Jak układać panele podłogowe?

Układanie, wymiana paneli podłogowych

Do układania paneli podłogowych nie trzeba angażować ekipy wykończeniowej, jeśli dysponuje się odpowiednią ilością czasu, nawet nie posiadając wiedzy z zakresu prac wykończeniowych można zrobić to samodzielnie. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, które zapobiegną błędom w ułożeniu podłogi.

Jakie panele podłogowe najlepiej wybrać?

Przed przystąpieniem do pracy trzeba wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i rzecz jasna panele. Najlepiej wybrać drewniane, ze względu na to, że są wytrzymałe, a jeśli pojawią się ślady użytkowania wystarczy je wycyklinować, aby wyglądały jak nowe. Jest to zatem wybór na wiele lat. Można zdecydować się również na panele z płyty drewnopochodnej, czyli mdf z warstwą laminowaną. Zasadniczo zarówno panele drewniane jak i mdf składają się z trzech warstw. W przypadku paneli drewnianych jest to wysokogatunkowe drewno, rdzeń wykonany z listewek, a także spód ze słabszego gatunku drewna. Z kolei panele z płyty mdf, która stanowi ich rdzeń, posiadają wierzchnią warstwę z papieru powleczonego laminatem oraz spód z melaminy. Wybór pomiędzy nimi zależny jest od preferencji. W przypadku płyty mdf do wyboru jest więcej wzorów dekoracyjnych. Taka podłoga nie musi być też wcale mniej wytrzymała od paneli drewnianych. Trzeba zwracać uwagę na jej stopień ścieralności (klasa AC1-5), a także użyteczności – im wyższa liczba, tym mocniejsza podłoga.

Przed przystąpieniem do układania paneli – sprawdzenie czy podłoga jest równa

Przed ułożeniem paneli należy sprawdzić czy warstwa jastrychu lub beton są już suche. Panele można układać również w miejscach, gdzie zainstalowano wodne ogrzewanie podłogowe. Aby sprawdzić czy wilgoć się nie przedostaje, należy położyć warstwę folii i następnego dnia sprawdzić czy nie została na jej powierzchni para, jeśli nie można przystąpić do kolejnych inspekcji. Jeśli wykryje się nierówności podłogi można je zniwelować używając do tego celu płynnej masy szpachlowej. Wykorzystanie samopoziomującej masy wyrównawczej pozwoli uzyskać idealnie równą powierzchnię. Oczywiście trzeba odczekać aż wszystko przeschnie. Idealnie równa powierzchnia zapewnia nie uginanie się paneli podczas przyszłego użytkowania.

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu i wilgotność powietrza

Bardzo istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków do pracy. W pomieszczeniu, gdzie kładzie się panele temperatura powinna wynosić przynajmniej 18 stopni, a wilgotność powietrza musi być poniżej 70%, a najlepiej w granicach 50-60%. Dzięki temu nie będziemy mieć do czynienia z tworzeniem się grzyba i wypiętrzaniem paneli. W warunkach w których układana będzie podłoga zapakowane panele powinny spędzić 48 godzin, aby drewno mogło się do nich przyzwyczaić, co ułatwi późniejszą pracę, jak i eksploatację.

Podkład i izolacja akustyczna są bardzo istotne

Pod panele należy ułożyć folię paroizolacyjną, bezpośrednio na podłoże betonowe. Najlepiej robić to na zakładkę, wzdłuż układanych potem paneli. Miejsca styku można zakleić taśmą. Folia będzie stanowiła zabezpieczenie przed wilgocią. Następnie konieczne jest ułożenie warstwy izolacji akustycznej. Dzięki temu każdy krok na panelach nie będzie słyszalny. Można zastosować do tego celu piankę, warstwę korkową bądź płytę XPS. Ta ostania niweluje drobne nierówności wylewki.

Układanie paneli – ważny jest kierunek

Kiedy już mamy ułożony podkład możemy przystąpić do kładzenia paneli w tzw. systemie podłogi pływającej, czyli bez użycia kleju, łącząc poszczególne krawędzie. Zanim jednak dojdziemy do tego etapu musimy zwrócić uwagę na kierunek położenia paneli, który powinien być prostopadły do okna znajdującego się na przeciw wejścia, czyli jednocześnie równoległy do padającego światła. Dzięki temu łączenia są mniej widoczne. W wąskich pomieszczeniach wzór klepki powinien być równoległy do krótszych ścian. Taki zabieg pozwala optycznie poszerzyć pomieszczenie. Najpierw należy dopasować panele z różnych paczek, tak aby wzór stanowił ciągłość.

Ważne jest zachowanie szczelin dylatacyjnych

Układając pierwszy rząd należy usunąć najpierw pióro lub wpust za pomocą wyrzynarki oraz ułożyć przy ścianie obciętą krawędzią. Następnie należy wsunąć rozpórki, które stworzą szczelinę dylatacyjną. Jej wielkość jest zależna od wielkości pomieszczenia, pomiędzy 10 a 15 mm. Dzięki szczelinom dylatacyjnym „pracujące” pod wpływem temperatury i wilgoci panele nie napierają na ściany i nie wypiętrzają się. Ostatni panel w rzędzie nie powinien być krótszy niż 50 cm. W następnym rzędzie panel przesuwa się względem już ułożonych paneli, a kolejny znów zostaje przesunięty. Trzeba pamiętać, że nie może być krótszy niż 40 cm, a także o zachowaniu dylatacji. Najczęściej stosuje się przesunięcia o 1/2 bądź 1/3 długości.

Istota systemu pływającego

Panele łączy się krawędziami i dobija je młotkiem. Zamki w click system pozwalają złożyć je długim bokiem bez używania kleju. Praca jest zatem nie tylko szybka ale i pozbawiona bałaganu. charakterystyczne kliknięcie informuje o tym, że panele są odpowiednio złożone. W ostatnim rzędzie panele trzeba dociąć wzdłuż dłuższej krawędzi, w przeciwieństwie do pozostałych rzędów, gdzie docina się krótszą krawędź. Oczywiście uprzednio należy zmierzyć szczelinę dylatacyjną. Na końcu do ściany mocuje się listwy przyścienne oraz narożniki.

Układanie paneli w trudno dostępnych miejscach

W niektórych miejscach układanie paneli wymaga więcej pracy. Są to przestrzenie dokoła rur instalacyjnych, a także ościeżnice. Należy odrysować średnicę rury i dodać do niej jeszcze ok. 1 cm. Wycięcie otworów w panelu najlepiej wykonać za pomocą sękownika, a za pomocą wyrzynarki przeciąć panel między otworami. Z kolei w przypadku ościeżnicy najłatwiej przyciąć ją do wysokości panelu wraz z podkładem, tak by łatwo można było go wsunąć. Należy pamiętać o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej. Otwór może zostać uszczelniony masą akrylową.

Trzeba zaznaczyć, że w przeciwieństwie do parkietu, panele można użytkować od razu po ich położeniu. To duży plus zastosowania takiego rozwiązania wykończenia podłogi. 

Jeśli interesują Cię mieszkania Warszawa Ursus lub inne inwestycje zapraszamy do strony https://nexity.pl/

Jeśli nadal zastanawiasz się nad czy lepsze będą panele czy parkiet to zachęcam przeczytać poradnik:

Panele podłogowe czy parkiet?

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Szybka gotówka – jak wybrać firmę pożyczkową?

Rynek pożyczek internetowych rośnie w Polsce w ekspresowym tempie. Już dawno minęły czasy, w których instytucje pozabankowe były utożsamiane ze skandalicznie drogimi ofertami, a nawet lichwą. Obecnie ten wizerunek jest zgoła odmienny. Nie oznacza to jednak, że należy wybierać pierwszą ofertę z brzegu. Jak zatem wybrać firmę oferującą szybką gotówkę? • Porównaj oferty W internecie […]

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię w nowym domu?

Kończysz właśnie budowę domu jednorodzinnego lub odebrałeś klucze do własnego M w swojej wymarzonej lokalizacji? Teraz przyszła kolej na rozplanowanie przestrzeni i aranżację poszczególnych pomieszczeń. Bardzo ważna jest kuchnia. Jak ją zaprojektować? Podpowiadamy! Przeczytaj i stwórz funkcjonalną kuchnię ze swoich marzeń. Weź pod uwagę metraż, którym dysponujesz Kuchnia powinna łączyć funkcjonalność użytkowania z atrakcyjną estetyką. […]