Kable grzewcze – kiedy i gdzie warto z nich korzystać?

Kable grzewcze

Zimy w Polsce ostatnio były bardzo łaskawe, a temperatury praktycznie nie spadały poniżej zera. Są jednak takie lata, gdy siarczysty mróz utrzymuje się przez kilkanaście dni z rzędu. Wtedy wiele osób może doświadczyć przykrych skutków tego zjawiska – pękania rur. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą kable grzewcze. To skuteczne zabezpieczenie rur czy zaworów przed oblodzeniem – również wtedy, gdy na zewnątrz panują surowe warunki atmosferyczne oraz mróz. Przewody te ogrzewają rury m.in. w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, aby również ochraniać je przed zamarzaniem. Kiedy i gdzie warto korzystać z takich kabli?

Gdzie sprawdzi się kabel grzewczy?

Zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i na zewnątrz budynków można stosować kabel grzewczy. Sprawdzają się np. w celu owinięcia hydrantu z wodą, żeby nie zamarzła podczas mrozów. Taki kabel grzewczy z termostatem jest więc idealnym produktem wszędzie tam, gdzie instalacje wodne lub kanalizacyjne mogą być zagrożone zamarznięciem. Jest to nie tylko duży problem z tego względu, że nie płynie, utrudniając funkcjonowanie, ale przede wszystkim dlatego, że zamarznięta woda znacznie zwiększa swoją objętość. Takie zjawisko skutkuje z kolei pękaniem rur czy awarią i przerwą w dostępie do wody.

Kable grzewcze stosuje się w miejscach, w których niezbędne jest uzyskanie stałego dostępu do wody, a rury, jakie ją doprowadzają, nie są zaizolowane, lub są zamontowane w nieogrzewanych pomieszczeniach. Idealnym przykładem są m.in. te w piwnicach lub garażach. Zastosowanie kabli grzewczych sprawi, że woda będzie miała zdatną temperaturę nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz.

Jakie zalety mają kable grzewcze z termostatem?

To  produkt, którego zastosowanie nie wymaga kontroli, ponieważ kabel ma termostat, który dopasowuje temperaturę wody do wymagań użytkownika. Termostat uruchomi przewód, kiedy temperatura spadnie np. do + 5 stopni Celsjusza. Wyłączy się z kolei wtedy, gdy osiągnie +15 stopni Celsjusza. Zastosowanie takiego produktu grzewczego jest więc gwarancją samoregulującego i bezobsługowego rozwiązania. Nie trzeba więc martwić się o stan instalacji i to bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Kabel grzewczy z termostatem jest też odporny na uszkodzenia i wodoodporny – nie ulegnie więc zniszczeniu.

kabel grzewczy z termostatem.png

Po co stosować kabel grzewczy do ogrzewania podłogowego?

Kable grzewcze mają większą średnicę niż typowe przewody stosowane w matach grzewczych. Są więc podstawowym systemem grzewczym pomieszczeń, które stanowią jedyne, samowystarczalne źródło ciepła. Dodatkowo mogą być wspomagającym systemem grzewczym, który montuje się, aby uzyskać efekt ciepłej podłogi. Idealnie ogrzeją pomieszczenie, w którym wykończeniem jest marmur lub terakota.

Sprawdź, w jakich sytuacjach jeszcze przydadzą Ci się kable grzewcze oraz kabel grzewczy z termostatem. Takie produkty oferuje firma Termofol, która daje dostęp do produktów wykonanych z solidnych materiałów zapewniających wysoką jakość zabezpieczenia rur i przewodów różnych instalacji kanalizacji, ogrzewania podłogowego itd.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Posadzka z mikrocementu czy z betonu polerowanego – najlepsze porównanie

Posadzka, element wydawałoby się najmniej istotny z punktu widzenia całości prac włożonych w budowę. Jednak właśnie posadzka jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy. Proszę wyobrazić sobie pomieszczenie, choćby najlepiej wykończone, w którym pośrodku leżałyby zwały gruzu, czy choćby popękane płyty cementu. Tak więc dla miłośników dostojnej surowości dylematem jest nie to, jaka ma […]

sztukateria

Czy warto instalować sztukaterię w nowoczesnych wnętrzach?

W obecnych czasach zdobienie ścian i sufitów nie jest czymś często spotykanym w nowoczesnych wnętrzach. Ciężko jest dobrać właściwe zdobienie, które wpasuje się w charakter współczesnych mieszkań. Jednak odpowiednio dopasowane może być świetną dekoracją wielu domów. Czym jest sztukateria? Gdzie można kupić sztukaterię? Do jakich wnętrz pasuje sztukateria? Jakie elementy sztukaterii są najbardziej popularne? W […]