Jak zatrzymać wyciek żywicy z drewnianych elementów?

żywica wyciekająca z drzewa

Drewno to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji ławek, krzeseł, balustrad i stołów. W zależności od rodzaju drewna i sposobu jego zaimpregnowania może dojść do wycieku żywicy, która pozostawia na pomalowanej powierzchni nieestetyczne ślady. Jak sobie z tym radzić? Czym usunąć żywicę z drewna, aby sytuacja ta nie powtórzyła się w przyszłości?

Żywica na drewnie – skąd się bierze?

Wyciek żywicy jest najczęściej spotykany w przypadku drewna iglastego. Deski świerkowe, sosnowe i jodłowe cechują się wysoką zawartością tej substancji, przez co nawet po pewnym czasie może dojść do jej stopniowego wycieku. Drewno tego typu charakteryzuje się trwałością i elastycznością, jednak zacieki żywicze mogą okazać się trudnym do zwalczenia problemem. Wyciek żywicy z sosny lub jodły następuje najczęściej pod wpływem silnego promieniowania słonecznego – wówczas pory drewna otwierają się, a lepka i gęsta substancja wydostaje się na zewnątrz.

Obecność żywicy nie świadczy jednak o wadzie wybranego rodzaju drewna, ponieważ jej wysoka zawartość stanowi barierę ochronną przed wilgocią oraz penetrowaniem materiału przez owady. Z tego powodu wyciek tej substancji nie jest niczym niepokojącym, a wręcz przeciwnie – podkreśla jego naturalne cechy. Nie oznacza to jednak, że należy pozwolić na powstawanie zacieków żywiczych.

Jak usunąć żywicę z drewna?

Najważniejszą zasadą, o jakiej należy pamiętać, jest pozostawienie zacieku żywiczego do momentu jego wyschnięcia. Dopiero po całkowitej krystalizacji żywicy można podjąć kroki, które pozwolą usunąć tę substancję. Głównym celem takiego działania jest zakończenie procesu zażywiczania, który stanowi pewien rodzaj naturalnej impregnacji drewna. Żywica jest bowiem wytwarzana przez rośliny iglaste głównie w celu zabezpieczenia miejsc będących „ranami” drzewa.

Usuwanie żywicy z drewna należy zatem rozpocząć dopiero wtedy, gdy powstały naciek stał się twardy i suchy – zbyt wczesne podjęcie działań sprawi, że w miejscu tym ponownie zaczną się tworzyć plamy żywicze. Zewnętrznej warstwy można pozbyć się przy użyciu ostrego nożyka, natomiast powstałe nacieki zetrzeć kawałkiem materiału nasączonego acetonowym rozpuszczalnikiem. Żywica na tarasie drewnianym lub ławce nie powinna być zatem powodem do wymiany elementów drewnianych – jej usunięcie jest stosunkowo łatwe i mało problematyczne.

Sposób na żywicę na drewnie

Pozbycie się grubych płatów żywicy nie jest równoznaczne z zakończeniem procesu usuwania zacieków. Miejsce to należy przemyć wodą z dodatkiem kwasu octowego, a następnie zeszlifować przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Fragment balustrady, w którym nastąpiło wydostanie się żywicy, może wówczas utracić warstwę farby lub lakierobejcy, jednak tylko takie działania pozwolą na profilaktykę kolejnych wycieków.

Jak pozbyć się żywicy z desek, aby rozwiązać ten problem na zawsze? Klucz do sukcesu leży w odpowiedniej impregnacji zewnętrznej powierzchni. Zwykła farba nie zabezpieczy drewna przed wydostawaniem się żywicy – jedynie specjalistyczne preparaty poradzą sobie z tym zadaniem.

Jak zabezpieczyć drewno przed żywicą?

Zewnętrzna powierzchnia balustrady, ławki lub stołu powinna zostać zabezpieczona odpowiednim impregnatem. Do tego celu można wykorzystać preparaty ochronno-dekoracyjne, które tworzą powłokę niemożliwą do pokonania dla żywicy. Odpowiedni lakierobejca nie tylko nada drewnianym elementom efektownego połysku, ale też wydłuży czas użytkowania mebla lub elementu. Żywica drewna iglastego zostanie wówczas w jego wnętrzu, zabezpieczając je od środka, natomiast całkowite zatrzymanie jej wydostawania się rozwiąże całkowicie problem brzydko wyglądających zacieków.

Co zrobić, żeby żywica nie wychodziła na zewnątrz? Najważniejszą kwestią w przypadku każdego rodzaju drewna jest odpowiednie jego zabezpieczenie. Dotyczy to w szczególności tych elementów, które są narażone na niszczące działanie warunków pogodowych. Odpowiednie zaimpregnowanie drewna sprawi bowiem, że materiał ten zachowa swój pierwotny wygląd przez wiele lat.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Cichy odkurzacz idealny do domu

Jak wybrać idealny odkurzacz do swojego domu?

Producenci odkurzaczy oferują coraz to nowsze modele tych urządzeń. Możemy do woli przebierać wśród najróżniejszych kolorów, funkcji i typów designu. Jak się nie pogubić w gąszczu ofert, z których każda wydaje się najlepsza? Podpowiadamy, jak wybrać odkurzacz, aby mógł Ci służyć przez długie lata! Z tekstu dowiesz się: na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz, jak […]

Projekty domów parterowych – dlaczego warto wybudować mały dom?

Domy parterowe stają się coraz chętniej wybieranym rodzajem budownictwa. Są małe, ale funkcjonalne i co najważniejsze tanie w utrzymaniu oraz w wybudowaniu. Przekonaj się, dlaczego tak bardzo opłaca się budować domy parterowe. Projekt małego domu – dlaczego warto? Energooszczędność Nawet jeszcze zanim zaczniesz budować swój dom, musisz wziąć pod uwagę, ile będzie kosztowało Cię jego […]