Zraszacze obrotowe, wahadłowe, rotacyjne – które wybrać?

Zraszacze ogrodowe w znaczący sposób ułatwiają podlewanie roślin, żywopłotów i nawet bardzo rozległych trawników. Dodatkowo, wybierając odpowiedni model, można uzyskać delikatny, rozproszony strumień nakierowany w odpowiednią stronę. To ważny element regularnej pielęgnacji, który sprawdzi się nie tylko u osób dysponujących ogromnym areałem, ale także u tych, którzy nie mają czasu lub ochoty zajmować się wieczornym zraszaniem terenu na własną rękę. Zraszacze są funkcjonalne i bardzo wygodne. Warto jednak wiedzieć, że każdy trawnik jest inny, a rozmaite warunki, ukształtowanie terenu czy wielkość przestrzeni wymagają innych rozwiązań. Jaki zraszacz wybrać?

1. Jak wybrać zraszacz? Co wziąć pod uwagę?

2. Rodzaje zraszaczy ogrodowych

3. Zalety zraszaczy

Zraszacze są wygodnym i funkcjonalnym zamiennikiem zwykłego węża ogrodowego, który wymaga albo dodatkowych końcówek, albo interwencji użytkownika w celu złagodzenia siły strumienia. Efekt przywodzący na myśl naturalny deszcz sprawdzi się nawet w przypadku szczególnie delikatnych roślin i kwiatów.

Jak wybrać zraszacz? Co wziąć pod uwagę?

Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, wybierając zraszacz ogrodowy? Przede wszystkim zastanów się:

  • Jak duża jest powierzchnia przeznaczona do nawadniania?

Im większy areał, tym większy zasięg powinien mieć zraszacz. W niektórych przypadkach wystarczy model ręczny.

  • Czy powierzchnia przeznaczona do nawadniania ma regularny kształt?

Jeśli dysponujesz dużym i stosunkowo wymiarowym trawnikiem, sprawdzi się zraszacz stacjonarny. Pozwoli on na dostarczenie roślinom odpowiedniej dawki wody bez pracy.

  • Czy musisz zatroszczyć się o pielęgnację rabat i krzewów?

Jeśli stoisz przed szczególnymi wyzwaniami, zdecyduj się na profesjonalne systemy zraszania.

Przemyśl wszystkie powyższe kwestie, aby dobrać najlepszy model. Zraszacze kowadełkowe chociażby mają duży zasięg i znakomicie wpisują się w okrąg, jednak nie każdy dysponuje takim właśnie sposobem zagospodarowania terenu. W przypadku podziału trawnika pod kątem poszczególnych typów roślinności, wykorzystać można zraszacz oscylacyjny lub wahadłowy, który będzie rozrzucać krople na planie kwadratu i prostokąta.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pozornie może się wydawać, że wszystkie zraszacze ogrodowe są do siebie podobne, jednak pomiędzy poszczególnymi urządzeniami występują istotne różnice. Co wyróżnia poszczególne typy zraszaczy?

  • Zraszacze proste – najbardziej podstawowe modele ręczne, występujące w formie specjalnej końcówki nakładanej na wąż ogrodowy. Dostępne są jako pistolety lub dysze umożliwiające regulację strumienia. Ich cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych.
  • Zraszacze pulsacyjne – złożone z obrotowej głowicy, dyszy i wahadłowego ramienia. Niektóre modele pozwalają wyregulować strumień wody i rozbić go na mniejsze. W zależności od wielkości i mocy urządzenia, za pomocą zraszacza pulsacyjnego podlejesz trawnik o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. To wydatek o wysokości kilkudziesięciu złotych.
  • Zraszacze statyczne – idealnie nadają się do niewielkich ogrodów. Mają dość krótki zasięg, a ich obudowa nie porusza się, dlatego strumień można skierować wyłącznie w jedną stronę. Można natomiast, w celu zwiększenia możliwości, podłączyć kilka urządzeń w różnych punktach działki, tym bardziej, że cena to zaledwie kilka lub kilkadziesiąt złotych.
  • Zraszacze obrotowe – dzięki dynamicznej konstrukcji umożliwiają nawodnienie kilku obszarów ogrodu jednocześnie. Napędzane są przez turbiny, a w konstrukcji, poza obrotową głowicą, wyróżnić można także ramiona z otworami wylotowymi, dzięki którym zraszacze obrptpwe są w stanie rozprowadzić wodę na powierzchni przekraczającej 150 metrów kwadratowych. Średnia cena takich produktów to kilkadziesiąt złotych. Idealnie nadają się one do przydomowych ogrodów średniej wielkości.
  • Zraszacze wahadłowe – ich konstrukcja wykorzystuje ruchomą listwę z kilkudziesięcioma dyszami wylotowymi usytuowanymi co kilka centymetrów. W niektórych modelach zasięg zraszania i przepływu wody można dostosować do potrzeb terenu, nawet do trawników o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Nawadnianie jest delikatne i równomierne, przypominające deszcz, dlatego też nie ma ryzyka powstawania kałuż.
  • Zraszacze rotacyjne to element automatycznego systemu nawadniania montowanego pod ziemią. W ustalonym czasie konstrukcja wysuwa się i nawadnia spory obszar. To urządzenia efektowne, jednak wymagające sporego nakładu finansowego i dopasowania trawnika.

Jak więc widać, poszczególne rodzaje zraszaczy mają swoją specyfikę, dzięki czemu każdy jest w stanie dobrać odpowiedni model.

Zalety zraszaczy

Zraszacze mają wiele zalet. Dzięki nim można bardzo łatwo, bez dodatkowego nakładu pracy nawodnić trawnik lub ogród. To koniec wędrowania z konewkami lub ogrodowymi wężami – cały wysiłek przenosi się na urządzenie. Ważne jest także to, że zraszacza podlewają trawnik równomiernie i łagodnie, dlatego są odpowiednie nawet przy delikatnych kwiatach i kwitnących krzewach. Nie musisz obawiać się również nieestetycznych kałuż. Nowoczesne systemu oszczędzają wodę – dzięki opcji rozproszenia jej zużycie nie jest wysokie.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kuchnie na wymiar – nie tylko do małych przestrzeni

Szukasz mebli do kuchni? Zamów je na wymiar! Zabudowa kuchni na indywidualne zamówienie to najlepszy wybór, gdy chodzi o idealne dopasowanie! W sprzedaży możemy znaleźć rozmaite meble kuchenne. To jednak nie tylko gotowe kuchnie, ale również meble kuchenne na wymiar, które może wykonać dobra firma stolarska. Dzisiaj największym zainteresowaniem cieszą się kuchnie na wymiar, które […]

Drewno i jego jakość – wybierz odpowiednie materiały

Drewno to materiał ponadczasowy, który nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie się prezentował niezwykle stylowo. Nic zatem dziwnego, że cieszy się bardzo dużą popularnością i jest chętnie wybierany, jako materiał na meble, blaty, a nawet deski tarasowe. Jednak jeśli chcemy, aby wytrzymało ono długie lata i wciąż doskonale się prezentowało, to powinniśmy dokonać […]