Jak zrobić taras przy domu samodzielnie? Z naszymi radami to się uda!

Samodzielne wykonanie czy wykończenie tarasu nie musi być trudne. Trzeba wybrać odpowiednią metodę. Można oczywiście wykonać taras na gruncie, jeśli nie był on uwzględniony w projekcie budowlanym. Oczywiście osoby, które posiadają tarasy zaplanowane w bryle domu mają łatwiej, jednak i tu konieczny jest dobór właściwych materiałów. Zatem jak zrobić taras? Oto nasze przydatne wskazówki.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Na samym początku jeszcze przed wykonaniem tarasu trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Zatem konieczne jest wylanie fundamentu. Aby wzmocnić podłoże można wcześniej wysypać także warstwę tłucznia lub piasku. Wylana betonowa płyta tężeje przez około 4 tygodnie. Warto zauważyć, że taras na gruncie może być równie funkcjonalny jak konstrukcja w bryle domu. Jeśli decydujesz się na kamień lub ceramikę przed wykończeniem musisz jeszcze wykonać izolację przeciwwilgociową, a następnie betonową wylewkę , która musi być dodatkowo pokryta preparatem gruntującym.

Wykończenie tarasu deskami – jak je wykonać?

Przy wykonaniu tarasu pokrytego deskami musisz zadbać o wykonanie wsporników. W przypadku takiego tarasu budowę rozpoczyna się od wykopania dołów , wypełnienia ich betonem i umieszczenia w nim słupków metalowych. Potem należy poczekać aż beton się zwiąże. Gdy to nastąpi można mocować dźwigary. Czyli belki konstrukcyjne, które powinny mieć przekrój i długość odpowiadające rozmiarom tarasu. Na dźwigarach należy ułożyć poprzeczne legary. W ten sposób mamy zbudowaną konstrukcję tarasu drewnianego. Taki taras można wykonać też na gotowych słupach fundamentowych. Jaki rodzaj wykończenia wybrać na taras? Na pewno najlepiej sprawdzi się drewno egzotyczne, choć rodzime wcale nie musi być kiepskiej jakości, wszak jest dodatkowo zabezpieczonej olejami lub lakierami. Po montażu co kilka miesięcy deski drewniane należy impregnować. Układając je należy zacząć od strony domu kierując się dalej. Trzeba także pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych, gdyż drewno to materiał, który stale pracuje.

Montaż płyt ceramicznych na tarasie – dobry pomysł na nowoczesne wykończenie

Taras można wykończyć na różne sposoby. Dobrym wyborem może być wybór gresu, który jest materiałem nienasiąkliwym i świetnie sprawdza się na taras. Dobrze będzie się prezentował zarówno matowy, jak i półmatowy. Ze względów praktycznych porcelanowy nie będzie odpowiednim wyborem, wszak powierzchnia tarasu nie powinna być śliska. Gres montuje się na zaprawie klejowej. Zatem koniecznie należy postawić na profesjonalne kleje, które nakłada się zarówno na płytkę, jak i podłoże. Muszą być to kleje mrozoodporne, to warunek konieczny w przypadku wykonywania wykończenia tarasu. W przypadku kładzenia płytek także należy zachować odpowiednie szczeliny, które będą wypełnione spoinami. Jeśli taras drewniany ze względów praktycznych i konieczności impregnacji Cię nie przekonuje, to wiedz, że gres może mieć wykończenie drewnopodobne, imitować kamień, a nawet metal. Świetnie zatem sprawdzi się do nowoczesnych aranżacji.

Schody do tarasu na gruncie – ułatw sobie ich montaż

Na taras wykonany na gruncie, a także konstrukcję w bryle domu mogą prowadzić schody. W pierwszym przypadku można skorzystać z gotowych stopnic. Nie trzeba do ich montażu używać nawet wkrętarki i gwoździ, gdyż sprawdzą się profesjonalne kleje, które znajdziesz w sklepie Ataszek.pl. Możesz zdecydować się na samodzielną konstrukcje zarówno betonową, jak i drewnianą. W każdym przypadku czeka cię sporo pracy. Drewniana podstawa schodów musi zostać odpowiednio wypoziomowana, a deski bardzo dokładnie przycięte. Potrzebna będzie też wkrętarka. Jeśli schody są wielostopniowe, to lepiej zdecydować się na konstrukcję metalową lub wylewaną, betonową. W przypadku dwustopniowych lub trzystopniowych schodków prowadzących do domu, a także wykończenia samego tarasu drewnem można pokusić się o pracę stolarską.

Samodzielne wykonanie tarasu i schodów tarasowych wymaga cierpliwości, wiedzy i precyzji. Jeśli jednak masz smykałkę budowlańca i wykończeniowca możesz spróbować swoich sił. Jeszcze lepiej jeśli masz do dyspozycji fachową pomoc.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Stylowe dekoracje, o których warto pomyśleć w swoim mieszkaniu

Jeśli patrząc na swoje mieszkanie masz nieodparte wrażenie, że brakuje w nim „tego czegoś” to najwyższy czas abyś postawił na stylowe dekoracje, które nadadzą mu nietuzinkowego charakteru. Szlachetne materiały a także nietuzinkowe wzornictwo to coś czego potrzeba Twojemu wnętrzu. Wbrew pozorom nie muszą to być wcale drogie dodatki. Na odrobinę klasy i stylu stać bowiem […]

Dom to sztuka wyboru

Niektórym kierowanie ekipą, wybieranie materiałów i podejmowanie setek drobnych decyzji daje przyjemność i satysfakcję. Jeśli nie jesteś jedną z tych osób, rozważ postawienie domu w technologii modułowej. Jeśli ktoś postanawia zamieszkać w domku jednorodzinnym, musi przygotować się na szereg małych i dużych decyzji. Począwszy od tych, czy lepiej wybudować nowy czy remontować stary? Miasto, przedmieścia […]