Czujniki czadu i gazu – dlaczego są tak ważne i co musisz o nich wiedzieć?

Bezpieczeństwo i komfort podczas codziennego funkcjonowania w naszym domu są najważniejsze. Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej możliwości ulatniania się czadu lub gazu z domowych instalacji te urządzenia wciąż nie są tak popularne, jak być powinny. Są one natomiast niezwykle ważne i w pewnych sytuacjach dosłownie mogą uratować życie. Te małe i niepozorne urządzenia sygnalizują o niebezpieczeństwie, któremu można w porę przeciwdziałać odpowiednio na nie reagując. Dowiedz się, czym są czujniki czadu i gazu oraz dlaczego ich posiadanie w każdym domu i mieszkaniu jest tak istotne.

Czujniki czadu i gazu – co to jest?

Czujniki czadu i gazu to grupa urządzeń, która ma za zadanie wykrywać obecność w powietrzu groźnych dla zdrowia i życia człowieka substancji, a następnie informować użytkowników o ich pojawieniu się. Czujnik dostarcza więc informacji odnośnie wykrycia niebezpiecznych związków w powietrzu lub przekroczeniu pewnej normy, istotnej dla zachowania bezpieczeństwa.

Istnieje kilka rodzajów urządzeń, które różnią się przede wszystkim zastosowaniem i substancją, którą mają za zadanie wykrywać. Możemy wyróżnić więc czujniki czadu, czujniki gazu oraz czujniki czadu i gazu.

Czujniki czadu i gazu alarmują przed tragedią

Urządzenia te są bardzo ważne, przede wszystkim ze względu na to, że receptory obecne w organizmie człowieka nie zawsze potrafią wykryć krążące w powietrzu niebezpieczeństwo. Tyczy się to przede wszystkim czadu, który ze względu na swoje właściwości jest nazywany „cichym zabójcą”. Czad to inaczej tlenek węgla (CO), który jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. W przypadku dostania się tlenku węgla do organizmu powstaje związek zwany hemoglobiną tlenkową. Ten natomiast uniemożliwia transport tlenu z płuc do pozostałych organów naszego ciała prowadząc do ich niedotlenienia. Czujniki czadu są bardzo ważne w przypadku wykorzystywania na przykład bojlerów, piecyków gazowych, kominków, pieców opalanych drewnem i węglem i innych. Ogrzewane w ten sposób pomieszczenia powinny być w odpowiedni sposób wentylowane. Czad powstaje wtedy, gdy do paleniska nie dochodzi wystarczająca ilość tlenu obecnego w powietrzu, wtedy dwutlenek węgla przeobraża się w tlenek węgla. Każdy czujnik gazu posiada elektrochemiczny sensor i elektroniczny układ sterujący, dzięki którym w jak najszybszy sposób można reagować na pojawienie się tlenku węgla w powietrzu.

W przypadku ulatniania się gazu z nieszczelnych instalacji sprawa jest odrobinę łatwiejsza, ponieważ gaz ziemny oprócz braku właściwości barwowych posiada zapach, który jest jednak słabo wyczuwalny. W połączeniu z powietrzem gaz tworzy natomiast palną i wybuchową mieszankę, a czasem wystarczy drobna iskra w postaci zwarcia w instalacji elektrycznej lub uruchomienie palnika gazowego, aby doprowadzić do prawdziwej tragedii. Gaz może ulatniać się ze starych i wadliwych lub nieszczelnych instalacji, jak kuchenka gazowa oraz piec gazowy.

Czujnik gazu podobnie jak czujnik czadu wyposażony jest w elektroniczny układ kontrolny oraz sensor półprzewodnikowy, którego zadaniem jest wykrywanie obecnego w powietrzu gazu ziemnego, LPG (propan-butan), a także wodoru i amoniaku. Sygnały alarmowe w czujnikach gazu aktywują się zazwyczaj, gdy stężenie substancji w pomieszczeniu osiągnie poziom wyższy niż 15%. Po uruchomieniu się sygnału alarmowego należy odciąć dopływ gazu, wyłączyć energię elektryczną, wezwać odpowiednie służby oraz możliwie usprawnić wentylację pomieszczeń otwierając okna.

Jakie czujniki czadu i gazu wybrać?

Jak wspomniano wcześniej, na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu urządzeń. Możemy zakupić czujnik gazu, czujnik tlenku węgla oraz czujnik czadu i gazu. Ta ostatnia opcja będzie informować nas o pojawieniu się w powietrzu obu substancji i ich pochodnych, które mogłyby zagrażać życiu. Często zdarza się, że w naszych mieszkaniach znajdują się zarówno instalacje mogące wytworzyć czad, a także doprowadzić do ulotnienia się z nich gazu. Najważniejsze jest, aby czujniki czadu i gazu posiadały odpowiednią certyfikację i atesty, które potwierdzają zgodność z normami. W tym celu zdecydowanie należy korzystać z oferty sprawdzonych producentów i dystrybutorów, a jednym z nich jest sklep sterownikitech.pl.

Dokonując wyboru czujnika należy też zwrócić uwagę na przewidywany okres eksploatacji oraz gwarancję, jednocześnie pamiętając o tym, że czujniki powinny być wymieniane lub dokładne kontrolowane po upływie tychże dat. Żywotność i prawidłowe działanie dobrych urządzeń to zazwyczaj 7-10 lat. Czujniki muszą posiadać odpowiednio wyraźny i słyszalny system ostrzegania na wypadek zarejestrowania szkodliwych dla zdrowia i życia substancji. Na rynku dostępne są zarówno czujniki przewodowe, jak i bezprzewodowe, a w przypadku tych ostatnich urządzenie powinno posiadać wyraźny system informowania o wyczerpującej się baterii.

Bezpieczeństwo we własnym domu jest najważniejsze

Przede wszystkim należy pamiętać, że żadne urządzenie elektroniczne nie zapewni nam stuprocentowego bezpieczeństwa, dlatego istotna jest regularna kontrola instalacji, a także dbałość o pozostałe czynniki prowadzące do ograniczenia potencjalnego niebezpieczeństwa, w tym wymienianie starych elementów układów, a także prawidłową wentylację pomieszczeń. Nie ma jednak wątpliwości, że czujniki czadu i gazu w ogromnym stopniu przyczyniają się do zachowania bezpieczeństwa domowników, a ich instalacja powinna być podstawową czynnością w każdym domu i mieszkaniu.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Trendy wnętrzarskie na 2020 rok

Nowy rok to i nowe trendy. Co zatem w tym sezonie będzie najmodniejszym trendem wnętrzarskim? Im bliżej natury tym lepiej Osoby blisko związane z branżą urządzania wnętrz jednogłośnie twierdzą, że 2020 rok będzie okresem zmiany podejścia do projektowania mieszkalnych przestrzeni. W okresie tak szybkiego rozwoju technologicznego, ludzie coraz częściej chcą umocnić swoje więzi z przyrodą. […]

podłoga laminowana

Podłogi drewniane czy panele laminowane? Wady, zalety, czyli kompendium wiedzy.

Wiele osób urządzając wymarzone m4 staje przed niełatwym wyborem podłoża w swoim domu. Każda osoba stojąca przed tym wyborem powinna na samym początku zadać sobie pytanie czego oczekuje od podłogi? Jakim budżetem dysponuje oraz przeprowadzić analizę wad i zalet dostępnych opcji. Bowiem materiały, które są wykorzystywanie na posadzkach w naszych domach i mieszkaniach różnią się […]