Festfloor: Tynk dekoracyjny – beton, korzyści z wyboru

W różnorodności nowoczesnych materiałów wykończeniowych coraz częściej pojawia się nowa kompozycja o nazwie „mikrocement” i „mikrobeton”. Producenci i sprzedawcy przytaczają wiele zalet tej powłoki, szczególnie podkreślając jej trwałość, wytrzymałość i wysoką przyczepność (wiązanie) do każdej powierzchni. W tym artykule omówimy wszystkie zagadnienia związane z tym tynkiem dekoracyjnym.

Mikrocement – czym jest?

Mikrocement (mikrobeton, nie ma między nimi różnicy) to sucha mieszanka na bazie cementu i piasku kwarcowego o drobnym przemiale. Płyn do mieszania stanowi zaprawa polimerowa, która nadaje powłoce wysoką przyczepność, wytrzymałość na ściskanie i zginanie. Integralną częścią „mikrocementu” jest lakier ochronny. Zamyka pory tynku dekoracyjnego, zabezpiecza przed wnikaniem wody, a także przejmuje wszelkie obciążenia eksploatacyjne, czyli chroni przed ścieraniem. Lakier może być akrylowy, epoksydowy lub poliuretanowy.

Mikrocement (mikrobeton) jest w zasadzie tynkiem polimerowo-cementowym pokrytym kilkoma warstwami trwałego lakieru.
Jeśli mieszanina jest wykonana na bazie białego cementu, można go łatwo pomalować suchymi pigmentami w pożądanym kolorze, więc wykończenie mikrocementu nie musi być szare, może być dowolny kolor.

Zalety tynku dekoracyjnego Festfloor

Do zalet mikrobetonu dekoracyjnego można zaliczyć:

  • Przyczepność. Materiał dobrze układa się na większości powierzchni. Wyjątkiem jest płytka z połyskiem, która przed nałożeniem mikrocementu musi zostać wyfugowana do stanu matowego.
  • Cienka warstwa. Całkowita grubość powłoki nie przekracza 3 mm.
  • Trwałość. Tynki cementowo-piaskowe już same w sobie mają twardość kamienia. Dodatkowo pokryty jest lakierem ochronnym. Pozwala to na tworzenie posadzek wylewanych, odpornych na ścieranie.
  • Wygląd. Tynk dekoracyjny pod betonem idealnie pasuje do stylu loft i high-tech. Dzięki kolorowym pigmentom w składzie, powłoka może być nie tylko szara i biała.
  • Odporność na wilgoć. Jest to również jedna z ważnych zalet mikrocementu. Materiał ten jest stosowany do wykładania płytek wanien i zlewów, a także do fartuchów kuchennych i blatów. Podobnie jak inne tynki odporne na wilgoć, może być stosowany na elewacjach budynków.

Technologia aplikacji

Zasada pracy z mikrocementem nie różni się od nakładania jakiegokolwiek tynku dekoracyjnego. Używane są te same narzędzia: kielnia do nakładania roztworu oraz kielnia do rozprowadzania i wyrównywania na dekorowanej powierzchni. Łatwiej jest, oczywiście, stosować mikrocement na ścianach. Przy wykonywaniu powłok podłogowych niezbędne są nakolanniki, a przy wykańczaniu sufitów nie obejdzie się bez drabiny.

Przygotowanie powierzchni

Mikrobeton nakłada się cienką warstwą, dlatego jakość wyrównania podłoża ma ogromne znaczenie. Tynk dekoracyjny nie będzie w stanie ukryć dużych wżerów, nierówności i innych defektów ścian. Poza tym, wszystkie niedoskonałości będą szczególnie widoczne na błyszczącej powłoce.

Niektórzy producenci mikrocementu zapewniają, że wstępne nałożenie podkładu nie jest konieczne, ale lepiej nie wykluczać tego etapu przygotowania, zwłaszcza jeśli wykończenie podlega gładkim powierzchniom (płytki, płyty wiórowe, itp.). Aby poprawić przyczepność, ściany powinny być pomalowane kwarcowym podkładem kontaktowym. Stworzy to szorstką warstwę, wiążąc małe cząstki i kurz.

Nakładanie warstwy zasadniczej

Po wymieszaniu masy tynkarskiej zgodnie z instrukcją, należy ją pozostawić na 10-15 minut i ponownie wymieszać. Za pomocą wąskiej kielni nabieramy niewielką ilość zaprawy i nakładamy ją na kielnię.

Tynk należy nakładać warstwą o grubości 1-1,5 mm, równomiernie rozprowadzając go na ścianie lub podłodze. Szwy warstw muszą być dokładnie wygładzone. W czasie wiązania można użyć kielni do nabłyszczania mikrocementu. Jeśli powłoka jest dobrze nabłyszczona, po wyschnięciu nie można jej polerować.

Podczas aplikacji mikrobetonu na posadzkę, w pierwszej warstwie materiału zatapia się siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Pierwsza warstwa powinna schnąć przez 24 godziny, po czym należy nałożyć drugą warstwę o tej samej grubości i pozostawić ją na 24 godziny.

Lakier

Po całkowitym wyschnięciu powłoki dekoracyjnej, jest ona przetwarzana przez utrwalenie impregnacji poliuretanowej w 1-2 warstwach. Dla ścian w suchych pomieszczeniach jest to wystarczające. Lakier jest często nakładany, jeśli chcemy nadać wykończeniu połysk.

W pomieszczeniach wilgotnych, gdzie przewiduje się kontakt mikrocementu z wodą, a także przy wykańczaniu podłóg, warstwę dekoracyjną pokrywa się lakierem poliuretanowym.

Lakierować w 1-2 warstwach. Całkowita grubość powłoki będzie wynosić 3-3,5 mm.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Trend alert – kolorowe krzesła nowoczesne

Trendy w branży wnętrzarskiej zmieniają się jak w kalejdoskopie. Po erze spokojnych, stonowanych wnętrz nadeszła pora eksperymentowania formami i kolorami, co najlepiej widać na przykładzie aranżowania wnętrz kolorowymi krzesłami nowoczesnymi. Do tej pory multikolorowe dodatki zarezerwowane były wyłącznie dla przestrzeni zajmowanych przez najmłodszych. Dziś coraz śmielej wprowadzają się do kuchni, jadalni i salonów, spotykając się […]

Sprawdzony dostawca rozwiązań przeciwpożarowych

Wybór odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych może przesądzić o tym, czy w przypadku wystąpienia pożaru uda się uratować majątek należący do twojej firmy. Nie powinieneś więc tego lekceważyć lub zlecać niezbędnych prac firmie, która nie zna się na swojej pracy. Dlaczego warto postawić na współpracę z doświadczoną firmą? Oferta związana z ochroną przeciwpożarową Przygotowanie budynku do odbioru Jeżeli zależy ci na najwyższym stopniu bezpieczeństwa, […]