Jak wybrać dobry nawilżacz powietrza?

Jednym z rozwiązań przydatnych w każdym domu jest nawilżacz powietrza. Służy on bowiem do zwiększania wilgotności we wnętrzach, co skutkuje optymalnym komfortem życia. Na uwagę zasługuje zwłaszcza funkcjonalny model ewaporacyjny. Jeśli chcemy go kupić, to koniecznie zapoznajmy się z urządzeniami przedstawionymi w profesjonalnym rankingu online.

Lista najważniejszych korzyści

Nawilżacz powietrza posiada w swojej konstrukcji precyzyjne czujniki, które bardzo skutecznie monitorują otoczenie i w razie potrzeby podnoszą ilość gazowych cząsteczek wody. Dzięki temu wilgotność jest stale utrzymywana na poziomie 40-60%, a dodatkowo wprowadzona zostaje równowaga pomiędzy jonami dodatnimi a ujemnymi. Rezultat to uchronienie się przed niepożądanymi dolegliwościami zdrowotnymi – np. powracającym kaszlem, uciążliwym katarem, nieprzyjemnym uczuciem drapania w gardle i kłopotami ze snem czy koncentracją.

Jak by tego było mało, nowoczesny nawilżacz pozytywnie wpływa na wygląd skóry (brak wyprysków, dobre nawilżenie, świetna jędrność), a także hamuje rozwój roztoczy kurzu i zarodników pleśni, czyli drobnoustrojów potęgujących objawy zarówno alergii, jak i astmy. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że omawiane urządzenie gwarantuje mikroklimat sprzyjający wypoczynkowi oraz wykonywaniu wszelkich czynności.

Trzy opcje dostępne na rynku

Do najtańszych nawilżaczy zaliczamy wersje parowe, które za pomocą wentylatora rozprowadzają po pomieszczeniu wilgoć uzyskaną dzięki podgrzaniu wody do temperatury wrzenia. Niestety mają dwie wady – stwarzają ryzyko poparzenia ciała i pobierają sporą ilość energii. Dlatego nie są obecnie zbyt popularne. Alternatywę stanowią modele ultradźwiękowe, funkcjonujące w oparciu o membranę rozbijającą cząsteczki wody w mgiełkę. Mamy tutaj do czynienia z satysfakcjonującą efektywnością pracy i niskimi kosztami eksploatacji, ale jednocześnie musimy się liczyć z drażniącym hałasem oraz osiadaniem minerałów na meblach.

Zdecydowanie najlepszym wyborem są natomiast wspomniane już nawilżacze wyposażone w matę ewaporacyjną o właściwościach filtrujących. Kosztują co prawda niemało, lecz zapewniają maksymalną wydajność i bezpieczeństwo. Jeśli pragniemy zaopatrzyć się w taki sprzęt, to najpierw zweryfikujmy parametry poszczególnych egzemplarzy umieszczonych w tym rankingu: https://testoria.pl/rankingi/rankingi-agd/ewaporacyjny-nawilzacz-powietrza-ranking-2020/.

Moc to nie wszystko

Wybierając nawilżacz powietrza, nie możemy z pewnością zapomnieć o zwróceniu uwagi na oferowane przez niego atrybuty techniczne. Kluczowe znaczenie ma oczywiście moc, która powinna być dostosowana do danej powierzchni. Przyjmuje się, że urządzenie o mocy około 10 W jest w stanie obsłużyć do 40 metrów kwadratowych. Drugi istotny parametr to wydajność parowania podawana najczęściej w mililitrach na godzinę. Optymalna wartość wynosi między 250 a 300 ml/h.

Wyjątkowo ważną rolę odgrywa ponadto poziom emitowanego hałasu – zwłaszcza w sypialni czy pokoju dziecka. Najlepiej, gdy nie przekracza 30 decybeli w trybie nocnym i 35 dB w trybie dziennym. Przyda się też pojemny zbiornik na wodę, funkcja jonizacji powietrza, zdalne sterowanie z poziomu aplikacji telefonicznej i automatyczny higrostat.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Fakty i mity na temat zasady działania paneli fotowoltaicznych

Wokół tematu zasady działania paneli fotowoltaicznych jak i sensu montowania tego typu instalacji w Polsce urosło wiele mitów i niczym nie popartych tez. Według niektórych produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej jest droższa niż pozyskiwanie tej energii ze źródeł konwencjonalnych. Równie popularna teza głosi, iż panele fotowoltaiczne produkują energię w Polsce jedynie między kwietniem a wrześniem. […]

Obróbka CNC we Wrocławiu – co warto wiedzieć?

Obróbka CNC opiera się na technologii komputerowej, która pomaga kontrolować działanie obrabiarek. To znacznie poprawia wydajność pracy i upraszcza szereg funkcji. Tego typu maszyny są obecnie stosowane w większości branż, od prostej fabryki po wielkoskalowe instalacje. Oceń artykuł[Suma: 1 Średnia: 5]