Charakterystyka szalunków do wykopów typu lekkiego

Szalunki to przede wszystkim tymczasowo wznoszone konstrukcje, które stanowią formę do nadawania odpowiedniego kształtu mieszance betonowej, wykorzystywane przy budowie konstrukcji żelbetowych. Szalunki mogą być również rodzajem zabezpieczeń wykopów, stanowiąc jednocześnie deskowanie betonowej mieszanki rozmieszczonej w ułożonym uprzednio zbrojeniu. Przyjrzyjmy się bliżej konkretnemu rozwiązaniu: ściankom berlińskim.

Definicja szalunków

Szalunki, często nazywane deskowaniami, choć dziś nie tylko z drewnianych desek są wykonywane, kojarzą nam się przede wszystkim z rodzajem form, które służą do nadawania odpowiedniego kształtu mieszance betonowej i jest to oczywiście skojarzenie słuszne. Szalunki to zwykle wznoszone tymczasowo konstrukcje, które okalają ułożone zbrojenie – wewnątrz trafia gotowa mieszanka betonowa. Po upływie odpowiedniego czasu (co zależy od rodzaju mieszanki, typu konstrukcji, warunków atmosferycznych) taki szalunek zostaje rozebrany, zdjęty. Szalunki dzielić możemy na wiele sposobów, na przykład na szalunki stropowe, ścienne i szalunki do wykopów, na szalunki z różnych materiałów – przede wszystkim z połączenia drewna i stali, wyłącznie stali, aluminium, a nawet z polimerów technicznych, czy na szalunki lekkie, średnie i ciężkie. Ostatni podział jest orientacyjny. Ciekawym rodzajem szalunków, które mogą pełnić dwie funkcje jednocześnie, są ścianki berlińskie, którym przyjrzymy się bliżej.

Ścianki berlińskie – zabezpieczenie wykopów i deskowanie tracone

Ściankami berlińskimi nazywamy generalnie tymczasowe obudowy wykopów, a nazwa ta pochodzi od metody zabezpieczania wykopów przy pracach ziemnych prowadzonych podczas budowy Metra Berlińskiego. Na czym polega stosowanie ścianek berlińskich, opowiedzieli nam więcej Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych „Żyrardów” z Warszawy. Mówiąc w uproszczeniu, pierwszy etap to wbicie pionowych elementów (słupów, najczęściej stalowych kształtowników, np. dwuteowników) na granicy planowanego wykopu w określonej odległości od siebie. Gdy wykop zaczyna się pogłębiać, odsłonięte przestrzenie między słupami wypełnia się tzw. opinką, w przypadku klasycznej ścianki berlińskiej drewnianymi deskami ułożonymi prostopadle do słupów. Ścianka berlińska jest zabezpieczeniem wykopu, a jednocześnie może być wykorzystana jako tzw. deskowanie tracone (szalunek-forma) dla elementów podziemnych konstrukcji – odzyskiwany jest jedynie stelaż i to nie zawsze.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Oglądanie aranżacji wnętrz w VR

Najlepsze, najsilniejsze doznania doświadczamy przede wszystkim na żywo. To wtedy nasze zmysły chłoną najwięcej bodźców z otoczenia. Nie zawsze mamy jednak możliwość, aby zobaczyć, dotknąć, usłyszeć coś z bliska. Na szczęście wtedy z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Nowoczesna technologia, która daje ogromne możliwości Wiele branż korzysta z dobrodziejstw współczesnej techniki. Internet jest jednym z nich […]

Jaka szklarnia najlepsza do przydomowego ogrodu?

Pogoda lubi zaskakiwać, często niezbyt przyjemnie. Dobrze o tym wiedzą osoby, które starają się wyhodować w swoich ogródkach warzywa czy owoce. Wystarczy jedna noc z przymrozkiem albo gwałtowna burza z porywistym wiatrem, aby niewiele zostało z sadzonek. Dlatego przezorniejsze osoby decydują się na postawienie szklarni. Warto tylko zorientować się, jaka szklarnia najlepsza jest do ogrodu. […]