Aranżacja ogrodu z miejscem zabaw dla dzieci – sprawdź, jak to zrobić!

Rodziny z małymi dziećmi wiedzą doskonale, jak ważny jest czas spędzony przez ich pociechy na świeżym powietrzu. Bezpieczna zabawa w ogrodzie pozytywnie wpływa na regulację emocjonalną, poprawia jakość snu i zmniejsza napięcie u dzieci. Jeśli jesteś właścicielem własnego ogródka, sprawdź, jak zaaranżować miejsce zabaw dla dzieci, by było bezpieczne i przynosiło mnóstwo frajdy i świetnej zabawy!

Wydziel strefę zabaw dla dzieci

To pierwszy krok przy adaptacji ogrodu dla potrzeb dzieci. Niezależnie od tego, czy posiadasz mały, czy duży ogród, miejsce zabaw powinno być specjalnie wydzielone i bezpieczne. Ważne, aby było widoczne z okien domu, najlepiej z pomieszczenia, w którym spędzamy najwięcej czasu, czyli np. z salonu. Pamiętaj, aby przed aranżacją placu zabaw w ogrodzie ogrodzić posesję, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji, kiedy dzieci będą bawić się same w ogrodzie. W miejscu, które wybierzesz jako kącik dla dzieci, najmłodsi powinni czuć się bezpiecznie i swobodnie, a atrakcje powinny być dopasowane do ich wieku i zainteresowań.

Kącik zabaw dla młodszych dzieci

Wszystkie maluszki uwielbiają się huśtać. Huśtawka na własność w przydomowym ogrodzie będzie więc na pewno świetnym pomysłem. Ważne, aby była przeznaczona dla małych dzieci, solidnie wykonana i posiadała atesty bezpieczeństwa. Alternatywą dla huśtawki może być hamak rozwieszony między drzewami.

Z czego jeszcze ucieszą się maluszki? Na pewno z piaskownicy, która pozwoli na swobodną zabawę w przesypywanie piasku czy robienie babek. Możemy wybierać spośród piaskownic plastikowych oraz drewnianych, w opcjach z zamknięciem, ławeczkami i zadaszeniem. W gorące dni świetnie sprawdzi się niewielki basenik, w którym dzieci będą mogły się pluskać i ochłodzić.

Plac zabaw dla starszaków

Starsze dzieci na pewno ucieszą się ze zjeżdżalni, drabinek czy mini ścianek wspinaczkowych. To urządzenia, które zajmują nieco więcej miejsca, warto więc dobrze przemyśleć miejsce ich ustawienia. Koniecznie sprawdź, czy sprzęt, który planujesz zakupić, posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa.

Dobrym pomysłem jest zakup większego basenu na letnie dni. Do wyboru mamy baseny ze stelażem oraz rozporowe. Jeśli mamy wystarczająco dużo przestrzeni w ogrodzie, warto pomyśleć o strefie sportu: niewielkim boisku do piłki nożnej czy koszykówki.

Pozostałe wyposażenie dziecięcego kącika

Aranżując przydomowy plac zabaw, nie zapominajmy o meblach ogrodowych dla dzieci. Mogą to być zestawy stolik wraz z krzesełkami, przy którym nasze pociechy będą mogły odpocząć, zjeść posiłek czy porysować. Przyda się także mały leżak, jeśli będą potrzebowały się zdrzemnąć lub po prostu wyciszyć. Jakie meble dla dzieci wybrać? Świetnie sprawdzą się meble z aluminium – lekkie i łatwe w utrzymaniu w czystości, co przy dzieciach ma ogromne znaczenie.

Atrakcje specjalne

Na koniec kilka inspiracji i pomysłów, jak uczynić ogrodowy kącik zabaw jeszcze bardziej atrakcyjnym dla najmłodszych. Warto wydzielić specjalne miejsce do biwakowania – rozbić namiot i spędzić z dziećmi noc w ogrodzie. To jedno z doświadczeń, które zostanie z nimi na długo. Innym pomysłem są wieczorne seanse na ścianie budynku. Jeśli masz projektor, urządź dzieciom kino plenerowe z pokazem ich ulubionej bajki. Starszym dzieciom na pewno do gustu przypadną domki na drzewie lub gry terenowe takie jak duże ogrodowe szachy czy scrabble. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a wszystko, co mamy pod ręką, możemy z powodzeniem wykorzystać do zabawy!

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Tapeta czy farba – co wybrać do sypialni?

Najpowszechniej stosowane sposoby wykańczania ścian to tapetowanie i malowanie. Wybór w tej kwestii w dużej mierze zależy od indywidualnego gustu. Niemniej istnieją pewne trendy, które zresztą ulegają ciągłym zmianom. Zatem co doradziłby dekorator wnętrz? Lepiej wybrać tapetę czy też farbę?

Nowoczesny salon – jak go urządzić?

Styl nowoczesny określany mianem modern nie jest wytworem ostatniej dekady. Wywodzi się z modernizmu, który rozwinął się w latach dwudziestych XX wieku. To styl, który nigdy nie wyszedł z mody i współcześnie nadal jest najczęściej wybierany w aranżacjach wnętrz. Nurt ten jest oznaką funkcjonalności, prostoty, minimalizmu oraz odejściem od tradycyjnych rozwiązań. Tutaj odchodzi się od […]