Wiertnica elektryczna – zastosowanie i budowa

Wiertnica elektryczna

Odwierty są nieodłącznym elementem technologii szeroko stosowanych w budownictwie. W takich sytuacjach niezbędna jest wiertnica elektryczna, zdecydowanie mocniejsza i wydajniejsza od konwencjonalnej wiertarki. Czym jest wiertnica elektryczna i jakie jest jej zastosowanie?

SPIS TREŚCI

  • Wiertnica elektryczna – Czym jest?
  • Wiertnica elektryczna do nawierzchni – zastosowanie
  • Wiertnica elektryczna do nawierzchni – jak kupić?

Wiertnica elektryczna – Czym jest?

Wiertnica elektryczna jest urządzeniem specjalistycznym przeznaczonym do wykonywania odwiertów w materiałach odznaczających się znacznym stopniem twardości (żelbet, beton, asfalt oraz materiały ogniotrwałe i zbrojone).

W odróżnieniu od wiertarek konwencjonalnych wiertnica jest przystosowana do pracy w warunkach ciągłych z uwagi na silniejszy i sprawniejszy mechanizm przeniesienia napędu.

Napęd elektryczny oraz własne źródło zasilania, realizowane za pośrednictwem akumulatorów pozwalają na wykorzystanie wiertnicy z dala od siedzib ludzkich, co czyni ją niezastąpionym narzędziem w przypadku wykonywania zadań w warunkach terenowych.

Wiertnice są dedykowane do najcięższych prac, skracając czas ich wykonania bez obawy o uszkodzenie napędu bądź samych wierteł. Wiertnice pozwalają też na wykorzystanie wierteł o większych średnicach umożliwiających wykonanie głębokich odwiertów, dochodzących nawet do kilkuset milimetrów.

Pracę ułatwia możliwość regulacji prędkości obrotowej, zmniejszanej proporcjonalnie do twardości obrabianego materiału oraz wielkości wiertła. Wiertnice elektryczne nie generują uciążliwego pyłu, stanowiącego zagrożenie dla zdrowia operatora, oraz ograniczającego widoczność. Dzieje się tak za sprawą własnego zbiornika wody, umożliwiającego chłodzenie wiertła, zmniejszenie tarcia, a także wypłukiwanie urobku w miarę postępu robót.

Woda podawana w sposób zautomatyzowany ogranicza zużycie wiertła oraz wpływa na zwiększenie wydajności pracy, pozwalając na zwiększenie prędkości obrotowej w trudnych warunkach technicznych.

Wiertnica elektryczna do nawierzchni – zastosowanie

Na uwagę zasługuje wiertnica elektryczna do nawierzchni zaprezentowana na stronie viateco.eu.

Transport wiertnicy oraz wszelkie roboty ułatwia fakt, że maszyna dysponuje własnym podwoziem. Jednocześnie parametry jezdne wiertnicy nie powodują wymagalności posiadania dodatkowych uprawnień przez kierowcę do prowadzenia pojazdu z tego rodzaju przyczepą.

Jest to urządzenie przystosowane do:

  • instalacji znaków drogowych;
  • montażu uziemień;
  • montażu barier;
  • instalacji słupów oświetleniowych;
  • robót drenażowych;
  • montaż pionowych elementów konstrukcyjnych;
  • Instalacji systemów monitoringu.

Wiertnica elektryczna do nawierzchni, której prędkość posuwu regulowana jest w sposób ciągły, umożliwia precyzyjne pozycjonowanie i wiercenie otworów w ściśle wytyczonych miejscach. Jednocześnie, zastosowanie wiertnicy nie zakłóca funkcjonowania środowiska naturalnego.

Wiertnica elektryczna do nawierzchni – korzyści:

  • Brak emisji szkodliwych substancji do środowiska;
  • Szybkie ładowanie za pomocą konwencjonalnych przyłączy;
  • Zasilanie z akumulatorów;
  • 6 godzin przewidywanego czasu pracy ciągłej;
  • Zbiornik na wodę (230 litrów);
  • Masa własna 750 kg;
  • Brak wymogu specjalistycznych uprawnień;
  • Prędkość posuwu regulowana w sposób ciągły;
  • Sterowanie urządzeniem za pomocą pilota.

Wszystkie zespoły mechaniczne usytuowane są na trwałej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne ramie, tłumiącej jednocześnie powstałe w wyniku prac drżenia. Tego typu rozwiązanie czyni wiertnicę stabilną i bezpieczną dla obsługujących ją osób.

Średnica odwiertów rdzeniowych wynosi do 350 mm, głębokość może dochodzić do 700 mm. Dwa akumulatory umieszczone w ramie zasilają silnik elektryczny, generujący energię, niezbędną do napędu wiertnicy. Urządzenie umożliwia zastosowanie specjalistycznych wierteł za pomocą gwintowanych bądź stożkowych złączy.

Wiertnica elektryczna do nawierzchni – jak kupić?

Decydując się na zakup wiertnicy elektrycznej, dobrze jest zadbać o przyszłe serwisowanie oraz łatwy dostęp do zalecanych części zamiennych, materiałów eksploatacyjnych i elementów wzbogacających wyposażenie urządzenia. Należy przy tym pamiętać, by nabywać części i doposażenie zgodne z zaleceniami producenta wiertnicy elektrycznej.

Z pewnością pomoże w tym współpraca z renomowaną firmą, szczycącą się wieloletnim doświadczeniem i kooperacją z najlepszymi producentami sprzętu budowlanego i pomiarowego. Bezawaryjną eksploatację maszyn i urządzeń zapewnią szkolenia organizowane przez dostawcę sprzętu, doradztwo techniczne, a także możliwość wypożyczenia przez klientów urządzeń zastępczych na czas serwisu lub w celu wykonania nietypowych dla nich prac badawczych.

Profesjonalny dostawca zadba także o opiekę pozakupową oraz wszystkie certyfikaty zgodne z wymogami krajowymi, jak i obowiązujące na obszarze gospodarczym Unii Europejskiej.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Działki na sprzedaż w Radomsku – jak znaleźć tę idealną i przygotować się do kupna?

Jednym z największych marzeń wielu ludzi jest kupno własnej działki, budowa domu i życie według własnych zasad, blisko natury, daleko od zgiełku wielkich miast. Coraz więcej osób poszukuje też działek inwestycyjnych. Jak sprawdzić ofertę, dobrze wybrać działkę i cieszyć się dobrą inwestycją bez obaw o jej rentowność? Coraz więcej osób oferuje działki na sprzedaż w […]

mikrocement

Hit wnętrzarski – mikrocement na ściany i podłogę. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Mikrocement to materiał, który zyskał dużą popularność w ostatnich latach dzięki swoim właściwościom dekoracyjnym i funkcjonalnym. Jest to cienkowarstwowa zaprawa na bazie cementu i polimerów, która może być stosowana do wykończenia różnych powierzchni, takich jak ściany, podłogi, schody, blaty czy meble. Mikrocement pozwala uzyskać nowoczesny i oryginalny efekt w stylu industrialnym, minimalistycznym czy loftowym. Sprawdź, […]