Największe błędy popełniane podczas montażu wentylacji

Wentylacji jest jedną z kluczowych instalacji montowanych podczas budowy domu. Odpowiada za wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniem a terenem zewnętrznym. Jest wymagana w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, ponieważ odprowadza zarówno powietrze, jak i ciepło na zewnątrz.

Szczególnie potrzebna jest w łazienkach, aby skutecznie odprowadzać wilgoć i nieprzyjemne zapachy oraz w pomieszczeniach, gdzie wydychany jest dym tytoniowy lub emitowane są pyły, opary z różnych substancji chemicznych. Kilka lat temu zazwyczaj montowaną wentylacją, była wentylacja grawitacyjna, dzisiaj coraz częściej ludzie decydują się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jej instalacja jest bardziej skomplikowana, a przez to częściej pojawiają się błędy podczas jej montażu.
Poniżej umieszczono 3 najczęściej powtarzające się błędy związane z montażem wentylacji.

1. Wentylacja niezgodna z wymaganiami prawnymi

Zapisy dotyczące parametrów wentylacji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Za spełnienie tych wymogów odpowiada projektant, którego zadaniem jest stworzenie dostatecznej wentylacji pomieszczeń w całym domu. Na etapie posiadania projektu istnieje szansa, aby wnieść niezbędne poprawki, o ile zajdzie taka potrzeba.

2. Niedostateczna ilość przewodów wentylacyjnych

Często na etapie projektowania domu nikt nie zauważa niezgodności związanych z instalacją wentylacji. Dopiero gdy budowa domu rusza, okazuje się, że liczba przewodów wentylacyjnych jest niewystarczająca, co generuje dodatkowe problemy. Należy się jednak z nimi liczyć i nie rozwiązywać ich po linii najmniejszego oporu. Złymi rozwiązaniami, a często oferowanymi przez wykonawców jest instalacja wentylacji lub urządzeń podłączonych do jednego przewodu, to niedopuszczalny błąd. Przez takie działania wszystkie pomieszczenia będą wentylowane w niedostateczny sposób.

3. Brak wspomagania wentylacji

W domach przepływ powietrza powinien być zachowany, a są pomieszczenia, w których nie spędza się dużej ilości czasu w ciągu tygodnia. Jest to np. salon, w którego oknach poleca się zamontować nawiewniki higrosterowne. Nawiewniki otwierają się, gdy wilgotność w powietrzu pomieszczenia jest podwyższona. Co więcej, w każdym pomieszczeniu, a szczególnie w łazienkach i toaletach muszą zostać zamontowane drzwi z podcięciem, zapewniające cyrkulacje powietrza we wszystkich pomieszczeniach.

Coldklim – profesjonalny montaż klimatyzacji.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

EPDM – membrana dachowa przyszłości

W nowoczesnym budownictwie coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. To one wykorzystywane są w produkcji wielu innowacyjnych tworzyw, które rewolucjonizują rynek usług budowlanych i remontowych. Do grona tych tworzyw zalicza się przede wszystkim membrana EPDM, która – choć uważana za nowoczesną – jest tak naprawdę z nami już od lat 60. XX wieku. Czym jest […]

Płyta fundamentowa – czy warto?

Wielu twierdzi, że płyta fundamentowa to lepsze rozwiązanie niż tradycyjny fundament? Czy faktycznie tak jest? Czy warto w nią zainwestować? Ogrzewanie podłogowe zapewnia wiele korzyści zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Elementy instalacji nie są widoczne, nie wpływają więc negatywnie na wygląd pomieszczenia. Z drugiej strony tego rodzaju ogrzewanie charakteryzuje się wysokim komfortem cieplnym, […]