DeboweTarasy.pl
Polecamy: -
-

Czym można zastąpić silnie trujące środki chemiczne w domu?

środki czyszczące

Zachowując czystość w domu używamy często szkodliwych dla środowiska, a także nas samych środków czystości. Jednak przy obecnych pokładach wiedzy możemy porzucić szkodliwe środki czystości zastępując je naturalnymi środkami, które nadadzą Twojemu mieszkaniu równie czysty i świeży wygląd.

Skąd czerpać pokłady wiedzy na temat naturalnych środków czystości?

Możemy zapytać naszych babć jak one radziły sobie z czystością w czasach swojej młodości. Na pewno niektóre rady znajdą swoje zastosowanie w naszych domach. Przykładem może być szare mydło, ocet, sól, soda oczyszczona, mąka ziemniaczana czy gliceryna. Te składniki świetnie radziły sobie z różnymi plamami. Także i dzisiaj możemy znaleźć wiele przepisów na plamy, których składniki możemy znaleźć w domu.

Jakie użyć naturalne środki czystości na plamy?

Plamy z czekolady możemy wywabić mieszanką żółtka z gliceryną. Kwas żółciowy jest naturalnym detergentem, który świetnie poradzi sobie z tego rodzaju plamami. Także świetnym sposobem na stare plamy jest ciepła woda po gotowanej fasoli w proporcjach: szklanka fasoli na jeden litr wody. Właściwości czyszczące i dezynfekujące ma także naturalny olejek lawendowy. Dodatkowo pięknie pachnie! Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ posiada on właściwości silnie rozpuszczające, dlatego przy uzywaniu go do wywabienia plam z ubrań może nieodpowiednio zastosowany zrobić nam szkodę na ubraniu, w postaci odblaknięcia koloru w danym miejscu.

Lawenda najlepsza na świeżość w szafie

Lawenda jest także bardzo dobrym sposobem na pozbycie się niechcianych szkodników w szafie. Jeśli nie lubisz często wyjmować całej garderoby w celu jej przewietrzenia, to wystarczy, że włożysz do szafy woreczek z kwiatami lawendy, lub szmatkę nasączoną olejkiem lawendowym (w przypadku zimy) i wówczas możemy zapomnieć o problemie moli czy innych szkodników w szafie.

Ogród bez chemii

Nie jesteś zbyt dobrym ogrodnikiem? Twoje kwiaty domowe się nie słuchają Ciebie? Istnieją na to naturalne sposoby bez używania chemii. Przykładem są fusy z herbaty, które działają użyźniająco na ziemię. Jeśli ziemi w kwiatkach brakuje składników odżywczych to wystarczy podlać kwiaty wodą po gotowanych ziemniakach. Taka woda wzbogacona jest o liczne minerały i skrobię. Trzeba jednak pamiętać aby taka woda nie była posolona. Kwiaty, które lubią zasadowy lub obojętny odczyn ziemi warto podlewać co jakiś czas wodą z dodatkiem skorupek jaj po ugotowanych jajach. To zadziała na nie w bardzo pozytywny sposób. Także dobrze na rośliny wpływa soda oczyszczona. Zmieszana z wodą eliminuje szkodniki i czynniki chorobotwórcze na kwiatach.

Ocet i soda oczyszczona Twoim przyjacielem!

Jeśli jesteś pedantem w temacie sprzątania to możesz silne środki chemiczne zastąpić octem. Jest to uniwersalny środek czyszczący, a także dezynfekujący, które nadaje się właściwie do czyszczenia wszystkiego, np. kafelków, czajnika, zlewów, umywalek, kabin prysznicowych, kuchenki, krany, lustra. Także przydaje się do uniwersalnych czyszczeń soda oczyszczona. Jest ona także świetnym składnikiem wybielającym, dlatego jeśli robisz białe pranie to warto dodac całe opakowanie sody oczyszczonej do prania. A twoje pranie będzie lśniło bielą i pachniało świeżością.

Cytryna najlepsza na kamień!

Cytryna jest składnikiem, które świetnie poradzi sobie ze starym osadem kamienia. Wystarczy, że zostaiwsz ją na starym kamieniu najlepiej na kilka godzin. A kamień zejdzie bez tarcia!

Jeśli chcesz aby Twoje meble pachnialy i tym samym nie przyklejał się do nich szybko kurz to użyj ściereczki z mikrofibry z dodatkiem olejku eterycznego. W ten sposó pozbędziesz się niechcianego kurzu, a także Twój dom będzie pachniał w twoim ulubionych zapachu.

Warto dbać o siebie i ludzi, którzy mieszkają wokół Ciebie, dlatego w tym celu warto jest rezygnować z silnie trującej chemii. Na to miejsce warto używać naturalnych środków czyszczących, które nie tylko są zdrowe dla nas samych i środowiska ale także wygenerują nam sporo oszczędności, ponieważ są tańsze od tradycyjnej chemii, którą znajdziemy w sklepie.

Może Cię także zainteresować:

Related articles

odnawianie, malowanie kaloryfera

Jak odnowić kaloryfer? – Malowanie kaloryferów krok po kroku

Stary kaloryfer, podobnie jak meble, można odrestaurować. Usunięcie starej farby i zacieków oraz pomalowanie na nowo nie wymaga koniecznie demontażu i dysponując kilkoma wolnymi godzinami oraz odpowiednim sprzętem, można zrobić to samodzielnie. Malowanie kaloryfera – przygotuj potrzebne narzędzia Przed przystąpieniem do odnawiania grzejnika, warto skompletować wszystko, czego będziemy potrzebować. Przygotuj więc: pędzle – klasyczny płaski […]

panele na ogrzewanie podłogowe

Jakie wybrać panele na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularnym sposobem dostarczania ciepła do domu. Czasem łączone jest z ogrzewaniem tradycyjnym i wykorzystywane w jednym pomieszczeniu, np. salonie. Kiedyś najczęściej takie ogrzewanie wykonywało się w łazienkach, gdzie konieczne jest zapewnienie wyższej temperatury niż w innych pomieszczeniach ze względu na stopień wilgotności. Niemniej jednak coraz częściej stosuje się je również […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *