Kable grzewcze – kiedy i gdzie warto z nich korzystać?

Kable grzewcze

Zimy w Polsce ostatnio były bardzo łaskawe, a temperatury praktycznie nie spadały poniżej zera. Są jednak takie lata, gdy siarczysty mróz utrzymuje się przez kilkanaście dni z rzędu. Wtedy wiele osób może doświadczyć przykrych skutków tego zjawiska – pękania rur. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą kable grzewcze. To skuteczne zabezpieczenie rur czy zaworów przed oblodzeniem – również wtedy, gdy na zewnątrz panują surowe warunki atmosferyczne oraz mróz. Przewody te ogrzewają rury m.in. w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, aby również ochraniać je przed zamarzaniem. Kiedy i gdzie warto korzystać z takich kabli?

Gdzie sprawdzi się kabel grzewczy?

Zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i na zewnątrz budynków można stosować kabel grzewczy. Sprawdzają się np. w celu owinięcia hydrantu z wodą, żeby nie zamarzła podczas mrozów. Taki kabel grzewczy z termostatem jest więc idealnym produktem wszędzie tam, gdzie instalacje wodne lub kanalizacyjne mogą być zagrożone zamarznięciem. Jest to nie tylko duży problem z tego względu, że nie płynie, utrudniając funkcjonowanie, ale przede wszystkim dlatego, że zamarznięta woda znacznie zwiększa swoją objętość. Takie zjawisko skutkuje z kolei pękaniem rur czy awarią i przerwą w dostępie do wody.

Kable grzewcze stosuje się w miejscach, w których niezbędne jest uzyskanie stałego dostępu do wody, a rury, jakie ją doprowadzają, nie są zaizolowane, lub są zamontowane w nieogrzewanych pomieszczeniach. Idealnym przykładem są m.in. te w piwnicach lub garażach. Zastosowanie kabli grzewczych sprawi, że woda będzie miała zdatną temperaturę nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz.

Jakie zalety mają kable grzewcze z termostatem?

To  produkt, którego zastosowanie nie wymaga kontroli, ponieważ kabel ma termostat, który dopasowuje temperaturę wody do wymagań użytkownika. Termostat uruchomi przewód, kiedy temperatura spadnie np. do + 5 stopni Celsjusza. Wyłączy się z kolei wtedy, gdy osiągnie +15 stopni Celsjusza. Zastosowanie takiego produktu grzewczego jest więc gwarancją samoregulującego i bezobsługowego rozwiązania. Nie trzeba więc martwić się o stan instalacji i to bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Kabel grzewczy z termostatem jest też odporny na uszkodzenia i wodoodporny – nie ulegnie więc zniszczeniu.

kabel grzewczy z termostatem.png

Po co stosować kabel grzewczy do ogrzewania podłogowego?

Kable grzewcze mają większą średnicę niż typowe przewody stosowane w matach grzewczych. Są więc podstawowym systemem grzewczym pomieszczeń, które stanowią jedyne, samowystarczalne źródło ciepła. Dodatkowo mogą być wspomagającym systemem grzewczym, który montuje się, aby uzyskać efekt ciepłej podłogi. Idealnie ogrzeją pomieszczenie, w którym wykończeniem jest marmur lub terakota.

Sprawdź, w jakich sytuacjach jeszcze przydadzą Ci się kable grzewcze oraz kabel grzewczy z termostatem. Takie produkty oferuje firma Termofol, która daje dostęp do produktów wykonanych z solidnych materiałów zapewniających wysoką jakość zabezpieczenia rur i przewodów różnych instalacji kanalizacji, ogrzewania podłogowego itd.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Rodzina siedzi przy ścianie pokrytej bezpieczną dla zdrowia farbą do wnętrz

Jak wybrać farbę ścienną bezpieczną dla alergika, dziecka i kobiety w ciąży?

Nieodpowiednie składniki chemiczne mogą być przyczyną problemów zdrowotnych u malarzy pracujących z farbami na co dzień, ale również u domowników, którzy użytkują świeżo pomalowane pomieszczenie. Dotyczy to szczególnie alergików, kobiet w ciąży oraz dzieci. Dowiedz się, czego nie powinny zawierać bezpieczne farby do ścian, i wybierz produkt, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że cała Twoja […]

Remont mieszkania – jak prawidłowo wymienić okna?

Od czasu do czasu każde mieszkanie wymaga remontu. Czasem jest to zwykłe odświeżenie, a czasem remont gruntowny. Ten niejednokrotnie wiąże się z koniecznością wymiany okien na nowe. Zwykle dzieje się tak w przypadku, kiedy zauważalna jest utrata ciepła. Warto zatem wiedzieć, kiedy dokładnie powinno się wymieniać okna oraz jak to zrobić prawidłowo. Dlaczego i kiedy […]