Wykorzystanie strumienia wody w procesie cięcia materiałów jest rozwiązaniem coraz popularniejszym i szeroko polecanym przez specjalistów. Wynika to nie tylko z precyzji i niezawodności tej technologii, lecz także z braku jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Na czym polega cięcie strumieniem wody?
Cięcie strumieniem wody, inaczej zwane obróbką wodno-ścierną albo technologią Water Jet, to innowacyjna metoda cięcia najróżniejszych materiałów przy użyciu strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu (dochodzącym nawet do 4 tysięcy barów). Do tego celu używa się specjalistycznego sprzętu, pozwalającego na przecinanie materiałów o grubości nieprzekraczającej 195 mm. Cały proces odbywa się na stole do obróbki, posiadającym zwykle wymiary 4×2 m. Dzięki temu możliwe jest cięcie elementów o większym formacie albo nawet kilku obiektów jednocześnie.
Do cięcia miękkich, cienkich materiałów wystarczy w zupełności sama woda. W przypadku tworzyw twardszych i grubszych stosuje się wodę z dodatkiem specjalnego środka ściernego (garnetu). Ciecz podnosi prędkość ścierniwa do wartości niemal równej prędkości dźwięku ((340,3 m/s). Jak nietrudno się domyślić, stwarza to warunki do niezwykle precyzyjnej obróbki rozmaitych obiektów.
Cięcie strumieniem wody – zalety
Obróbka wodno-ścierna gwarantuje dokładność wykonywanych cięć na poziomie 0,1 milimetra, co czyni z niej idealny sposób modyfikowania materiałów o bardzo zróżnicowanych parametrach: począwszy od tych najdelikatniejszych (guma, tworzywa sztuczne), skończywszy zaś na najtwardszych, jak stal szlachetna czy kamień. Lista surowców, które można ciąć za pomocą technologii Water Jet, jest zresztą niezwykle długa, obejmując np. szkło, ceramikę, stal nierdzewną bądź aluminium. Eksperci zaznaczają ponadto, że w przypadku materiałów niestandardowych zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia cięcia próbnego – jego wynik decyduje o przydatności metody cięcia wodą przy realizacji konkretnego zlecenia.
Cięcie strumieniem wody okazuje się również interesującą alternatywą dla dwóch wiodących do niedawna technologii: lasera i plazmy. Główna przewaga metody Water Jet wynika tu stąd, że proces cięcia przeprowadzany jest na zimno, dzięki czemu nie dochodzi do jakichkolwiek odkształceń w obrębie materiałów poddawanych obróbce. Zarówno laser, jak i plazma potrzebują zaś wysokiej temperatury, wywierającej często negatywny wpływ na przycinany obiekt. W obu wypadkach konieczna okazuje się zatem niejednokrotnie obróbka dodatkowa, podnosząca koszty.
Cięcie strumieniem wody jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. W jego trakcie nie dochodzi bowiem do wytwarzania się trujących oparów, charakterystycznych dla pracy lasera czy plazmy. Z tego powodu technologia Water Jet uchodzi za bardzo obiecujące rozwiązanie na przyszłość.