Renowacja drewnianego ogrodzenia domu – jak zrobić to dobrze?

Ogrodzenie, które zdecydujesz się postawić wokół swojego podwórka, ma ważne zadanie do wykonania. Musi zabezpieczać Twoją posesję, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną. Dziś wciąż wiele osób decyduje się na ogrodzenia wykonane z drewna. Ten naturalny materiał jest bardzo estetyczny i może służyć w dobrym stanie przez lata, ale wymaga nieco pielęgnacji. Wyjaśniamy jak przeprowadzić prostą renowację ogrodzenia – jak je przygotować do malowania oraz jaki impregnat do drewna warto wykorzystać.

1. Sprawdź podstawę

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić stan posadowienia ogrodzenia. Dobrze przygotowana konstrukcja będzie solidne podtrzymywana przez rozstawione w równych odstępach słupki. Jeśli są one w dobrym stanie (bez pęknięć, ubytków itp.), zerknij tylko, czy nadal mocno trzymają się w gruncie.

2. Określ, co należy naprawić lub wymienić

Zwróć szczególną uwagę na wszystkie obszary ogrodzenia, które wymagają naprawy. Koniecznie sprawdź każda sztachetę z osobna, górne i dolne belki mocujące, wszelkie metalowe łączniki, a także stan furtki i bramy. Jeśli Twoja posesja jest duża, pomocne może być narysowanie ogrodzenia na kartce papieru i zaznaczenie obszarów, które po wymagają naprawy. Możesz także sporządzić krótkie notatki, aby wszystko zapamiętać.

3. Dokładnie oczyść ogrodzenie

Solidne mycie ogrodzenia (np. myjką ciśnieniową) pomaga skutecznie usunąć wszelki brud, grzyby i łuszczącą się farbę. Na tym etapie możesz sięgnąć po specjalne środki chemiczne, które ułatwiają wyczyszczenie drewnianego materiału. Pamiętaj jednak, by dostosować siłę ciśnienia do stanu ogrodzenia. Zbyt duży nacisk może spowodować uszkodzenie drewna.

4. Niech ogrodzenie wyschnie

Pozostaw ogrodzenie do wyschnięcia przez co najmniej godzinę (więcej, jeśli na zewnątrz jest chłodno lub wilgotno), zanim przejdziesz do kolejnych etapów. Możesz wykorzystać ten czas, aby ponownie ocenić, co wymaga naprawy lub zajrzeć do sklepu, by wybrać np. najlepszy impregnat do drewna (https://www.estudiokoloru.pl/produkty-do-drewna/impregnaty-do-drewna).

5. Oszlifuj swój płot

Po wyschnięciu ogrodzenia nadszedł czas na szlifowanie. Może być to najbardziej czasochłonna część odrestaurowywania ogrodzenia, ale efekt końcowy jest wart wysiłku. Szlifowanie prowadzi do usunięcia starej farby, drzazg i ostrych krawędzi oraz nadaje starym drewnianym ogrodzeniom świeży wygląd. Papier ścierny o średniej ziarnistości będzie odpowiedni w przypadku większości ogrodzeń. Na tym etapie należy również naprawić uszkodzone części ogrodzenia, które znalazłeś w kroku drugim.

6. Pomaluj ogrodzenie

Ostatni etap, czyli malowanie i jego rodzaj, zależy już od indywidualnych preferencji. W tym poradniku stawiamy na dobry impregnat do drewna. Takie produkt ma za zadanie głęboko wniknąć w strukturę drewna, podkreślając jego naturalny charakter. Zapewnia znakomitą ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV. Zwykle jest dostępny w szerokiej gamie kolorów. Po aplikacji impregnatu na drewno możesz cieszyć się doskonałym wyglądem odrestaurowanego ogrodzenia!

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Czym ogrzewać pomieszczenia użytkowe?

Niewielu z nas posiada ogrzewane garaże, strychy, poddasza czy piwnice. Tymczasem raz na jakiś okres trzeba wykonać tam jakąś pracę, choćby naprawić samochód w garażu albo załatać przeciekający dach od strony strychu. O ile w okresie letnim takie czynności nie są niczym problematycznym, ponieważ temperatura jest wysoka, to już zimą trudno mówić o komforcie. Sprawdzamy […]

co zasadzić w ogrodzie 2023

Co posadzić w ogrodzie w 2023 roku? Poznaj 5 pięknych roślin, które warto mieć!

Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się nowe trendy ogrodowe. Nie inaczej jest w roku 2023. Zastanawiasz się, co warto posadzić w ogrodzie, by stworzyć efektowną i relaksującą przestrzeń? Przybywamy z pomocą! Poznaj 5 pięknych roślin, które królują w nowoczesnych ogrodach. 1. Łubin trwały – najmodniejszy kolor roku 2023 w twoim ogrodzie! Szukając odpowiedzi na pytanie […]