Trawy odporne na intensywne użytkowanie (gazonowe)

Zadbany, soczyście zielony i piękny przez cały sezon trawnik jest marzeniem chyba każdego ogrodnika. Zakładając przydomowy trawnik, można wykorzystać różne gatunki trawy. Jej wybór zależy od funkcji, którą chcemy, aby trawnik pełnił. Trawy gazonowe dobrej jakości to mieszanki traw, które znoszą nawet bardzo intensywne użytkowanie.

Co to są trawy gazonowe?

Trawy gazonowe to mieszanki traw przeznaczone na trawniki bardzo różnych typów. Większość z nich zawiera głównie cztery gatunku traw. Są to: życica, mietlica, wiechlina, kostrzewa. Życica to trawa popularnie zwana rajgrasem. Najbardziej popularny jest rajgras angielski. To trawa o szerszych liściach, a mimo to bardzo dobrze znosząca intensywne użytkowanie. Najpiękniejsze trawniki z rajgrasu angielskiego powstają na nasłonecznionych miejscach. Są jednak odmiany życicy, które tolerują cień przez sporą część dnia. W sprzedaży dostępne są dzisiaj także trawy przeznaczone na miejsca naprawdę bardzo intensywnie użytkowane. Te trawy gazonowe świetnie sprawdzą się, gdy po trawniku będziemy nie tylko chodzić, ale także uprawiać jakiś sport albo bawić się z dziećmi. Mieszanki tych traw zawierają nie tylko życicę i wiechlinę, ale także kostrzewę czerwoną półrozłogową i kępową.

Dlaczego warto wybierać mieszanki traw na trawnik?

Nie zaleca się zakładania trawnika tylko z jednego gatunku trawy. Poszczególne trawy mają bowiem inne cechy, dlatego stawiając na mieszanki, łatwiej osiągniemy zadowalający nas efekt. Trawy gazonowe dobrej jakości to mieszanki, w których składzie jest co najmniej trzy gatunki traw. Dostępne w sprzedaży trawy gazonowe dzielą się na:

  • ozdobne;
  • uniwersalne;
  • użytkowe.

Łatwo więc można wybrać mieszankę idealnie dostosowaną do funkcji, którą chcemy, aby nasz trawnik pełnił. Plusem stosowania mieszanek traw jest także to, że łatwiej dostosowują się one do warunków, które możemy im zapewnić. Utrzymanie trawnika w dobrym stanie nie będzie w efekcie sprawiać nam żadnych problemów, a trawnik wzbudzi zazdrość sąsiadów.

Co brać pod uwagę przy wyborze traw na trawnik?

Intensywność użytkowania trawnika jest tylko jednym z elementów, które musimy wziąć pod uwagę, wybierając się po zakup trawy na trawnik. Nie mniej istotne są także warunki panujące w miejscu, w którym trawnik zamierzamy założyć. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko rodzaj gleby, ale także nasłonecznienie. Wybierając trawy, pamiętajmy, że poszczególne gatunki wymagają częstszego lub rzadszego koszenia. To kolejny czynnik, który musimy wziąć pod uwagę na zakupach. Jeśli na koszenie trawnika będziemy mogli poświęcić mało czasu, optymalny jest zakup mieszanki traw składający się z gatunków o bardzo powolnym wzroście.

Odpowiednio dobrana do warunków i funkcji, które ma pełnić trawnik trawa to połowa sukcesu przy jego zakładaniu. Pamiętajmy, że niektórzy niezbyt uczciwi producenci do mieszanek traw gazonowych dodają nasiona traw pastewnych. Dlatego też wybierajmy mieszanki producentów, którzy na rynku obecni są od lat i nie oszczędzajmy na zakupie nasion traw.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://sklepogrodniczy.online/pl/c/Trawa-gazonowa-rekreacyjna/679

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

ławki parkowe

Jak urządzić park miejski przyjazny dla rodzin z dziećmi?

Nowoczesne miasta starają się tak wygospodarować przestrzeń między blokami, żeby mógł znaleźć się tam funkcjonalny obszar zieleni. Drzewa są istotne, pomagają w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, powinny pojawiać się także w dużych miejscowościach. Niesłychanie ważną funkcję pełni w miastach park miejski. Zapewnia wypoczynek, sprawia, że rodzice i dzieci mogą odpocząć w czasie spaceru. Pomocne […]

Zalety i wady hydroponiki

Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin z wykorzystaniem pożywek wodnych roztworów soli mineralnych. Jak każdy sposób uprawy ma swoje zalety i wady. Krok po kroku zatem wykażemy wszystkie plusy i minusy systemów hydroponiki. Geneza hydroponiki Uprawa roślin bez gleby może niektórym wydawać się czymś na miarę science fiction. Ale w rzeczywistości systemy hydroponiczne były już znane przed […]