Wyjątkowość ogrodu zimowego polega na tym, że jest jednocześnie przedłużeniem domu i wstępem do ogrodu. Dzięki niemu możemy podziwiać to co dzieje się za naszym oknem zimą – ptaki i dzikie zwierzęta leśne poszukujące pożywienia, w przypadku osób mieszkających blisko lasów albo przynajmniej piękno domowego ogrodu, który może niejako kontrastować z tym zamkniętym w szklanych ścianach. Trzeba bowiem powiedzieć, że mimo iż nosi nazwę „zimowy” to ociepla nasze życie w szaroburych i nie zawsze śnieżnych, a częściej deszczowych czy ponurych miesiącach zwłaszcza, jeśli postawimy na rośliny egzotyczne, których na zewnątrz nie da się uprawiać. Dziś podpowiemy, jak zaaranżować taką przestrzeń, by spełniała wszystkie nasze potrzeby.
Jaką podłogę wybrać do ogrodu zimowego?
Niezależnie od tego jakie rośliny wybierzemy do zimowego ogrodu, musimy zdecydować się na trwałą i mało brudzącą podłogę, wszak pielęgnacja roślin, nawożenie, opryskiwanie, przycinanie, czy wreszcie przesadzanie do większych donic to prace, które do najczystszych nie należą. Zatem warto wybrać podłogę kamienną albo gres podłogowy. Sprawdzi się także drewno, ale najlepiej wybrać to egzotyczne, które jest odporne na butwienie i wilgoć. Mimo, że ogród zimowy jest najczęściej ogrzewany, to jednak warto zadbać o materiały, które są wytrzymałe na zmienne warunki. Takie podłogi łatwo się czyści, a to ważne, wszak ma to być miejsce służące relaksowi, a nie takie, które sprawia, że mamy jeszcze więcej nieprzyjemnych obowiązków, bo przecież pielęgnacja roślin, to akurat dla wielu osób świetny sposób na odstresowanie i relaks, ale szorowanie podłogi już niekoniecznie.
Jak uprawiać rośliny w ogrodzie zimowym – w grządkach czy w donicach?
Kolejną kwestią przy aranżowaniu ogrodu zimowego jest przeanalizowanie czy będzie nam służył do rekreacji czy jednak będzie typowym przedłużeniem ogrodu z palmiarnią czy typową oranżerią. Jeśli już wiesz, co będziesz uprawiać w ogrodzie, łatwiej będzie Ci zdecydować czy rośliny będziesz uprawiać w grządkach, skrzyniach, inspektach czy też w donicach. Wszystkie opcje mogą dobrze się sprawdzić. Na pewno skrzynie i donice będą odpowiednie dla roślin ciepłolubnych i egzotycznych. Możesz w końcu uprawiać tam nawet różne gatunki pomidorów, wszak takie uprawy przyjmują się często nawet w warunkach domowych. W donicach na pewno dobrze będą się czuć palmy, bananowce czy figowce.
Jakie rośliny warto wybrać do zimowego ogrodu?
Już nieco wspomnieliśmy na temat roślin, które mogą być odpowiednie do zimowego ogrodu, a teraz ten temat rozwiniemy. Zatem można postawić na duże zielone rośliny doniczkowe. Dobrym pomysłem jest wybór Monastery, która w warunkach naturalnych rośnie w lasach równikowych Ameryki Południowej. Jest pnączem, dlatego sprawdzi się w miejscach, gdzie chcemy w ogrodzie zimowym zapewnić sobie nieco cienia. Jednocześnie jej liście są ogromne i bardzo dekoracyjne. Trzeba zapewnić jej stanowisko w półcieniu, dlatego ogród zimowy, gdzie promienie słoneczne bezpośrednio na nie nie padają będzie idealnym miejscem. Warto wybrać również pieniążek czyli Pilea o mniejszych i drobniejszych zielonych liściach. Ponadto poza bananowcami można wybrać kawowce. Tutaj trzeba pamiętać, że te rośliny w okresie jesienno zimowym potrzebują odpowiednich warunków i temperatury ok. 16 stopni. Warto dobierać rośliny właśnie pod względem specyficznych potrzeb, aby nie okazało się, że preferują zupełnie różne warunki. W oranżeriach świetnie sprawdzają się drzewka cytrusowe, które można uprawiać razem z palmami i stworzyć sobie namiastkę lata w środku zimy.
Co z meblami i dodatkami do oranżerii?
Niezależnie czy tworzymy klasyczną oranżerię czy stawiamy na gatunki bardziej uniwersalne, to świetnie w ogrzewanym ogrodzie zimowym sprawdzają się także meble ogrodowe lub klasyczne meble do domu. Szeroki wybór tych pierwszych oferuje sklep ogrodniczy euroogrod.com.pl. Możesz zdecydować się na rattanowe, technorattanowe, czy nawet aluminiowe. Warto dopasować je do aranżacji domu. Zatem do bardziej sielskich aranżacji rustykalnych pasować będą rattanowe, a także drewniane, a do nowoczesnych i minimalistycznych technorattanowe lub aluminiowe. Oczywiście możesz zdecydować się także na klasyczne sofy, np. skórzane. Ważne, by było to dla Ciebie miejsce w którym możesz dosłownie podładować baterie, wszak rośliny w czasie procesu fotosyntezy wytwarzają najcenniejszy dla nas tlen.
Ogród zimowy możesz zaaranżować na wiele sposobów. Możesz wybrać rośliny bardziej lub mniej wymagające w uprawie i tym samym dopasować je do swoich ogrodniczych umiejętności i zapału. Ważne, by nie były to rośliny plastikowe, bo nie dość że to nieekologiczne, to w takiej sytuacji ogród zimowy traci jakikolwiek sens.