Co trzeba wiedzieć o badaniu szczelności powietrznej budynku?

Jeżeli wydaje Wam się, że w Waszym domu – niezależnie do tego, czy jest dopiero na etapie budowy, czy mieszkacie w nim już od wielu lat – pojawiają się przeciągi, których nie powinno być, może się okazać, że dotyczy Was właśnie problem nieszczelności powietrznej budynku. Jest to problem, który może powodować liczne konsekwencje. Dzisiaj Wam o nich opowiemy, jednocześnie doradzimy, co w przypadku nieszczelności powietrznej budynku można zrobić.

Oczywiście rzeczą, która będzie nas dotyczyć, będzie zmniejszenie komfortu mieszkania w naszym domu – przeciągi nie są w końcu pożądane, chociaż dyskomfort przez nie wywoływany jest wysoce subiektywny. Wielu osobom przeciągi jednak przeszkadzają. Nie jest to jednak największy z problemów. Nieszczelność powietrzna może prowadzić również do zwiększenia zużycia energii, może zakłócać działanie instalacji C.O. oraz samej wentylacji mechanicznej. Zapotrzebowanie na energię, która wykorzystywana jest przez wentylację, może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

https://termocent.com/badanie-szczelnosci-powietrznej-budynkow/

Aby nie tylko poprawić jakość naszego mieszkania w domu, ale również nie narażać się na dodatkowe koszty, warto zdecydować się na badanie szczelności powietrznej budynku, które wykonywane jest przez firmę Termocent. Dzięki metodzie Blower Door Test możemy poznać nawet najmniejsze szczeliny, które to właśnie mogą prowadzić do powstałych niedogodności. Oczywiście, gdy już je poznamy, możemy skutecznie je usunąć.

Firma Termocent wykorzystuje m.in. wentylator Blower Door – jego zadaniem jest albo wytworzenie podciśnienia, albo nadciśnienia w badanym budynku. Podczas badania wykorzystywane są również kamery termowizyjne oraz generatory dymu. To właśnie dzięki wielu urządzeniom wysokiej jakości możliwe jest wskazanie i odnalezienie nieszczelności. Firma Termocent doradzi nam również jak pozbyć się powstałych problemów. Dodatkowo raport wystawiany przez firmę zgodny jest z normą PN-EN 13829. Badania szczelności powietrznej są coraz popularniejsze już na etapie budowy domu – dzięki temu wprowadzenie wszelakich poprawek jest prostsze, a sami domownicy wprowadzają się do domu, który na pewno jest szczelny.

Gdzie mogą pojawić się nieszczelności?

Opcji jest naprawdę wiele. Nieszczelności w naszych domach mogą pojawić się m.in. na uszczelkach okiennych, w powłokach izolacyjnych dachów (głównie tych wykonanych z drewna i ocieplanych za pomocą wełny mineralnej) czy nawet przy gniazdkach elektrycznych. Widać więc, że sprawdzanie nieszczelności nie jest zadaniem prostym, a same problemy mogą pojawić się w różnorodnych, czasem nieoczywistych i trudnych do zlokalizowania miejscach.

Analiza termowizyjna a badanie szczelności powietrznej budynku

W przypadku klasycznej analizy termowizyjnej nie wykorzystuje się specjalistycznego sprzętu do badania szczelności powietrznej budynku. Oczywiście w trakcie analizy możliwe jest zlokalizowanie konkretnych nieszczelności, często jednak wyniki są bardzo uzależnione od siły i kierunku wiatru, który występuje podczas przeprowadzanej analizy. Z tego właśnie powodu warto zdecydować się na badanie szczelności, w którym wykorzystywany jest sprzęt do wytwarzania podciśnienia lub nadciśnienia. Kiedy wymusimy pożądaną różnicę ciśnień, jesteśmy pewni, że nie ukryją się przed nami żadne nieszczelności w danym budynku. Warunki pogodowe, siła i kierunek wiatru, w tym przypadku nie będą miały żadnego wpływu na wyniki badania. Warto więc zdecydować się na badanie szczelności powietrznej budynku nawet w sytuacji, w której chcemy zdecydować się na samą analizę termowizyjną.

Jak wykryć, że mamy problem z nieszczelnością w danym domu?

Chociaż najlepiej na badanie zdecydować się już na etapie budowy, może okazać się, że problemy po prostu pojawią się w trakcie użytkowania budynku lub np. decydujemy się na zakup wybudowanego już domu. Jak zatem stwierdzić, że problem nieszczelności może nas dotyczyć?

Objawem nieszczelności mogą być wysokie koszty ogrzewania lub sytuacja, w której systematycznie rosną – może być to oznaka, że problem się pogłębia. Jeżeli część z pomieszczeń w danym domu wychładza się szybciej, to również może być skutkiem istniejących nieszczelności. Wilgoć i pleśń w niektórych przypadkach to również efekt nieszczelności. Badanie, a następnie wykonanie koniecznych poprawek może zakończyć wiele naszych problemów i zmniejszyć koszty eksploatacyjne, które regularnie ponosimy.

Zadbaj o swój dom i wykonaj badanie szczelności powietrznej budynku

Jeżeli chcesz wykonać badanie szczelności powietrznej domu lub zastanawiasz się nad nim – koniecznie skontaktuj się z firmą Termocent lub odwiedź ich stronę internetową. Na niej dowiesz się więcej o samym badaniu (w tym wypadku odwiedź adres https://termocent.com/badanie-szczelnosci-powietrznej-budynkow/). Z firmą można również skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod nr telefonu 530 105 398 lub za pomocą e-maila, pisząc na [email protected]. Wysoka jakość oferowanych usług oraz najnowocześniejszy sprzęt sprawiają, że będziemy pewni co do szczelności naszego budynku lub co do tego, gdzie istnieje problem i jak powinniśmy go rozwiązać.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak dbać o mikrocement? Jak go czyścić i pielęgnować?

Mikrocement pięknie się prezentuje, jednak należy go odpowiednio pielęgnować. Im bardziej o niego będziemy dbać, tym dłużej nam posłuży. Ważne, że jego pielęgnacja nie jest trudna i skomplikowana, należy pamiętać jednak o kilku zasadach. Jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Odkurzanie podłogi z mikrocementu Podłoga z mikrocementu będzie nosiła ślady użytkowania najszybciej w miejscach przy wejściu do […]

Małe lub duże dzieła sztuki

Istnieją nieograniczone możliwości wykończenia instalacji centralnego ogrzewania. Nowoczesny grzejnik nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Grzejniki dekoracyjne występują w różnych kolorach i formach. Dużą popularnością cieszą się modele wąskie, kwadratowe i rurowe. W ofercie znajdziesz też urządzenia z lustrem lub bardzo stylowe grzejniki szklane. Dzięki temu bez problemu dopasujesz je do każdego wnętrza. […]