Ostatnio bardzo popularne stało się tworzenie przedszkoli domowych. Zapotrzebowanie rynku na przedszkola jest coraz większe, a placówki państwowe nie są w stanie przyjąć wszystkich dzieci. Jednak, aby otworzyć domowe przedszkole trzeba spełnić szereg warunków. Oczywiście ważne jest merytoryczne przygotowanie do wykonywanej pracy, a więc kwalifikacje pedagogiczne, ale równie istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków. Przede wszystkim należy spełniać wymogi sanitarne i mieć zgodę inspektora sanitarnego. Jeśli chodzi o toaletę, musi być ona dostosowana do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym. Zarówno armatura, ceramika, jak i akcesoria łazienkowe, takie jak dozowniki do mydła, muszą być zamontowane na wygodnej dla dzieci wysokości. Warto przyjrzeć się wymogom i zaleceniom.
Prawne wymogi dotyczące toalet w domowych przedszkolach
Według rozporządzenia Ministra Edukacji z 2017 roku toaleta przedszkolna musi być wyposażona przynajmniej w jedną toaletę na 15 dzieci, a także jedną umywalkę. Ponieważ zwykle grupy w domowym przedszkolu są mniejsze może być to wystarczająca ilość, choć dobrze jeśli można zamontować dwie toalety. W przypadku więcej niż jednej toalety wymogiem jest zastosowanie kabin toaletowych, które mogą być wydzielone wewnątrz łazienki. Ponadto należy zapewnić dzieciom antypoślizgową podłogę, a ponadto dostęp do umywalki albo bezpośredni, albo z podnóżka, oczywiście antypoślizgowego. Materiały wykończeniowe powinny być wodoodporne. Z kolei na kranach musi być zamontowany termostat, aby dzieci po odkręceniu kurka z wodą nie oparzyły się. Z jednej toalety mogą korzystać chłopcy i dziewczynki i nie ma wymogu tworzenia dwóch. Tyle jeśli chodzi o regulacje prawne. A jak wygląda realne przygotowanie toalety do przyjęcia dzieci w domowym przedszkolu?
Zastosowanie mat antypoślizgowych lub wymiana podłogi na antypoślizgową
Należy rozpocząć od podstaw czyli sprawdzić stan podłogi w łazience. Jeśli zastosowane zostały płytki antypoślizgowe nie ma potrzeby ingerencji. Jeśli podłoga jest śliska, to albo pozostaje ją wymienić albo zastosować maty antypoślizgowe. Drugie rozwiązanie z pewnością generować będzie mniejsze koszty, jednak będzie wiązało się z koniecznością ich wymiany co jakiś czas.
Montaż armatury i ceramiki łazienkowej na wygodnym dla dzieci poziomie
Choć w rozporządzeniu nie ma o tym ani słowa, to jednak urządzenia sanitarne powinny znajdować się na wygodnej dla dzieci wysokości. Szacuje się na podstawie średniego wzrostu dzieci w wieku przedszkolnym, czyli od 3 do 6 lat, że optymalna będzie wysokość 55-65 cm. Dotyczy to umywalki. Z kolei miska ustępowa powinna znajdować się nawet nieco niżej, na wysokości 50 cm. Jeśli nie wykonuje się generalnego remontu to można zapewnić dzieciom podnóżek, a także mniejszy nakładki na sedes. Dzięki czemu będzie można dopasować ją do potrzeb dzieci w różnym wieku. Świetnie sprawdzą się również higieniczne podkłady na sedes zamykane w pojemnikach. One również powinny znaleźć się na wygodnej dla dzieci wysokości. Tak podkład chroni dzieci przed bezpośrednim kontaktem z zarazkami, w sytuacji gdy siadając dotykają toalety rękami. Wszelkie akcesoria higieniczne takie jak dozowniki do mydła muszą również znajdować się na poziomie montażu ceramiki łazienkowej. Istotne znaczenie ma również zamontowanie brodzika lub bidetu do podmywania. Montaż akcesoriów łazienkowych na odpowiednim poziomie pozwala nauczyć dzieci samodzielnego korzystania z sanitariatu.
Akcesoria łazienkowe – bezpieczne i wygodne
Wybór dozownika do mydła do toalety w domowym przedszkolu powinien być podyktowany wygodą dzieci. Można zatem zastosować model bezdotykowy, gdzie mydło w określonej ilości zostaje uwolnione po zbliżeniu rąk do dozownika. Oczywiście niezależnie od rodzaju dozownika do mydła powinien on posiadać zaokrąglone, a tym samym bezpieczne kanty i to samo dotyczy pozostałych urządzeń, takich jak podajniki na ręczniki lub suszarki do rąk.
Warto również wyposażyć toaletę przeznaczoną dla dzieci w obrazkowe instrukcje, zarówno znajdujące się przy toalecie, jak i strefie umywalkowej. Dzięki temu dzieci mogą szybciej nauczyć się właściwych nawyków higienicznych. Trzeba zawsze dbać o ilość środków higienicznych, a także ich właściwe zabezpieczenie. Tak przygotowana łazienka z pewnością będzie przyjazna dzieciom.