DeboweTarasy.pl

Przypalone żelazko? Kilka pomysłów jak je wyczyścić!

jak wyczyścić przypalone żelazko

Czyszczenie przypalonego żelazka to coś, z czym prędzej czy później musi się zmierzyć każdy, kto ma do czynienia z podstawowymi czynnościami w domu. Na szczęście nie jest ono wcale trudne. Ważne jest jednak, by wiedzieć, czego należy użyć. Jak zatem wyczyścić przypalone żelazko?

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Kluczowe jest to, że różne rodzaje powierzchni potrzebują różnych środków i sposobów. Zastosowanie niewłaściwego może spowodować uszkodzenie powierzchni i w efekcie żelazko będzie niezdatne do użycia. Dobrze więc zapoznać się z poniższymi sposobami.

Czyszczenie żelazka ze stopą ze stali nierdzewnej

Szczególnie żelazka starszego typu, jednak i niejedno nowsze mają taką właśnie stopę. Do usunięcia przypalonych śladów należy użyć miękkiej szmatki z solą kuchenną, najlepiej drobnoziarnistą. Pocieramy nią stopę żelazka, a zabrudzenia schodzą. Czyszczenie żelazka ze stalową stopą musi być delikatne, gdyż jej powierzchnię łatwo jest zarysować.
Do usuwania zmęczonych zabrudzeń ze stalowej stopy żelazka można użyć również octu wymieszanego z solą, a do tłustych plam – amoniaku.

Czyszczenie żelazka ze stopą ceramiczną

Ceramiczna powierzchnia jest bardzo odporna, ale także ona wymaga szczególnego traktowania. Domowym sposobem na jej wyczyszczenie jest zastosowanie soku z cytryny lub octu na ściereczce. Jeżeli przypalenie jest naprawdę duże i trudne do usunięcia, najlepiej zwilżyć je i usunąć za pomocą specjalnego skrobaka do ceramiki. Można też użyć po prostu płynu przeznaczonego do czyszczenia ceramicznych powierzchni. Octem lub bezpiecznym detergentem delikatnie popieramy powierzchnię, nie dociskając zbytnio na siłę.

Czyszczenie żelazka ze stopą teflonową

Teflon, czyli materiał nieprzywieralny i odporny na działanie wysokich temperatur, jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne oraz niewłaściwe środki chemiczne. Jak wyczyścić żelazko ze stopą pokrytą teflonem? Pomoc może odrobina octu naniesiona na delikatną ściereczkę. Nie należy natomiast używać soli kuchennej ani sody oczyszczonej. Mogłyby one zniszczyć powłokę.
Innym sposobem, który warto wypróbować, jest przeprasowanie włączonym teflonowym żelazkiem kawałka folii aluminiowej. Nie przyklei się ona do nienaruszonej powłoki, za to na folię przeniesiona zostanie część zanieczyszczeń.

O czym pamiętać przy czyszczeniu żelazka?

Zanim przystąpimy do zastosowania odpowiedniej metody, trzeba jeszcze pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Mamy do czynienia z urządzeniem elektrycznym, do tego nagrzewającym się do wysokich temperatur. Zanim zaczniemy czyszczenie przypalonego żelazka bezwzględnie należy odłączyć je od prądu. Jeżeli było świeżo używane, to należy poczekać, aż wystygnie.

Czy istnieje uniwersalny sposób na wyczyszczenie żelazka?

Osoby, które wolą zdobycze technologii niż domowe sposoby i chętniej zaopatrzyłyby się w drogerii w odpowiedni gotowy preparat. Znajdzie się także coś dla nich. Płyny do czyszczenia żelazek muszą być dopasowane do rodzaju powierzchni, z której potrzebujemy usunąć przypalenia. Należy więc uważnie czytać etykiety podczas dokonywania zakupu.
Innymi sposobem jest sztyft do czyszczenia żelazek. Można go wykorzystywać do każdej powierzchni. Jego działanie jest mechaniczne, a nie chemiczne, dlatego nie ma znaczenia, z jakiego rodzaju powłoki będziemy spierać przypalenia za jego pomocą.

Nie tylko przypalenia

Przypalone ślady na żelazku to najczęstszy rodzaj zabrudzeń, ale nie jedyny. Zdarza się, że coś się do stopy przyklei. Zabrudzenia woskowe można bardzo łatwo usunąć poprzez przeprasowanie czystej i suchej gazety lub cienkiego papieru. Ważne, aby był sztywny, nienatłuszczany i niewoskowany – ostrożnie więc z papierem kuchennym.
Usuwanie tłustych plam z żelazka to zadanie dla środka odpowiedniego do danej powierzchni. Należy więc użyć takiego samego detergentu lub jego naturalnego odpowiednika (octu itp.), jakim potraktowalibyśmy przypalenie na tym konkretnym żelazku.

Czyszczenie pojemnika na wodę

Pomimo starań w pojemniku na wodę może z czasem zebrać się osad. Aby go usunąć, należy przygotować mieszankę 1:1 wody z octem, postawić żelazko i włączyć je w taki sposób, żeby wyrzucało parę. Po kilku minutach usuwamy ewentualną pozostałość płynu, zastępujemy ją wodą, znów odparowujemy. Tę ostatnią czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, aż zapach octu całkowicie się ulotni.
Warto delikatnie czyścić żelazko co najmniej raz na kilka tygodni. Wówczas pozbędziemy się jeszcze niewidocznych zabrudzeń, burzy których łatwiej o przypalenie powierzchni.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Przedszkole domowe – jak dostosować toaletę do potrzeb dzieci?

Ostatnio bardzo popularne stało się tworzenie przedszkoli domowych. Zapotrzebowanie rynku na przedszkola jest coraz większe, a placówki państwowe nie są w stanie przyjąć wszystkich dzieci. Jednak, aby otworzyć domowe przedszkole trzeba spełnić szereg warunków. Oczywiście ważne jest merytoryczne przygotowanie do wykonywanej pracy, a więc kwalifikacje pedagogiczne, ale równie istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Przede wszystkim […]

Biuro, gabinet w domu – czego potrzebujesz, na co zwracać uwagę, wybierając meble do domowego biura

Praca w trybie home office, a także większość wolnych zawodów, wiąże się często z koniecznością połączenia pracy z bytnością w domu. Aby te dwie przestrzenie nie nachodziły na siebie i nie utrudniały nam życia, dobrze jest zorganizować odpowiednią sferę w domu, aby oddzielić obowiązki od życia prywatnego. Innymi słowy, urządzić gabinet w swoim domu. Gabinet […]

Comments are closed.