Biuro, gabinet w domu – czego potrzebujesz, na co zwracać uwagę, wybierając meble do domowego biura

Praca w trybie home office, a także większość wolnych zawodów, wiąże się często z koniecznością połączenia pracy z bytnością w domu. Aby te dwie przestrzenie nie nachodziły na siebie i nie utrudniały nam życia, dobrze jest zorganizować odpowiednią sferę w domu, aby oddzielić obowiązki od życia prywatnego. Innymi słowy, urządzić gabinet w swoim domu.

Gabinet w domu – inspiracje

Domowy gabinet powinien być przestronny i wygodny. Jednak nie na tyle wygodny, aby podczas pracy zmorzył Cię sen – dobry gabinet to przede wszystkim taki, w którym maksymalnie wykorzystasz czas, potrzebny Ci do pracy. Niech to będzie miejsce przyjazne, w którym czujesz się dobrze i funkcjonalnie. Warto zadbać więc o rośliny oraz odpowiednią wentylację.

Gabinet urządź wedle własnego gustu i charakteru, pamiętaj również, aby otoczenie inspirowało się do pracy. Jeśli zajmujesz się techniką bądź informatyką, być może dobrze wpłynie na Ciebie wnętrze urządzone w stylu industrialnym lub nowoczesnym, z dużą ilością bieli. Jeśli masz bardziej kreatywne zajęcie, lub pracujesz przykładowo w branży turystycznej, korzystne może być urządzenie gabinetu w stylu kolonialnym. Kreatywność pobudzają także wszelkiego rodzaju zdjęcia czy plakaty na ścianach.

Jakie meble do biura w domu wybrać?

Dobierając meble do swojego domowego biura, weź pod uwagę w pierwszej kolejności wygodę. Ponieważ gabinet w domu musi być funkcjonalny, dobierz do niego meble ergonomiczne. Ten typ mebli jest najbardziej wygodny i zniweluje Twoje zmęczenie. Meble ergonomiczne to takie, które dopasowują się cech sylwetki, sprawiając, że ciało nie jest zmęczone. Ergonomiczny fotel powinien posiadać regulowane oparcie, być ruchomy, a także mieć podłokietniki. Regulacja jest bardzo ważna – to dzięki niej możesz odchylić się na krześle, a Twoje plecy nie są po wielu godzinach pracy przed komputerem zmęczone.

Oprócz krzesła lub fotela, do swojego domowego biura będziesz potrzebować także odpowiedniego biurka. Dobierz je do typu pracy, który wykonujesz – jeśli potrzebny Ci jest komputer, biurko nie musi być duże, powinno jednak mieć taką powierzchnię, która umożliwi Ci odpowiednią odległość od ekranu.

Jeśli jednak potrzebujesz więcej przestrzeni, na przykład do pracy twórczej, powierzchnia biurka powinna być większa. Do rysowania przyda się gładki blat, do cięcia – stół z dobrego, twardego materiału.

Istotne jest także światło – upewnij się, że Twój gabinet jest dobrze oświetlony, jednak takim światłem, które nie będzie dodatkowo wzmacniać promieniowania ekranu komputera.

Biuro w domu – jak zorganizować czas?

W przypadku pracy w regulowanych godzinach nie powinieneś mieć zasadniczo problemu z organizacją czasu. Jeśli jednak masz wolny zawód lub pracujesz w trybie zleceń, organizacja czasu pracy jest niezwykle ważna. Zależnie od wykonywanego zawodu, nie zawsze jest to możliwe, jednak warto postarać się, aby określić ramy czasowe, w których będziesz pracować, tak, aby nie kolidowały one z czasem, który poświęcasz dla siebie i rodziny. Pamiętaj także o przerwach – jedz w kuchni lub jadalni, nie w gabinecie. Kiedy skończysz pracę, przenieś się do innego pomieszczenia i spędź czas tak, jak lubisz – to pozwoli Ci zachować zdrowy balans pomiędzy domem a pracą.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Moskitiera okienna – sposób na komary

Za oknami coraz cieplej, a to oznacza, że lada moment w naszych domach pojawią się uporczywe komary i muchy. Gdy na dworze piękna pogoda, trudno odmówić sobie otwarcia okna. W jaki sposób im przeciwdziałać? Skutecznym rozwiązaniem może okazać się moskitiera.   Podstawowe rodzaje moskitier Moskitiery okienne – zalety tego rozwiązania Podstawowe rodzaje moskitier Moskitiery mają za […]

Dlaczego warto zainstalować w domu nawilżacz powietrza?

Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia, ułatwiające codzienne funkcjonowanie domowników. Jednym z nowoczesnych rozwiązań są systemy gwarantujące odpowiednią wilgotność powietrza. Warto wiedzieć, jakie korzyści płyną z ich zastosowania. Konsekwencje zdrowotne suchego powietrze Odpowiednia wilgotność dostępna w pomieszczeniach jest niezwykle istotna dla domowników. Suche powietrze niekorzystnie oddziałuje bowiem na nos oraz skórę człowieka. Często powoduje ono […]