Sprężone powietrze jest medium szeroko wykorzystywanym w zakładach produkcyjnych. Najczęściej używane jest do napędzania i chłodzenia maszyn oraz zabezpieczania elementów optycznych.
Efektywne działanie sprężarki ma znaczący wpływ na sprawny i ekonomiczny proces produkcji. Warto w związku z tym zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów pozwalających zwiększyć wydajność sprężarki śrubowej, jak również innych rodzajów kompresorów.
Regulacja kompresora śrubowego
Regulacja sprężarki śrubowej umożliwia obniżenie ponoszonych przez zakład kosztów energii elektrycznej. Można ją przeprowadzić na kilka sposobów, które nie wpływają negatywnie na sprawność działania całego układu:
– poprzez upusty ciśnienia,
– stosując zamiany prędkości obrotowej,
– zmiany położenia portu wylotowego w kompresorze śrubowym bezolejowym.
Żeby jednak metody te poskutkowały faktycznym zwiększeniem wydajności, należy je dostosować do potrzeb zakładu, a przede wszystkim do modelu kompresora. Z tego powodu ich wdrożenie musi być poprzedzone przygotowaniami ze strony układu:
– obliczeniem wartości ciśnienia dla sprężonego powietrza,
– zadbaniem o prawidłowe rozmieszczenie odbiorników,
– dobraniem i dopasowaniem orurowania optymalnego dla danej instalacji,
– dokonaniem inwestycji w systemy monitorujące sieć i wykrywające błędy.
Systemy kontroli jakości – praca kompresora śrubowego
Dzięki wychwytywaniu, a co za tym idzie – umożliwianiu bieżącego korygowania uchybień – system kontroli jakości pomaga w osiągnięciu maksymalnej wydajności przez kompresor śrubowy. W związku z tym, że jest to typ urządzenia przystosowany do długotrwałej pracy, przydatne są tutaj systemy, które kontrolują kilka kompresorów na raz poprzez zapis i porównywanie parametrów ich pracy. Oprócz wykrywania zmian warunków pracy, awarii i błędów pozwalają dokładnie kontrolować zużytą przez urządzenia energię elektryczną, co również korzystnie wpływa na koszty ich eksploatacji.
Warto przy tym określić różnice między ciśnieniem roboczym i maksymalnym oraz obliczyć jego wartość. Jest to też jeden z parametrów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze zbiornika. W zależności od planowanego wykorzystania kompresora należy odpowiednio dobrać jego rodzaj i wielkość.
Jakość sprężonego powietrza
Jakość produkowanego przez kompresor sprężonego powietrza w dużej mierze wiąże się z efektywnością jego pracy. Włączenie do układu komponentów uzupełniających (osuszaczy i separatorów) wiąże się z obniżeniem mocy przerobowej sprężarki, jednak znacznie poprawia czystość sprężonego powietrza. Należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu instalacji – w niektórych branżach najwyższa klasa jakości powietrza jest warunkiem koniecznym (dotyczy to np. sprężarek śrubowych bezolejowych w przemyśle spożywczym) i nie jest możliwa rezygnacja z ww. urządzeń.
Rozmieszczenie elementów instalacji a efektywność kompresora śrubowego
Aby kompresor śrubowy pracował wydajnie, wszystkie elementy systemu, którego jest on częścią, muszą funkcjonować prawidłowo. Z tego powodu szczególnie istotne jest prawidłowe rozmieszczenie urządzeń odpowiedzialnych za wytwarzanie, uzdatnianie, magazynowanie oraz dystrybucję powietrza. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie dobrej wentylacji sprężarkowni oraz optymalne dopasowanie orurowania (odpowiedni dobór średnic i rozmieszczenia rur pozwala na obniżanie strat ciśnienia, a co za tym idzie – zachowanie wysokiej wydajności urządzenia). Większość specjalistów zaleca w takich przypadkach korzystanie z rur zaciskanych, a także modeli z połączeniami spawanymi. Odradza się stosowanie rur o złączach gwintowanych.
Efektywna praca urządzeń oznacza większe możliwości przerobowe, a co za tym idzie – większe zyski dla firmy. Z tego powodu inwestycje w dobrze dobrany do potrzeb zakładu sprzęt oraz systemy kontroli jakości można określić jako niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.