Festfloor: Tynk dekoracyjny – beton, korzyści z wyboru

W różnorodności nowoczesnych materiałów wykończeniowych coraz częściej pojawia się nowa kompozycja o nazwie „mikrocement” i „mikrobeton”. Producenci i sprzedawcy przytaczają wiele zalet tej powłoki, szczególnie podkreślając jej trwałość, wytrzymałość i wysoką przyczepność (wiązanie) do każdej powierzchni. W tym artykule omówimy wszystkie zagadnienia związane z tym tynkiem dekoracyjnym.

Mikrocement – czym jest?

Mikrocement (mikrobeton, nie ma między nimi różnicy) to sucha mieszanka na bazie cementu i piasku kwarcowego o drobnym przemiale. Płyn do mieszania stanowi zaprawa polimerowa, która nadaje powłoce wysoką przyczepność, wytrzymałość na ściskanie i zginanie. Integralną częścią „mikrocementu” jest lakier ochronny. Zamyka pory tynku dekoracyjnego, zabezpiecza przed wnikaniem wody, a także przejmuje wszelkie obciążenia eksploatacyjne, czyli chroni przed ścieraniem. Lakier może być akrylowy, epoksydowy lub poliuretanowy.

Mikrocement (mikrobeton) jest w zasadzie tynkiem polimerowo-cementowym pokrytym kilkoma warstwami trwałego lakieru.
Jeśli mieszanina jest wykonana na bazie białego cementu, można go łatwo pomalować suchymi pigmentami w pożądanym kolorze, więc wykończenie mikrocementu nie musi być szare, może być dowolny kolor.

Zalety tynku dekoracyjnego Festfloor

Do zalet mikrobetonu dekoracyjnego można zaliczyć:

  • Przyczepność. Materiał dobrze układa się na większości powierzchni. Wyjątkiem jest płytka z połyskiem, która przed nałożeniem mikrocementu musi zostać wyfugowana do stanu matowego.
  • Cienka warstwa. Całkowita grubość powłoki nie przekracza 3 mm.
  • Trwałość. Tynki cementowo-piaskowe już same w sobie mają twardość kamienia. Dodatkowo pokryty jest lakierem ochronnym. Pozwala to na tworzenie posadzek wylewanych, odpornych na ścieranie.
  • Wygląd. Tynk dekoracyjny pod betonem idealnie pasuje do stylu loft i high-tech. Dzięki kolorowym pigmentom w składzie, powłoka może być nie tylko szara i biała.
  • Odporność na wilgoć. Jest to również jedna z ważnych zalet mikrocementu. Materiał ten jest stosowany do wykładania płytek wanien i zlewów, a także do fartuchów kuchennych i blatów. Podobnie jak inne tynki odporne na wilgoć, może być stosowany na elewacjach budynków.

Technologia aplikacji

Zasada pracy z mikrocementem nie różni się od nakładania jakiegokolwiek tynku dekoracyjnego. Używane są te same narzędzia: kielnia do nakładania roztworu oraz kielnia do rozprowadzania i wyrównywania na dekorowanej powierzchni. Łatwiej jest, oczywiście, stosować mikrocement na ścianach. Przy wykonywaniu powłok podłogowych niezbędne są nakolanniki, a przy wykańczaniu sufitów nie obejdzie się bez drabiny.

Przygotowanie powierzchni

Mikrobeton nakłada się cienką warstwą, dlatego jakość wyrównania podłoża ma ogromne znaczenie. Tynk dekoracyjny nie będzie w stanie ukryć dużych wżerów, nierówności i innych defektów ścian. Poza tym, wszystkie niedoskonałości będą szczególnie widoczne na błyszczącej powłoce.

Niektórzy producenci mikrocementu zapewniają, że wstępne nałożenie podkładu nie jest konieczne, ale lepiej nie wykluczać tego etapu przygotowania, zwłaszcza jeśli wykończenie podlega gładkim powierzchniom (płytki, płyty wiórowe, itp.). Aby poprawić przyczepność, ściany powinny być pomalowane kwarcowym podkładem kontaktowym. Stworzy to szorstką warstwę, wiążąc małe cząstki i kurz.

Nakładanie warstwy zasadniczej

Po wymieszaniu masy tynkarskiej zgodnie z instrukcją, należy ją pozostawić na 10-15 minut i ponownie wymieszać. Za pomocą wąskiej kielni nabieramy niewielką ilość zaprawy i nakładamy ją na kielnię.

Tynk należy nakładać warstwą o grubości 1-1,5 mm, równomiernie rozprowadzając go na ścianie lub podłodze. Szwy warstw muszą być dokładnie wygładzone. W czasie wiązania można użyć kielni do nabłyszczania mikrocementu. Jeśli powłoka jest dobrze nabłyszczona, po wyschnięciu nie można jej polerować.

Podczas aplikacji mikrobetonu na posadzkę, w pierwszej warstwie materiału zatapia się siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Pierwsza warstwa powinna schnąć przez 24 godziny, po czym należy nałożyć drugą warstwę o tej samej grubości i pozostawić ją na 24 godziny.

Lakier

Po całkowitym wyschnięciu powłoki dekoracyjnej, jest ona przetwarzana przez utrwalenie impregnacji poliuretanowej w 1-2 warstwach. Dla ścian w suchych pomieszczeniach jest to wystarczające. Lakier jest często nakładany, jeśli chcemy nadać wykończeniu połysk.

W pomieszczeniach wilgotnych, gdzie przewiduje się kontakt mikrocementu z wodą, a także przy wykańczaniu podłóg, warstwę dekoracyjną pokrywa się lakierem poliuretanowym.

Lakierować w 1-2 warstwach. Całkowita grubość powłoki będzie wynosić 3-3,5 mm.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

domek ogrodowy

Domek ogrodowy: od wyboru do montażu

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce domków ogrodowych. Dowiesz się, jakie rodzaje domków ogrodowych są dostępne na rynku, jak wybrać idealny domek dla siebie oraz jak go postawić i odpowiednio zabezpieczyć. Zapraszamy do lektury! Co to jest domek ogrodowy i do czego służy? Domek ogrodowy to niewielki budynek, który można umieścić w ogrodzie, na […]

Fotele i krzesła do ogrodu, na taras i na balkon – szukasz produktów na lata?

Gdy na zewnątrz robi się choć trochę cieplej, zwolennicy odpoczynku na świeżym powietrzu robią wszystko, by skorzystać ze sprzyjającej pogody. Własny ogród, duży taras, a nawet niewielki balkon – każde miejsce jest dobre, by odetchnąć świeżym powietrzem i nacieszyć się promieniami słońca. Zwłaszcza z użyciem wysokiej jakości mebli ogrodowych. Krzesła i fotele ogrodowe z metalu […]