Większość domowych kotłów gazowych to urządzenia realizujące zarówno funkcję produkcji ciepłej wody użytkowej, jak i ogrzewania budynku. O ile w podczas realizacji centralnego ogrzewania ich sposób działania jest w pewnym uproszczeniu taki sam, to w przypadku produkcji ciepłej wody użytkowej istnieją większe różnice i liczby rozwiązań. W jaki sposób zapewnić odpowiednią ilość ciepłej wody, tak aby nie spotkał Cię całkiem dosłowny zimny prysznic?
Z tekstu dowiesz się:
- jakie rozwiązania w zakresie produkcji c.w.u. oferuje rynek techniki grzewczej i czym się między sobą różnią,
- jakie urządzenia mogą skutecznie zapewnić dużą ilość c.w.u.
Kocioł jednofunkcyjny a kocioł dwufunkcyjny
Wielu inwestorów oczekujących od kotła realizacji dwóch funkcji w pierwszej chwili z pewnością stwierdzi, że potrzebuje kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego. Taki kocioł niekoniecznie będzie jednak odpowiadać ich rzeczywistym potrzebom. Rzecz w tym, że w przypadku współczesnych kotłów stosowanych w budownictwie jednorodzinnym nie należy literalnie interpretować terminów „jednofunkcyjny” i „dwufunkcyjny”. Tzw. kocioł jednofunkcyjny również może realizować zarówno funkcję podgrzewu c.o., jak i c.w.u. Niemal wszystkie współczesne konstrukcje takich kotłów do zastosowań domowych są przystosowane do współpracy z pojemnościowym podgrzewaczem (zasobnikiem) c.w.u.
Kotły dwufunkcyjne to urządzenia mające wielu zwolenników. Są stosunkowo tanie w zakupie i montażu, zajmują niewiele miejsca oraz nie generują strat postojowych związanych z magazynowaniem c.w.u. Produkują ją wyłącznie wtedy, gdy jest potrzebna – w momencie poboru. Typowe konstrukcje kotłów dwufunkcyjnych posiadają jednak silne ograniczenia wynikające z ich budowy i sposobu działania. Z powodu przepływowego podgrzewania wody nie są w stanie zapewnić na tyle dużej jej ilości o odpowiednio wysokiej temperaturze, aby użytkownicy mogli jednocześnie komfortowo korzystać z dwóch kąpielowych punktów poboru. Brak zasobnika w kotle dwufunkcyjnym sprawia zaś, że mieszkańcy posiadający w budynku instalację cyrkulacji c.w.u. nie będą mogli jej podłączyć do kotła.
Ilość c.w.u. w l/min , którą może zapewnić typowy kocioł dwufunkcyjny, pozostaje w ścisłym związku z jego mocą grzewczą. Z tego powodu w przypadku wysokiego zapotrzebowania na c.w.u. oraz niskiego obciążenia cieplnego (np. mieszkanie w budynku wielorodzinnym) konstrukcje o słabej modulacji mocy grzewczej mogą generować problemy podczas sezonu grzewczego. Będą stale dysponować znaczną nadwyżką mocy względem zapotrzebowania, co może skutkować krótkimi cyklami pracy kotła i paradoksalnie niemożnością zapewnienia odpowiednio wysokiej temperatury pomieszczeń.
W układach z kotłami gazowymi jednofunkcyjnymi ma miejsce magazynowanie c.w.u. w podgrzewaczu. Kocioł nie musi zagrzać wody błyskawicznie w czasie jej poboru, może to zrobić w dowolnym czasie, a przez to wolniej. Dzięki temu może on mieć mniejszą moc grzewczą. Poprzez dobór zasobnika o odpowiednio dużej pojemności możliwe jest dopasowanie do zróżnicowanych potrzeb użytkownika. 3-4-osobowa rodzina najczęściej nie potrzebuje zasobnika o pojemności większej niż 120 do 150 litrów, jednak w przypadku większej liczby mieszkańców lub bardziej wymagających punktów poboru, takich jak deszczownice o dużym wydatku wody, stosuje się podgrzewacze o większej pojemności. Takie rozwiązanie, choć posiada niewątpliwe zalety, nie jest pozbawione wad. Magazynowanie wody zawsze wiąże się z pewnymi stratami postojowymi związanymi z przenikaniem ciepła do otoczenia i są one zwykle tym większe, im większy jest podgrzewacz. Zastosowanie zasobnika o zbyt małej pojemności względem potrzeb może zaś skutkować spadkiem temperatury pobieranej wody. W takiej sytuacji niezbędne jest odczekanie do momentu, aż kocioł całkowicie nagrzeje zasobnik w całej jego objętości, co niestety może skutecznie opóźnić kąpiel o cenny czas, tak przecież potrzebny w porannym pośpiechu przed wyjściem do szkoły lub pracy.
Duże zużycie wody i wysoki komfort użycia pieca gazowego – czy można je pogodzić?
Na szczęście opisane powyżej rozwiązania to niejedyne możliwości, jakie oferuje współczesna technika grzewcza. Warto poruszyć w tym momencie tematykę technologii ładowania warstwowego c.w.u. Kocioł wyposażony w taką technologię co do zasady jest kotłem gazowym dwufunkcyjnym. Wyposażony jest w analogiczne elementy, takie jak płytowy wymiennik wtórny czy czujnik przepływu c.w.u. Dodatkowo posiada jednak wbudowany zasobnik o niedużej pojemności. Niewielki zasobnik sprawia, że urządzenie wciąż cechuje się kompaktowymi rozmiarami umożliwiającymi montaż na ścianie. Zbiornik ładowany jest poprzez wymiennik wtórny z wykorzystaniem dodatkowej pompy ładującej, która na bieżąco dostarcza ciepłą wodę o odpowiedniej temperaturze do górnej części zasobnika. Z tego też miejsca wyprowadzony jest króciec zasilający punkty poboru, przez co kocioł zapewnia pewien stały wydatek ciepłej wody, nawet jeżeli pozostała część zasobnika wypełniona jest chłodniejszą wodą. Dzięki temu, w przeciwieństwie do typowego podgrzewacza wężownicowego stosowanego z kotłami jednofunkcyjnymi, w celu dostarczenia pewnej ilości wody o zadanej temperaturze nie jest konieczne ponowne nagrzanie całej objętości zbiornika.
Przykładem urządzeń wykonanych w takiej technologii jest seria kotłów gazowych Isofast oraz Isotwin Condens marki Saunier Duval, odpowiednio z zasobnikami o pojemności 21 i 42 litrów. Zastosowano w nich opatentowaną technologię inteligentnego ładowania zasobnika IsoDyn3, dzięki której kocioł uczy się nawyków użytkownika i nie ładuje zbiornika w okresach braku poboru c.w.u. – np. w nocy. Jednocześnie zapewnia wysoki komfort ciepłej wody oraz krótki czas jej ponownego podgrzania. Wystarczy około 10 min, aby Isotwin Condens T31-CS/1 mógł zapewnić pobranie nawet 210 l ciepłej wody o temperaturze 40°C. Aby mieć znowu dostęp do tak dużego zapasu c.w.u., wystarczy tylko około 5 min na regenerację. Ponadto kotły Isofast oraz Isotwin Condens umożliwiają podłączenie instalacji cyrkulacji, dzięki której ciepła woda dostępna jest natychmiast po otwarciu punktu czerpalnego.
Powyższe cechy sprawiają, że użytkownicy domów jednorodzinnych wyposażonych w więcej niż jeden punkt kąpielowy mają do dyspozycji kotły będące świetną alternatywą zarówno dla typowych konstrukcji jedno-, jak i dwufunkcyjnych.
Więcej informacji na temat kotłów Isofast i Isotwin Condens marki Saunier Duval można znaleźć bezpośrednio na naszej stronie.