwość na światło. W efekcie możliwe jest doświadczenie nawet problemów z koncentracją.

Odpowiednie ustawienie ekranu pozwoli zadbać o wzrok wszystkich domowników. Przy wybieraniu miejsca na telewizor należy wziąć pod uwagę wszystkie siedzenia. Jeśli niektóre osoby będą oglądały filmy z puf lub foteli ważne jest zadbanie również o ich właściwą odległość od ekranu. Zaleca się ponadto pilnować, aby najmłodsi nie podchodzili zbyt blisko odbiornika podczas oglądania bajek. Uwzględnienie wszystkich wymienionych aspektów zapewni komfort i bezpieczeństwo domownikom.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Ogrodzenie marzeń – rozebrać, czy wyremontować?

Ogrodzenie to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdej posesji. Stanowi ono nie tylko fizyczne i formalne odseparowanie działki od reszty terenu, ale także zapewniają poczucie bezpieczeństwa, odrębności i prywatności. Dzięki niemu na własnej działce możemy poczuć się spokojnie i swobodnie. Dlatego tak ważne jest, by wymarzone ogrodzenie było zarówno praktyczne i wytrzymałe, jak i […]

Nowodvorski Cameleon

Nowodvorski Cameleon – oświetlenie na miarę Twoich marzeń!

Zapraszamy do odkrycia niezwykłego systemu oświetleniowego Nowodvorski Cameleon, który pozwoli Ci zaprojektować indywidualne lampy idealnie dopasowane do charakterystyki każdego typu wnętrza. Dzięki możliwości samodzielnego doboru elementów, stworzysz unikalne kompozycje świetlne, które podkreślą wyjątkowość Twojego wnętrza. Czy jesteś gotowy na stworzenie własnego, personalizowanego oświetlenia?