Zlew granitowy – najważniejsze zasady zakupu i użytkowania

zlew granitowy

Coraz więcej osób wyposażających swoje cztery kąty sięga po sprzęty kuchenne wykonane z ekskluzywnych materiałów. W przypadku zlewozmywaków – wyraźnym trendem jest odchodzenie od zakupu produktów metalowych, na korzyść modeli wykonanych z kompozytów granitowych. Korzyści z tego wyboru są rozmaite – otrzymujesz zlew wysoce estetyczny oraz odporny na uszkodzenia i odkształcenia. Poniżej przyglądamy się bliżej ofercie zlewów granitowych oraz wskazujemy na najważniejsze zasady ich zakupu oraz użytkowania.

Rozmiar i kształty zlewów granitowych

Pod tym względem oferta zlewów granitowych jest zbliżona do oferty konwencjonalnych zlewów stalowych. Standardowo rozmiar jednej misy wynosi 51×51 cm. Znajdziesz także zlewy granitowe większych rozmiarów, o kształcie nieco wydłużonego prostokąta. Warto wybierać zlewy wyposażone w co najmniej dwie komory, a także rozważyć zakup zlewu z pół-komorą ulokowaną na miejscu osuszacza. Warto też wspomnieć o ofercie zlewów z misą okrągłą, choć jest to wybór rzadszy.

Materiał wykonania w zlewach granitowych

Wbrew pozorom zlewy granitowe nie są wykonane wyłącznie z samego granitu, ale z mieszanek tego surowca z żywicami. Obecność żywicy jest niezwykle ważna – dzięki niej cały zlew uzyskujesz trwałą i zwartą budowę, a także jest wysoce odporny na odkształcenia i wysokie temperatury. Standardowo proporcje pomiędzy kruszywem a żywicami wynoszą 70-30. W zależności od rozkładu tych proporcji zlew będzie miał mniej lub bardziej chropowatą/gładką powierzchnię.

Kolory zlewów granitowych

Kolorystyka zlewów granitowych jest dość ograniczona i obejmuje przede wszystkim cztery główne odcienie. Znajdziesz zlew czarny, szary, beżowy oraz biały. Niekiedy znajdziesz także inne, mniej standardowe kolory zlewów – zielony, błękitny, czerwony – jednak są rzadziej spotykane oraz wybierane. Największym wzięciem cieszą się zlewy czarne, których minimalistyczna konstrukcja o prostej bryle i gładkiej powierzchni posiada ewidentne zalety estetyczne. Zlewy takie będą pasować do nowoczesnych stylizacji – loftowych, minimalistycznych, awangardowych.

Jak dbać o zlew granitowy? Kilka praktycznych porad

Troska o zlew granitowy to podstawowe zadanie wszystkich ich posiadaczy. Pomimo że są to zlewy wytrzymałe i oporne na upływ czasu, to jednak należy zatroszczyć się o ich powierzchnię, by zachowała swoje wyjściowe walory. Najważniejsze jest regularne czyszczenie zlewu ze wszelkiej wody oraz resztek płynu do mycia naczyń. Po każdym myciu należy zlew dokładnie osuszyć, zbierając z jego powierzchni nadmiar wilgoci. W innym wypadku – dość szybko powstaną w nim nieestetyczne zacieki, które będą razić w oczy wszystkich domowników.

Poza tym zlewy granitowe nie wymagają większego nakładu starań, troski ani stosowania specjalnych detergentów w celu ich konserwacji. Wielu użytkowników zlewów granitowych doceniło fakt, że są to produkty żywotne, które przez wiele lat zachowują swoje wyjściowe parametry wytrzymałościowe, nie ulegając żadnym deformacjom.

Gdzie kupować zlewy granitowe?

Zlew granitowe będzie nieco droższym zakupem niż wybór zwykłego zlewu stalowego. Mimo to są wybierane z roku na rok coraz częściej. Wiele osób uważa ich zakup za inwestycję na wiele lat, w trakcie których nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów z tytułu zlewu – jego naprawy, uszczelniania lub wymiany na nowy. Typowy zlew jednokomorowy może kosztować około 300-500 złotych. Droższe modele są wyposażone drugą komorę lub w dodatkową pół komorę.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Balustrady ze stali nierdzewnej – czy są naprawdę trwałe?

Wybierając balustradę na balkon, taras czy schody zewnętrzne warto rozważyć elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Rozwiązanie to posiada wiele zalet, do których z pewnością możemy zaliczyć przede wszystkim kwestie estetyczne. Są one przy tym niezwykle trwałe, dzięki czemu będą nas cieszyć przez zdecydowanie długi czas oraz nie ulegną zniszczeniu pomimo występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czy […]