Chcesz zostać architektem? Mamy dla Ciebie kilka porad

praca jako architekt

Praca w zawodzie architekta uchodzi za dobrze płatną oraz dającą świetne perspektywy rozwoju. Niemniej jednak od podjęcia studiów na kierunku architektura do samodzielnego zaprojektowania pierwszego budynku daleka droga. Jak zostać architektem? Oto kilka cennych rad dla osób, które chciałyby zrobić karierę w tym zawodzie.

Jakie studia wybrać?

Praca jako architekt wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. W tym celu należy po maturze wybrać kierunek architektura i urbanistyka. Prowadzony jest on zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. W przypadku pierwszych bardzo istotne są wyniki, jakie kandydat osiągnie z egzaminu maturalnego. Brana jest pod uwagę przede wszystkim matematyka, a także dodatkowy przedmiot, zazwyczaj ścisły. Kandydat na studia musi również zdać egzamin z rysunku – przeprowadzany jest on bezpośrednio w murach uczelni, w której chce studiować. Nieco inaczej wygląda rekrutacja w przypadku studiów w uczelniach prywatnych – tutaj liczy się przede wszystkim terminowe dopełnienie wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem kandydatury. Studia na kierunku architektura nie są proste – w czasie ich trwania studenci zdobywają wiedzę teoretyczną, a także praktyczną, uczestnicząc w różnego rodzaju projektach czy warsztatach. Trwają one od 3,5 do 4 lat i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Następnie student może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, uzyskując tytuł magistra. Warto mieć na uwadze, że zupełnie czym innym są kursy dla architektów wnętrz, a czym innym studia architektoniczne.

Perspektywy pracy w zawodzie architekta

Czy warto zostać architektem? Ile zarabia architekt? Te i podobne pytania zadają sobie osoby, które myślą o rozwoju w tym właśnie zawodzie. Warto mieć na uwadze, że już same studia są bardzo wymagające – w rzadkich przypadkach można znaleźć czas na przykład na podjęcie pracy dodatkowej. Jeśli studentowi potrzeba dodatkowego źródła dochodu, nie pozostaje nic innego, jak praca na wakacje. Niemniej jednak, posiadając dyplom ukończenia studiów, można aplikować na stanowisko na przykład do biura architektonicznego. Architekt znajdzie również pracę w państwowych zakładach, między innymi w wydziałach urzędów miast związanych z zagospodarowaniem przestrzeni. Już na studiach warto zrobić pierwsze praktyki, zdobywając doświadczenie zawodowe. Architekci najczęściej wybierają również konkretne style, w których projektują. Tymczasem jeśli chodzi o zarobki, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Początkujący architekci nie zarabiają wiele – zwykle podejmują zatrudnienie w ramach różnego rodzaju staży czy praktyk, dlatego mogą liczyć na niewiele więcej, niż najniższa krajowa. Z czasem jednak pensja rośnie – doświadczony specjalista zarobi nawet 10 000-15 000zł brutto. Możliwości rosną, jeśli prowadzi się własne biuro architektoniczne, jednak na ten krok decydują się jedynie osoby z wieloletnią praktyką.

Jak zostać architektem? Praktyczne wskazówki

Chcąc zostać architektem, należy przede wszystkim nastawić się na ciężką pracę związaną ze zdobywaniem uprawnień. Studia to nie tylko liczne szkice, lecz również nabywanie wiedzy teoretycznej, w tym z zakresu matematyki czy fizyki. Najlepiej na nich odnajdują się tak zwane umysły ścisłe. Jeszcze przed podjęciem studiów doskonałym rozwiązaniem okazuje się kurs rysunku, prowadzony przez doświadczonego architekta. Kończąc go, zdecydowanie łatwiej zdać egzamin i dostać się na wymarzoną uczelnię. W czasie studiów warto natomiast uczestniczyć w różnego rodzaju spotkaniach, webinarach czy dodatkowych wykładach, prowadzonych przez specjalistów. Stanowią one szansę na zdobycie dodatkowych kompetencji i umiejętności, bardzo potrzebnych w zawodzie. Warto mieć świadomość, że konkurencja na rynku architektów jest stosunkowo duża, dlatego trzeba próbować wyróżnić się wśród innych absolwentów. Dodatkowym atutem z pewnością będą umiejętności z zakresu projektowania wnętrz, które pozwalają świadczyć kompleksowe usługi na rzecz klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Oleje do drewna – jak wybrać?

Olej do drewna jest wykorzystywany w celu zabezpieczenia drewnianych powierzchni. Dzięki niemu zmniejsza się poziom zużycia drewna. Dodatkowo zapobiega on uszkodzeniom, które wynikają z zabrudzeń zalania wodą lub oddziaływania promieni UV. Z jego pomocą można pomalować nie tylko podłogę, ale również meble czy też drewniane wyposażenie ogrodu. Oleje pozwalają zachować nie tylko naturalny wygląd ale […]

Mieszkanie idealne

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie trzeba w życiu podjąć. Decydując się na tak poważny krok, trzeba to dobrze przemyśleć. Warto zastanowić się, czy korzystniejszy jest zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy może wtórnego? Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie? Lokalizacja jest najważniejsza Według specjalistów rynku nieruchomości kupując mieszkanie, powinnyśmy zwrócić uwagę przede […]