Czujniki czadu i gazu – dlaczego są tak ważne i co musisz o nich wiedzieć?

Bezpieczeństwo i komfort podczas codziennego funkcjonowania w naszym domu są najważniejsze. Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej możliwości ulatniania się czadu lub gazu z domowych instalacji te urządzenia wciąż nie są tak popularne, jak być powinny. Są one natomiast niezwykle ważne i w pewnych sytuacjach dosłownie mogą uratować życie. Te małe i niepozorne urządzenia sygnalizują o niebezpieczeństwie, któremu można w porę przeciwdziałać odpowiednio na nie reagując. Dowiedz się, czym są czujniki czadu i gazu oraz dlaczego ich posiadanie w każdym domu i mieszkaniu jest tak istotne.

Czujniki czadu i gazu – co to jest?

Czujniki czadu i gazu to grupa urządzeń, która ma za zadanie wykrywać obecność w powietrzu groźnych dla zdrowia i życia człowieka substancji, a następnie informować użytkowników o ich pojawieniu się. Czujnik dostarcza więc informacji odnośnie wykrycia niebezpiecznych związków w powietrzu lub przekroczeniu pewnej normy, istotnej dla zachowania bezpieczeństwa.

Istnieje kilka rodzajów urządzeń, które różnią się przede wszystkim zastosowaniem i substancją, którą mają za zadanie wykrywać. Możemy wyróżnić więc czujniki czadu, czujniki gazu oraz czujniki czadu i gazu.

Czujniki czadu i gazu alarmują przed tragedią

Urządzenia te są bardzo ważne, przede wszystkim ze względu na to, że receptory obecne w organizmie człowieka nie zawsze potrafią wykryć krążące w powietrzu niebezpieczeństwo. Tyczy się to przede wszystkim czadu, który ze względu na swoje właściwości jest nazywany „cichym zabójcą”. Czad to inaczej tlenek węgla (CO), który jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. W przypadku dostania się tlenku węgla do organizmu powstaje związek zwany hemoglobiną tlenkową. Ten natomiast uniemożliwia transport tlenu z płuc do pozostałych organów naszego ciała prowadząc do ich niedotlenienia. Czujniki czadu są bardzo ważne w przypadku wykorzystywania na przykład bojlerów, piecyków gazowych, kominków, pieców opalanych drewnem i węglem i innych. Ogrzewane w ten sposób pomieszczenia powinny być w odpowiedni sposób wentylowane. Czad powstaje wtedy, gdy do paleniska nie dochodzi wystarczająca ilość tlenu obecnego w powietrzu, wtedy dwutlenek węgla przeobraża się w tlenek węgla. Każdy czujnik gazu posiada elektrochemiczny sensor i elektroniczny układ sterujący, dzięki którym w jak najszybszy sposób można reagować na pojawienie się tlenku węgla w powietrzu.

W przypadku ulatniania się gazu z nieszczelnych instalacji sprawa jest odrobinę łatwiejsza, ponieważ gaz ziemny oprócz braku właściwości barwowych posiada zapach, który jest jednak słabo wyczuwalny. W połączeniu z powietrzem gaz tworzy natomiast palną i wybuchową mieszankę, a czasem wystarczy drobna iskra w postaci zwarcia w instalacji elektrycznej lub uruchomienie palnika gazowego, aby doprowadzić do prawdziwej tragedii. Gaz może ulatniać się ze starych i wadliwych lub nieszczelnych instalacji, jak kuchenka gazowa oraz piec gazowy.

Czujnik gazu podobnie jak czujnik czadu wyposażony jest w elektroniczny układ kontrolny oraz sensor półprzewodnikowy, którego zadaniem jest wykrywanie obecnego w powietrzu gazu ziemnego, LPG (propan-butan), a także wodoru i amoniaku. Sygnały alarmowe w czujnikach gazu aktywują się zazwyczaj, gdy stężenie substancji w pomieszczeniu osiągnie poziom wyższy niż 15%. Po uruchomieniu się sygnału alarmowego należy odciąć dopływ gazu, wyłączyć energię elektryczną, wezwać odpowiednie służby oraz możliwie usprawnić wentylację pomieszczeń otwierając okna.

Jakie czujniki czadu i gazu wybrać?

Jak wspomniano wcześniej, na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu urządzeń. Możemy zakupić czujnik gazu, czujnik tlenku węgla oraz czujnik czadu i gazu. Ta ostatnia opcja będzie informować nas o pojawieniu się w powietrzu obu substancji i ich pochodnych, które mogłyby zagrażać życiu. Często zdarza się, że w naszych mieszkaniach znajdują się zarówno instalacje mogące wytworzyć czad, a także doprowadzić do ulotnienia się z nich gazu. Najważniejsze jest, aby czujniki czadu i gazu posiadały odpowiednią certyfikację i atesty, które potwierdzają zgodność z normami. W tym celu zdecydowanie należy korzystać z oferty sprawdzonych producentów i dystrybutorów, a jednym z nich jest sklep sterownikitech.pl.

Dokonując wyboru czujnika należy też zwrócić uwagę na przewidywany okres eksploatacji oraz gwarancję, jednocześnie pamiętając o tym, że czujniki powinny być wymieniane lub dokładne kontrolowane po upływie tychże dat. Żywotność i prawidłowe działanie dobrych urządzeń to zazwyczaj 7-10 lat. Czujniki muszą posiadać odpowiednio wyraźny i słyszalny system ostrzegania na wypadek zarejestrowania szkodliwych dla zdrowia i życia substancji. Na rynku dostępne są zarówno czujniki przewodowe, jak i bezprzewodowe, a w przypadku tych ostatnich urządzenie powinno posiadać wyraźny system informowania o wyczerpującej się baterii.

Bezpieczeństwo we własnym domu jest najważniejsze

Przede wszystkim należy pamiętać, że żadne urządzenie elektroniczne nie zapewni nam stuprocentowego bezpieczeństwa, dlatego istotna jest regularna kontrola instalacji, a także dbałość o pozostałe czynniki prowadzące do ograniczenia potencjalnego niebezpieczeństwa, w tym wymienianie starych elementów układów, a także prawidłową wentylację pomieszczeń. Nie ma jednak wątpliwości, że czujniki czadu i gazu w ogromnym stopniu przyczyniają się do zachowania bezpieczeństwa domowników, a ich instalacja powinna być podstawową czynnością w każdym domu i mieszkaniu.

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jaki zmiękczacz do wody wybrać?

Jeśli zbadamy parametry wody z kranu we wszystkich gospodarstwach w Polsce, okaże się, że w większości z nich woda jest twarda. Ma to niestety bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz codzienne obowiązki domowe. Osad z twardej wody pozostaje na naczyniach oraz urządzeniach użytku domowego, ubrania po wyjęciu z pralki są nieprzyjemne i sztywne, a nasza […]

Siatka ścierna – cechy i zastosowania

Jedną z częściej wykonywanych prac budowlanych jest szlifowanie. Szlifuje się powierzchnie dla ich wykończenia, ale także dla ich przygotowania pod dalszą obróbkę. Materiałem, który doskonale nadaje się do tego rodzaju prac budowlanych jest siatka ścierna, wykonana z węglika krzemowego. Czy wiesz, jakie cechy posiada taka siatka i jakie są jej zastosowania? Czy warto stosować standardowe […]