Akumulatorowe strugarki. Nowy standard w branży stolarskiej?

Mężczyzna w stolarni używa ręcznego strugu do drewna

Kiedy myślimy o stolarstwie, jednym z pierwszych narzędzi, które przychodzą na myśl, są strugi. Tradycyjne strugi ręczne od dawna były nieodzownym elementem każdego warsztatu stolarskiego. Dowiedz się, jakie są rodzaje strugów i czym się różnią od innych narzędzi do obróbki drewna.

Do czego służy strug do drewna?

Strug do drewna to narzędzie o kluczowym znaczeniu w procesie obróbki drewna przez precyzyjne usuwanie cienkich warstw materiału.

Głównym zadaniem urządzenia jest:

  • wyrównywanie powierzchni,
  • nadawanie powierzchniom określonego kształtu,
  • wygładzanie i polerowanie drewna.

Używają go zarówno profesjonalni stolarze, jak i hobbyści, aby osiągnąć gładką, równomierną powierzchnię drewnianych elementów. To doskonałe narzędzie do precyzyjnej obróbki drzwi i innych powierzchni, które wymagają dokładności i wysokiej jakości wykończenia.

Wydajność struga akumulatorowego

Mężczyzna w ogrodzie używa strugu akumulatorowego
Źródło:123rf

Wydajność sprzętu stanowi kluczowy czynnik determinujący jego użyteczność – przykładem wydajnego narzędzia z tej kategorii jest strug akumulatorowy RYOBI® ONE+ R18PL-0 dostępny w ofercie światowego producenta elektronarzędzi RYOBI®.

Bezprzewodowy strug z akumulatorem o napięciu 18V zapewnia wysoką wydajność usuwania materiału. Urządzenie posiada szerokość strugania wynoszącą 82 mm oraz regulację głębokości strugania w zakresie 0-1,6 mm. Ten lekki strug o wadze 2,4 kg zapewnia doskonałą precyzję i wszechstronność.

O wydajności tego sprzętu świadczy mocny silnik, który osiąga prędkość do 12000 obr./min. Dzięki temu możesz efektywnie i w kontrolowany sposób strugać nawet twarde rodzaje drewna. Dzięki akumulatorowi 5.0 Ah możesz poddać obróbce imponującej ilości drewna sosnowego – aż do 78 metrów na jednym naładowaniu. Podpórka chroni powierzchnię przed uszkodzeniami, a prowadnica równoległa zapewnia dokładność strugania.

Strug akumulatorowy RYOBI® ONE+ R18PL-0, podobnie jak inne tego typu narzędzia, znajduje zastosowanie w tworzeniu gładkich i równych powierzchni, a także w kształtowaniu form poprzez obracający się ruch materiału wokół osi. Więcej informacji znajdziesz w artykule porównującym strug z innymi narzędziami do obróbki drewna.

Strug a inne narzędziami do obróbki drewna

Obróbka drewna
Źródło: 123rf

Oprócz strugów istnieje wiele innych narzędzi, które są używane do różnych etapów procesu obróbki drewna. Poznaj najpopularniejsze z nich!

  • Heble – to narzędzia zbliżone do strugów w zakresie konstrukcji i funkcjonalności. Ich zadaniem jest równe przycinanie powierzchni drewna – znajdują zastosowanie w pracach rzemieślniczych i profesjonalnym stolarstwie. W przeciwieństwie do strugów heble najczęściej są narzędziami ręcznymi.
  • Frezy – to bardziej zaawansowane narzędzia, które umożliwiają formowanie powierzchni drewna. W odróżnieniu od strugów, które są przede wszystkim narzędziami ręcznymi, frezy są często zasilane elektrycznie i mogą wykonywać różne cięcia oraz kształty.
  • Piły stołowe – to wszechstronne narzędziami, które mogą być używane do równego przycinania drewna oraz cięcia drewna w różnych kierunkach i pod różnymi kątami.
  • Strugi do korowania – służą do usuwania kory z pni drzew oraz do wygładzania i kształtowania powierzchni.
  • Maszyny do strugania – to zautomatyzowane narzędzia używane w przemyśle do wykonywania obróbki na większą skalę.
  • Szlifierka mimośrodowa – to narzędzie służące do obróbki powierzchni, przede wszystkim do wygładzania i polerowania. W odróżnieniu od strugów szlifierki mimośrodowe nie wykonują cięć.

Każde z tych narzędzi pełni unikalną rolę w procesie obróbki drewna. Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać, przede wszystkim określ jego docelowe zastosowanie – od tego będzie zależał wybór najlepszego sprzętu. Rekomendujemy lekturę poradnika RYOBI o elektronarzędziach akumulatorowych do obróbki drewna.

Do czego wykorzystać strug do drewna?

Strugarki do drewna dzielą się główne na strugarki do płaszczyzn („grubościówki”) oraz strugarki do strugania kształtowego („wyrówniarko-grubościówka”).

  • Strugarka do płaszczyzn – to uniwersalna maszyna wykorzystywana do wstępnej obróbki surowej tarcicy. Odpowiada za wyrównanie oraz nadanie odpowiedniej grubości i gładkości materiałowi, co stanowi nieodzowny krok w przygotowaniu drewna do dalszej obróbki. Grubościówka struga jeden bok równolegle do przeciwnego i przycina boku trzeci równolegle do boku czwartego. Wiele modeli pozwala na precyzyjne wyrównanie boków deski – tak aby był między nimi zachowany kąt 90 stopni.

  • Strugarka do strugania kształtowego – podobnie jak grubościówka, to urządzenie służy do wstępnej obróbki tarcicy, jednak dodatkowo umożliwia precyzyjne wyrównywanie krawędzi desek (co jest szczególnie ważne przy tworzeniu równych i estetycznych konstrukcji).

Zastosowanie struga akumulatorowego w praktyce

Strug akumulatorowy znajduje szerokie zastosowanie zarówno w zakładach profesjonalistów, jak i u hobbystów.

Jego podstawowym zadaniem jest struganie i zgrubne obrabianie elementów drewnianych, szczególnie tych o płaskiej i wąskiej powierzchni (długie belki, deski). Dzięki wydajności i mobilności struga akumulatorowego możesz sprawnie nadawać odpowiednie kształty i gładkość powierzchniom.

Kolejnym zastosowaniem jest wyrównywanie materiałów drewnianych oraz wykonywanie równych cięć. To szczególnie istotne w przypadku projektów wymagających precyzji, gdzie równość i dokładność cięć odgrywają kluczową rolę.

Strugi akumulatorowe umożliwiają również wykonywanie rowków i różnych profilowań na drewnie oraz materiałach drewnopodobnych, w tym na płytach karton-gipsowych. To pozwala na tworzenie unikalnych wzorów i detali w projektach.

W dziedzinie renowacji strug akumulatorowy jest nieocenionym narzędziem do odświeżania mebli, ramek i futryn. Pozwala na usuwanie warstw farby, wygładzanie powierzchni oraz przywracanie dawnego blasku drewnianym elementom.

Podczas korzystania ze struga akumulatorowego priorytetem jest zachowanie bezpieczeństwa – ze względu na obecność ostrzy. Jeśli planujesz używanie tego sprzętu, zawsze noś odpowiednią odzież ochronną i upewnij się, że posiadasz niezbędne umiejętności w zakresie obsługi.

Materiał partnera RYOBI Polska.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak obniżyć koszty materiałów budowlanych?

Materiały budowlane przeznaczone do wznoszenia ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych powinny być jak najwyższej jakości. Podobne wymagania stawiamy przed innymi elementami, które wpływają na bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Czy najwyższa jakość materiałów musi oznaczać wysokie koszty? Koszty materiałów budowlanych spędzają sen z oczu wielu inwestorom. Nie ma się czemu dziwić, skoro ich zakup najczęściej […]

palma

Palma mrozoodporna: przewodnik po uprawie i pielęgnacji

Palmy kojarzą się z egzotycznymi krajobrazami, ciepłym klimatem i wakacjami. Jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieją również gatunki palm, które doskonale radzą sobie w chłodniejszych warunkach. Palma mrozoodporna to roślina, która może być uprawiana nawet w naszych ogrodach, dzięki swojej zdolności do przetrwania niskich temperatur. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o […]