O tym, że róże są królowymi kwiatów nie trzeba nikogo przekonywać. Prezentują się pięknie w każdym ogrodzie, na tarasie, balkonie, czy parapecie. Wybór gatunków jest dość duży, dlatego każdy miłośnik kwiatów znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Decydując się na róże do ogrodu warto pomyśleć również o tym, jakie rośliny, kwiaty mogą prezentować się obok nich najlepiej.
Towarzystwo dla róż
Zasadą wyboru roślin do ogrodów, w których są posadzone róże, jest to, aby podkreślały one wszystkie zalety róż. Tym samym powinny zakrywać ewentualne niedoskonałości, na przykład miejsca z brakiem liści. Niekoniecznie estetycznie wyglądają również róże do ogrodu w wyciągniętymi pędami – to wszystko mają niwelować inne rośliny.
Ogród powinien zachwycać cały rok, ewentualnie po prostu jak najdłużej. Róże wielkokwiatowe mają ciężkie gałązki z kwiatami, dodatkowe rośliny mogą pomagać w ich podtrzymywaniu. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się gatunki typowo dekoracyjne, które mają okazałe liście oraz okazałe krzewy. Najlepiej, aby posadzone obok róż rośliny charakteryzowały się podobnymi wymaganiami co do uprawy. Tylko wtedy będą się poprawnie rozwijały. Krzaki róż do ogrodu mają często okrągły kształt, zatem zgodnie z zasadą kontrastu dobrze będą prezentowały się rośliny ze smukłymi liśćmi z ostrymi końcówkami. Dobrym wyborem będą więc trawy, irysy czy iglaste krzewy.
Jakie rośliny posadzić w ogrodzie?
Róże do ogrodu są jedną z największych ozdób, ale wymagają odpowiedniego towarzystwa. Dzięki niemu mogą lepiej się rozwijać, a ich wdzięki są lepiej widoczne. Inne rośliny w ogrodzie nie mogą jednak zagłuszać róż, dlatego wskazany jest rozsądny ich dobór. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzić różne byliny, w tym traw, ale z zachowaniem wolnego miejsca wokół podstawy krzewów róż. Jeśli stawia się na trawy, warto pamiętać o wyborze takich, które kwitną w innym okresie niż róże.
Wśród traw, które powinno się wziąć pod uwagę są owsica, turzyce, miskanty. Ale to nie koniec trafnych propozycji, nie można zapominać o naparstnicy. Nie ma dużych wymogów co do uprawy i doskonale sprawdzi się jako roślina towarzysząca różom. Podobnie jest z irysami, które wyróżniają się pięknymi kwiatami oraz dorodnym ulistnieniem. Ich zaletą jest inny termin kwitnienia niż w przypadku róż, dlatego ogród cały czas jest wypełniony pięknymi kolorami. Na tle różanych krzewów ładnie wyglądają też berberysy, tuje i jałowce.
Wybierając rośliny do ogrodu, gdzie posadzone są już róże zwraca się szczególną uwagę na ich wysokość. Dla tych o dużym wzroście dobiera się rośliny rozłożyste, krzaczaste, ponieważ są doskonałe do uzupełnienia niższych pięter rabaty. Można postawić na liliowce, ostróżki wielkokwiatowe, lawendy oraz kocimiętki. Strzelisty pokrój mają także złocienie ogrodowe, szałwia omszona, floksy wiechowate, czy krwawniki. Róże do ogrodu są zdecydowanie doskonałym wyborem, ponieważ stawią piękną ozdobą i niekoniecznie potrzebują towarzystwa innych roślin. Na szczęście możliwości jest dość dużo, wystarczy przeanalizować dokładnie swoje wymagania.