Małe czarne robaczki na ścianach – co to jest i jak się tego pozbyć?

Owady w domu potraktowane środkiem owadobójczym

Pojawienie się w domu niechcianych gości zawsze stanowi powód do zmartwień. Malutkie czarne robaczki mogą wydawać się niegroźne, jednak ich obecność zaburza ciszę i sterylność każdego domu. Czym mogą być? Jakie czarne robaki najczęściej pojawiają się w kuchniach i salonach? Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się ich?

Czarny robak w domu – czym może być?

Podstawowym aspektem jest kwestia poprawnej identyfikacji owada. W zależności od wyglądu odwłoku, ilości odnóży i kształtu czułków można bowiem w gościach własnego gospodarstwa rozpoznać całkiem różne gatunki. Niektóre z nich są całkowicie niegroźne, inne z kolei mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

W każdym przypadku maleńkie czarne robaczki są gwarantowanym powodem do nerwów – niezależnie od tego, jaka jest ich dokładna taksonomia. Najczęściej owady te okazują się być zwykłymi muszkami, które z dalszej perspektywy mogą przypominać zupełnie inne gatunki. Ich obecność nie jest groźna dla domowników, jednak nie wszystkie domowe sposoby pozbycia się ich będą skuteczne.

Muszki pojawiają się najczęściej latem, kiedy temperatury wewnątrz mieszkania wzrastają. Te czarne owady są przyciągane przez zapach fermentujących produktów spożywczych, takich jak na przykład owoce. Skutecznym sposobem na pozbycie się niechcianych lokatorów jest sprytnie przygotowana pułapka. Do jej zrobienia można wykorzystać misę z owocami i folię spożywczą. Wcześniej jednak należy małą wykałaczką zrobić w folii dziurkę, przez którą owady będą wabione do środka. Po kilku godzinach większość z nich powinna znaleźć się we wnętrzu misy, a kuchnia zostanie oczyszczona z uprzykrzających życie lokatorów.

Czarne robaki w domu – inne gatunki owadów

Nie we wszystkich przypadkach pułapka z owocami się sprawdzi. W przypadku rybików cukrowych, których głównym pożywieniem jest mąka, chleb oraz ludzki naskórek, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednia dezynfekcja powierzchni. Owady te są odstraszane przez intensywne zapachy, dlatego umycie szafek i innych płaskich powierzchni octem może pomóc w walce z nimi. Warto również zadbać o ogólną czystość i odpowiedni poziom wilgoci wewnątrz mieszkania. Małe czarne robaczki, które często okazują się być rybikami, będą również odstraszane zapachem świec lawendowych lub kadzidełek.

Sytuacja komplikuje się natomiast, kiedy lokatorami domostw stają się pluskwy. Ten gatunek owadów często przybiera formę malutkich robaczków, przez co w pierwszym etapie ich obecność jest całkowicie ignorowana. Pozbycie się pluskiew wymaga jednak znacznie bardziej radykalnych rozwiązań, dlatego ich rozpoznanie najczęściej wiąże się z koniecznością skorzystania z profesjonalnej usługi dezynsekcji.

Mikroskopijne robaczki w domu – jak się ich pozbyć?

Gatunkiem powszechnie „nawiedzającym” ludzkie domostwa są gryzki. Owady te charakteryzują się jaśniejszą barwą odwłoka, jednak w zależności od odmiany mogą wykazywać różnice w wyglądzie. Ich bytowanie nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jednak obecność na ścianach lub meblach niechcianych gości będzie znacząco obniżała komfort życia mieszkańców. Warto wyrzucić wszelkie produkty sypkie, ponieważ właśnie mąki, cukry i makarony stanowią miejsce rozwoju larw. Małe czarne robaki w kuchni nie są mile widziane, dlatego konieczne będzie dokładne przemycie wszystkich szafek i zakamarków. Jedynie wówczas istnieje możliwość wytępienia owadów, które często wykazują tendencję do ponownego pojawiania się po dłuższych chwilach „spokoju”.

Identyfikacja to podstawa

Każdy gatunek owada będzie wymagał podjęcia różnych działań, dlatego kluczową rolę w skutecznej walce z nowymi „lokatorami” odgrywa ich poprawna identyfikacja. Z tego powodu warto dokładnie przyjrzeć się wyglądowi konkretnego przedstawiciela i porównać go z wyżej wymienionymi gatunkami. Subtelne różnice bardzo często polegają na ilości odnóży oraz obecności skrzydeł, dlatego niezbędne będzie zwrócenie uwagi na szczegóły. Szybsze podjęcie odpowiednich działań jest z reguły gwarancją sukcesu, jakim niewątpliwie będzie pozbycie się przykrych lokatorów ze swoich ścian w salonie lub kuchni.

 

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Pompy centralnego ogrzewania – rodzaje, zastosowanie, zalety

Pompy centralnego ogrzewania to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, które nieustannie zyskuje nowych zwolenników. W jakich okolicznościach warto zainwestować w pompę? Jak wybrać odpowiednią? Sprawdź nasze rady zanim wybierzesz! Jak działa pompa cyrkulacyjna? Czym charakteryzuje się pompa obiegowa? W jakich sytuacjach pompy obiegowe są lepszym wyborem? Jak wybrać odpowiednią pompę centralnego ogrzewania?

Agregaty prądotwórcze – poznaj ich zalety

Dobrej klasy generatory prądu to aktualnie jedne z najbardziej potrzebnych sprzętów w dowolnego rodzaju zakładach, fabrykach czy przedsiębiorstwach. Niewielkie agregaty prądotwórcze sprawdzą się także w przypadku niewielkich firm remontowo-budowlanych. Dlaczego są tak niezbędne? Sprawdź najważniejsze zalety i korzyści wynikające z posiadania agregatów prądotwórczych. Kiedy generatory prądu są szczególnie przydatne? Zalety agregatów prądotwórczych Kiedy generatory prądu […]