Budowa w granicy działki

budowa w granicy działki

Budowa w granicy działki czasami jest koniecznością, a czasami wiąże się z wolą właściciela. Dawniej budynek stanowił granicę działki (nawet zastępując na pewnej szerokości ogrodzenie) dużo częściej niż obecnie. Współcześnie bowiem mamy rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zostało ono zmienione w 2018 r. i warto poznać przepisy regulujące budowę w granicy działki.

Granica działki a budowa domu

Najczęściej tematyka budowy domu w granicy działki pojawia się wtedy, gdy mamy do dyspozycji wąską działkę. Na takiej nieruchomości trudno jest usytuować dom zgodnie z wszystkimi wymogami prawa budowlanego. A one zakładają odsunięcie ściany budynku mieszkalnego od granicy o 4 metry lub warunkowo o 3 metry – dla ściany bez okien i drzwi. Czasami odległość ta jest zmniejszona do 1,5 m – o czym informacje znajdziemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Jeżeli zatem wymiary działki zmuszają nas do budowy domu w granicy działki, musimy postarać się o tzw. zgodę na odstępstwo. W uzasadnionych przypadkach możemy otrzymać zgodę na zabudowę w granicy działki. Wtedy jednak należy pamiętać, że budynek może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę, a ściana w granicy:

  • nie może mieć okien ani drzwi,
  • musi posiadać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

Budynek gospodarczy a granica działki

Często też właściciele nieruchomości gruntowych zastanawiają się, ile od granicy działki może być usytuowany budynek gospodarczy. Warto wiedzieć, że sam budynek gospodarczy to budynek przeznaczony do nieprofesjonalnego wykonywania prac warsztatowych, a także przechowywania materiałów, narzędzi sprzętu lub płodów rolnych.
Częstym pytaniem jest jaka powinna być odległość budynku gospodarczego od granicy działki. I taki budynek może być wybudowany przy granicy działki, jeżeli ma konkretne wymiary. Jest to maksymalnie 6,5 metra długości oraz mniej niż 3 metry wysokości. Jeśli spełnia te warunki, może być postawiony w granicy lub 1,5 metra od niej. Także w tym przypadku należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Również ściana budynku gospodarczego w granicy nie może mieć okien ani drzwi.

Budowa w granicy działki a zgoda sąsiada

Często sen z powiek spędzają nam nie tylko kwestie administracyjne, ale także problemy sąsiedzkie. Warto wcześniej wiedzieć, czy budowa w granicy działki wymaga zgody sąsiadów. Okazuje się, że najczęściej zgoda taka nie jest wymagana.
Najlepszą sytuacją w przypadku wąskiej działki jest, jeżeli jej szerokość nie przekracza 16 metrów. Wtedy niezależnie od planu zagospodarowania przestrzennego i stosunków z sąsiadem możemy z mocy prawa wybudować dom w odległości 1,5 metra od granicy działki (czyli jednak nadal nie w samej granicy).
Jeżeli planowany budynek spełnia wszystkie normy i wypełniliśmy wspomniane wcześniej formalności, możemy budować w granicy działki. Jeśli jednak tak nie jest, to nasz budynek należy uznać za oddziałujący na działkę sąsiada. W takiej sytuacji planowana budowa będzie wymagana zgoda sąsiada na budowę w granicy. Stanie się on bowiem stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę i może wnieść sprzeciw.
Oddziaływania wyżej wspomniane mogą dotyczyć zanieczyszczania powietrza, wydzielania zapachów, hałasu, ograniczania światła dziennego. Te oddziaływania dotyczą danego obszaru sąsiadującego, który określony jest w projekcie budowy.

Granica działki i planowanie w niej budowy

Jak widać, często, ale jednak nie zawsze, istnieje możliwość budowy w granicy działki. Warunkiem jest sprawdzenie, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza taką możliwość. Warto też wiedzieć, że możliwa jest budowa w granicy, jeśli nasz budynek będzie przylegał do innego – już istniejącego na działce sąsiedniej. Wówczas powstanie tzw. bliźniak.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.odpowiedziprawne.pl/

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wykończenie wnętrz po skandynawsku

Podziwiając wnętrza, które zaprojektowano w przemyślany oraz estetyczny sposób trudno nie wpaść w zachwyt. Zwłaszcza jeśli posiadają przy tym wysoki stopień funkcjonalności. Wszystkie te cechy charakteryzuje jeden konkretny styl – skandynawski. Wykańczając wnętrze za jego pomocą, możemy być pewni co do pozytywnych rezultatów. Pochodzenie stylu Jak sama nazwa wskazuje, początków tego stylu należy doszukiwać się […]

Drzwi aluminiowe – idealne do nowoczesnego domu

Dom o nowoczesnym stylu na pewno będzie wyglądał świetnie wtedy, gdy zostanie uzupełniony o stolarkę aluminiową. Drzwi aluminiowe to sprawdzony wybór nie tylko pod względem estetyki – mają także wiele innych zalet. Stolarka aluminiowa cieszy się dzisiaj rosnącym zainteresowaniem, które doskonale nadają się do różnych budynków. Bardzo często kojarzy się z biurami, halami przemysłowymi albo […]