Garaż z płyt warstwowych – niezbędne informacje

Chcesz zbudować garaż i szukasz rozwiązania ekonomicznego oraz prostego w wykonaniu? Wykorzystaj w tym celu płyty warstwowe. Jest to materiał stosowany do wykonywania lekkich obudów dachów i ścian, jednak coraz częściej wykorzystuje się je także do budowy jedno- oraz wielostanowiskowych garaży.

Płyta warstwowa – czyli co?

Płyty warstwowe to nowoczesny wyrób budowlany, który składa się z rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego oraz dwóch stalowych okładzin. Rdzeń w płycie warstwowej odpowiedzialny jest za parametry termoizolacyjne oraz wytrzymałościowe. Może być on wykonany z:

  • wełny mineralnej skalnej lub szklanej,
  • pianki poliuretanowej PUR,
  • pianki poliuretanowo-izocyjanurowej PIR,
  • styropianu,
  • pianek fenolowych,
  • szkła piankowego.

Jeśli chodzi o przeznaczenie, płyty warstwowe podzielić można na dachowe oraz ścienne. Ponadto, dostępne są także drzwi oraz bramy garażowe z płyt warstwowych.

Garaże z płyt warstwowych – formalności

Jeśli chodzi o formalności związane z budową garażu z płyt warstwowych, dotyczą one głownie jego powierzchni. Zgodnie z zapisami w Prawie Budowlanym garaż, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2 można wybudować po wcześniejszym zgłoszeniu do organu administracji budowlanej.

Jeśli chcemy jednak zbudować garaż o większej powierzchni – będziemy potrzebować pozwolenia na budowę. Warto dodać, że pracę należy zacząć w ciągu trzech lat od zgłoszenia takiego zamiaru.

Jakie zalety ma garaż wykonany z płyty warstwowej?

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania są świetne właściwości izolacyjne ścian oraz dachu – dzięki temu zapewnimy sobie komfort cieplny w garażu w okresie jesienno-zimowym. Co więcej, płyty warstwowe charakteryzują się szybkim montażem bez względu na warunki atmosferyczne. Ponadto, można pokryć je tynkiem co sprawi, że garaż idealnie skomponuje się z istniejącym już budynkiem.

Nie musimy również obawiać się korozji czy uszkodzeniom, ponieważ płyty warstwowe są odpowiednio zabezpieczane w procesie produkcji.

Warto również dodać, że bezproblemowy montaż oraz demontaż takiego garażu umożliwiają jego łatwe przeniesienie. Jest to doskonała alternatywa dla standardowych rozwiązań. Jeśli więc chcemy zbudować swój garaż, warto zdecydować się na materiał jakim są płyty warstwowe.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

fotowoltaika

Ile tak naprawdę zwraca się fotowoltaika?

Mitów na temat kosztów i czasu zwrotu z fotowoltaiki narosło bardzo dużo. Dziś zastanowimy jak to naprawdę wygląda i ile musimy poczekać na zwrot. Program mój prąd zrobił swoje. Liczba zainstalowanych paneli w roku ubiegłym pobiła wszelkie możliwe rekordy, a nasz rynek z punktu widzenia nowych instalacji jest w TOP5 rynków w Europie. Obecnie branża […]

Stelaż kompaktowy czy klasyczny kompakt?

Projektując lub remontując łazienkę staramy się wybrać najlepsze i najbardziej funkcjonalne rozwiązania, które ułatwią nam życie. Idealna łazienka powinna być przestronna, funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Dzisiejszy rynek oferuje bardzo bogatą ofertę urządzeń sanitarnych i nowoczesnych rozwiązań, które gwarantują nie tylko funkcje użytkowe, ale również nowoczesny design. Jedną z decyzji, jaką musimy podjąć […]