Zakup kosiarki – od czego zależy i jak wybrać najlepszą?

Decydując się na zakup kosiarki należy uwzględnić kilka kwestii, dzięki którym sprzęt będzie działać przed długie lata. Na co zwrócić szczególną uwagę oraz który model sprawdzi się najlepiej? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Od czego powinien zależeć wybór kosiarki do trawników?

Koszenie trawy to zajęcie wymagające odpowiedniego sprzętu. Wybór urządzenia, jakim jest kosiarka, nie zawsze jest jednak taki oczywisty. Dostępne w sklepach modele odróżniają od siebie nie tylko ceny i aspekty wizualne, ale przede wszystkim funkcje, jakimi się one charakteryzują. Poszukując kosiarki, przede wszystkim należy uwzględnić swoje własne potrzeby – może bowiem okazać się, że posiadając niewielki trawnik, wcale nie trzeba inwestować w najnowszej generacji kosiarkę. W takim przypadku drogi sprzęt może generować dodatkowe koszty oraz hałas, który nawet podczas krótkiego przycinania trawy będzie wyjątkowo kłopotliwy zarówno dla ciebie, jak i twoich sąsiadów. Wybierając się na zakupy, warto zatem wziąć pod uwagę powierzchnię trawnika oraz to, jak częstego koszenia będzie on wymagał. Ponadto, istotna jest również jego powierzchnia i to, czy posiada nierówności, a także dostępność do źródła prądu.

Jaki rodzaj kosiarki wybrać – bębnową czy rotacyjną?

Kosiarki rotacyjne to najlepszy wybór na trawniki o nierównej powierzchni oraz miejsca, w których trawa rośnie szybko czy nie jest koszona regularnie. Jej mechanizmy złożone są z kilku płaskich noży, które obracają się wokół pionowej osi. Nie jest to rodzaj kosiarki o profesjonalnym zastosowaniu, jednak doskonale sprawdzi się między innymi na działce. Kosiarka bębnowa wyposażona jest natomiast w noże osadzone na bębnie, dzięki czemu przycina trawę bardzo nisko – z tego też względu bardzo dobrze poradzi sobie z dbaniem o trawniki dekoracyjne. Warto jednak pamiętać, że wydajność kosiarek bębnowych jest największa w przypadku niezbyt wysokiej trawy oraz płaskiego terenu o równej powierzchni, dlatego też należy używać jej regularnie, nie pozwalając trawie wyrosnąć na zbyt dużą wysokość.

Kosiarka elektryczna, spalinowa czy ręczna – którą kupić?

Jednymi z najtańszych urządzeń są kosiarki ręczne, które dodatkowo są ciche i nie wymagają podłączenia do zasilania. Wymagają jednak niekiedy użycia sporej ilości siły, gdyż to jej właściciel jest jej siłą napędową – pchając kosiarkę, jej ostrza wprawione zostają w ruch, a trawa jest ścinana. Ze względu na fakt, że ich użycie jest dość męczące, nadają się na małe trawniki. W przeciwnym wypadku znacznie lepiej zdecydować się na urządzenie, jakim jest kosiarka spalinowa, elektryczna lub akumulatorowa. Kosiarki spalinowe idealnie sprawdzają się na dużych powierzchniach, zarówno w przypadku suchej, jak i mokrej oraz wysokiej trawy. Nie wymagają podłączenia do prądu, co jest szczególnie wygodne, gdy jedyne źródło zasilania znajduje się w sporej odległości. Szczególnie warto zwrócić też uwagę na kosiarki spalinowe z napędem na koła, dzięki czemu nie trzeba ich pchać, gdyż urządzenie porusza się automatycznie.

Innym rodzajem są kosiarki elektryczne, które w przeciwieństwie do kosiarki z napędem spalinowym wyróżniają się cichszą pracą, nie generują spalin, a także są wygodniejsze w użytkowaniu oraz w konserwacji. Ponadto, ich cena też jest niższa, co jest ich dodatkowym atutem. Silniki kosiarek elektrycznych nie są jednak aż tak wydajne, nie mają też tak dużej szerokości koszenia – zazwyczaj wynosi ona maksymalnie ok. 40 cm. Z tego też względu, urządzenia tego rodzaju przeznaczone są raczej do koszenia trawników o niedużej powierzchni, na przykład domowych ogródków mniejszej i średniej wielkości. Kosiarki z napędem elektrycznym wymagają też podłączenia do prądu, dlatego też decydując się na zakup takiego sprzętu, trzeba dokładnie określić, czy w pobliżu powierzchni trawnika znajduje się gniazdko elektryczne.

Kolejnym z popularniejszych urządzeń są kosiarki akumulatorowe, które wyposażone zostały w akumulator, dzięki czemu można z nich korzystać również wtedy, gdy w pobliżu nie ma możliwości skorzystania ze źródła prądu. Jest to też wygodne, gdy na koszonym terenie znajdują się drzewa, krzewy czy kwiatowe rabaty. Chociaż urządzenia te stanowią dobrą alternatywę dla kosiarek spalinowych, warto pamiętać, że ich ceny są dość wysokie. Należy również mieć na uwadze, że kosiarki akumulatorowe wymagają całkowitego rozładowania, zanim przestaną być używane na dłuższy okres. Dodatkowo podobnie jak kosiarkę elektryczną, urządzenia te charakteryzuje niewielka szerokość koszenia, co wydłuża czas pracy.

Jaką kosiarkę wybrać na duże powierzchnie?

W przypadku trawników o dużej powierzchni, regularne koszenie przy pomocy wyżej wymienionych modeli może przekraczać niekiedy ich możliwości. Ponadto, koszenie przy pomocy zwykłego urządzenia może być męczące i czasochłonne. Jaki sprzęt zatem wybrać, gdy powierzchnia trawnika jest wyjątkowo duża? Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się kosiarki samojezdne oraz kosiarki traktorki. Pierwszy rodzaj to kosiarki automatyczne, które jak sama ich nazwa wskazuje, poruszają się samodzielnie, kosząc trawę na danym terenie. Kosiarki traktorki natomiast są niewielkimi pojazdami, wyposażonymi w fotel i kierownicę. Tego rodzaju kosiarki wymagają jednak zaznajomienia się z ich obsługą, aby ich prowadzenie było w pełni bezpieczne.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

klimatyzacja w domu

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Podczas gorących letnich dni szukamy komfortu, szukając wytchnienia. Nic więc dziwnego że coraz więcej domów jednorodzinnych posiada klimatyzację. Obecnie klimatyzatory oprócz swojej tradycyjnej roli nie tylko chłodzą powietrze, ale również oczyszczają je z wirusów i bakterii. To prawda, że inwestorzy często rozważają montaż klimatyzacji w projekcie budynku, zanim jeszcze rozpocznie się jego budowa. Jednak można […]

Kiedy trzeba sprawdzić księgę wieczystą? Wyjaśniamy!

Podstawowym źródłem informacji o mieszkaniu czy działce jest księga wieczysta. Kiedy warto do niej zajrzeć i jak odczytać znajdujące się w niej zapisy? Okazuje się, że nie tylko zakup nieruchomości uzasadnia sprawdzenie księgi wieczystej. Czym jest i z jakich działów składa się księga wieczysta? Księga wieczysta to rejestr publiczny. W rejestrze tym znajdują się informacje […]