Czym można zastąpić silnie trujące środki chemiczne w domu?

środki czyszczące

Zachowując czystość w domu używamy często szkodliwych dla środowiska, a także nas samych środków czystości. Jednak przy obecnych pokładach wiedzy możemy porzucić szkodliwe środki czystości zastępując je naturalnymi środkami, które nadadzą Twojemu mieszkaniu równie czysty i świeży wygląd.

Skąd czerpać pokłady wiedzy na temat naturalnych środków czystości?

Możemy zapytać naszych babć jak one radziły sobie z czystością w czasach swojej młodości. Na pewno niektóre rady znajdą swoje zastosowanie w naszych domach. Przykładem może być szare mydło, ocet, sól, soda oczyszczona, mąka ziemniaczana czy gliceryna. Te składniki świetnie radziły sobie z różnymi plamami. Także i dzisiaj możemy znaleźć wiele przepisów na plamy, których składniki możemy znaleźć w domu.

Jakie użyć naturalne środki czystości na plamy?

Plamy z czekolady możemy wywabić mieszanką żółtka z gliceryną. Kwas żółciowy jest naturalnym detergentem, który świetnie poradzi sobie z tego rodzaju plamami. Także świetnym sposobem na stare plamy jest ciepła woda po gotowanej fasoli w proporcjach: szklanka fasoli na jeden litr wody. Właściwości czyszczące i dezynfekujące ma także naturalny olejek lawendowy. Dodatkowo pięknie pachnie! Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ posiada on właściwości silnie rozpuszczające, dlatego przy uzywaniu go do wywabienia plam z ubrań może nieodpowiednio zastosowany zrobić nam szkodę na ubraniu, w postaci odblaknięcia koloru w danym miejscu.

Lawenda najlepsza na świeżość w szafie

Lawenda jest także bardzo dobrym sposobem na pozbycie się niechcianych szkodników w szafie. Jeśli nie lubisz często wyjmować całej garderoby w celu jej przewietrzenia, to wystarczy, że włożysz do szafy woreczek z kwiatami lawendy, lub szmatkę nasączoną olejkiem lawendowym (w przypadku zimy) i wówczas możemy zapomnieć o problemie moli czy innych szkodników w szafie.

Ogród bez chemii

Nie jesteś zbyt dobrym ogrodnikiem? Twoje kwiaty domowe się nie słuchają Ciebie? Istnieją na to naturalne sposoby bez używania chemii. Przykładem są fusy z herbaty, które działają użyźniająco na ziemię. Jeśli ziemi w kwiatkach brakuje składników odżywczych to wystarczy podlać kwiaty wodą po gotowanych ziemniakach. Taka woda wzbogacona jest o liczne minerały i skrobię. Trzeba jednak pamiętać aby taka woda nie była posolona. Kwiaty, które lubią zasadowy lub obojętny odczyn ziemi warto podlewać co jakiś czas wodą z dodatkiem skorupek jaj po ugotowanych jajach. To zadziała na nie w bardzo pozytywny sposób. Także dobrze na rośliny wpływa soda oczyszczona. Zmieszana z wodą eliminuje szkodniki i czynniki chorobotwórcze na kwiatach.

Ocet i soda oczyszczona Twoim przyjacielem!

Jeśli jesteś pedantem w temacie sprzątania to możesz silne środki chemiczne zastąpić octem. Jest to uniwersalny środek czyszczący, a także dezynfekujący, które nadaje się właściwie do czyszczenia wszystkiego, np. kafelków, czajnika, zlewów, umywalek, kabin prysznicowych, kuchenki, krany, lustra. Także przydaje się do uniwersalnych czyszczeń soda oczyszczona. Jest ona także świetnym składnikiem wybielającym, dlatego jeśli robisz białe pranie to warto dodac całe opakowanie sody oczyszczonej do prania. A twoje pranie będzie lśniło bielą i pachniało świeżością.

Cytryna najlepsza na kamień!

Cytryna jest składnikiem, które świetnie poradzi sobie ze starym osadem kamienia. Wystarczy, że zostaiwsz ją na starym kamieniu najlepiej na kilka godzin. A kamień zejdzie bez tarcia!

Jeśli chcesz aby Twoje meble pachnialy i tym samym nie przyklejał się do nich szybko kurz to użyj ściereczki z mikrofibry z dodatkiem olejku eterycznego. W ten sposó pozbędziesz się niechcianego kurzu, a także Twój dom będzie pachniał w twoim ulubionych zapachu.

Przeczytaj także artykuł: Roboty sprzątające – idealne urządzenie dla każdego domu

Warto dbać o siebie i ludzi, którzy mieszkają wokół Ciebie, dlatego w tym celu warto jest rezygnować z silnie trującej chemii. Na to miejsce warto używać naturalnych środków czyszczących, które nie tylko są zdrowe dla nas samych i środowiska ale także wygenerują nam sporo oszczędności, ponieważ są tańsze od tradycyjnej chemii, którą znajdziemy w sklepie.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Dlaczego warto zdecydować się na nowe mieszkanie od dewelopera?

Nowe mieszkanie, to również nowy rozdział w życiu osoby, która je kupuje. Kupując nowe mieszkania od dewelopera w Lublinie, można poczuć to w pełni, ponieważ mieszkanie w stanie surowym, można zaadaptować do swoich oczekiwań, już od samego początku. Zalety zakupu mieszkania od dewelopera Kiedy kupiec decyduje się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czyli jak […]

Ogród – jak wybrać idealne rośliny?

Zbliżająca się wiosna to idealny czas na odświeżenie ogrodu. W tym czasie rośliny budzą się z zimowego snu, warto zadbać, aby miały dobre warunki do wzrostu. W tym celu należy poprawić stan gleby, odżywić stare rośliny, pozbyć się tych, które nie nadają się do dalszej hodowli, a na ich miejsce posadzić nowe drzewa, krzewy lub […]