Kupno mieszkania wiąże się z szeregiem ważnych i ciężkich decyzji do podjęcia, a jedną z nich jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Choć każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy, to właśnie rynek pierwotny cieszy się coraz większym powodzeniem i zaufaniem, którego często brak w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.
Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?
Istnieje co najmniej kilka czynników, dla których nabywcy nieruchomości bardziej skłaniają się ku wyborowi rynku pierwotnego. Dla wielu z nich najważniejszy jest fakt nowości – zarówno pod kątem tego, że nabywca mieszkania stanie się jego pierwszym właścicielem i nie musi adaptować czy remontować mieszkania po innych lokatorach, ale także pod kątem wykorzystanych innowacyjnych rozwiązań, infrastruktury i estetyki budynku i samego lokalu.
Ta kwestia jest istotna także dla późniejszego wykończenia i dekorowania mieszkania: całkowicie nowe pomieszczenia można personalizować według własnych preferencji, nie przejmując się problemami, które często spotykane są na rynku wtórnym. Do takich problemów zaliczamy nieciekawe wnętrza, przestrzałe rozwiązania dotyczące infrastruktury (stare okna, brzydka elewacja budynku, krzywo położone płytki czy choćby tak podstawowe dziś elementy jak winda czy sensory ruchu na klatce schodowej) czy wady techniczne budynku i mieszkania. Mieszkania z rynku pierwotnego bardzo często objęte są co najmniej dwuletnią gwarancją, co oznacza, że w przypadku uchybień technicznych to na barkach dewelopera spoczywa naprawa.
Inwestycja w mieszkanie na rynku pierwotnym nie jest już inwestycją w sam lokal. Otrzymujemy nie tylko klucze do mieszkania, ale i dostęp do szeregu dodatków: miejsc postojowych, komórek lokatorskich, placów zabaw czy dodatkowych, niestandardowych rozwiązań takich jak recepcja, siłownia czy parking dla rowerów.
Jeśli szukasz mieszkania na rynku pierwotnym, koniecznie sprawdź opcje dostępne na platformie obido.pl – bez pośredników! W wyborze atrakcyjnej inwestycji możesz skorzystać z innowacyjnego systemu obidoAI™ opartego na sztucznej inteligencji:
źródło: https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-warszawa/
Odkrywaj nowe możliwości dzięki obido.pl:
Jakie są wady mieszkania z rynku pierwotnego?
Oczywiście, warto spojrzeć także na drugą stronę medalu. W porównaniu z zaletami mieszkania na rynku pierwotnym, ewentualne wady są łatwiejsze do przyswojenia, a nawet przekucia w zalety. Jedną z często występujących sytuacji przy zakupie takiego mieszkania jest długi czas realizacji – niektóre ze sprzedawanych mieszkań dostępne będą dopiero za kilka lat, choć nie jest to reguła. Oczekiwanie na odbiór nieruchomości daje jednak dużo większe pole do spokojnego planowania przestrzeni w mieszkaniu czy zebrania budżetu na wykończenie pomieszczeń.
Cena mieszkań z rynku pierwotnego rzadko podlega negocjacjom, podczas gdy rynek wtórny jest na nie stosunkowo otwarty. Na rynku pierwotnym nie płacimy jednak podatku PCC w wysokości 2% wartości mieszkania ani kosztów związanych z wykorzystaniem usług agentów nieruchomości, a zakup odbywa się bezpośrednio u dewelopera.
Mieszkanie na rynku pierwotnym może wiązać się z wyższym kredytem, ale i wyższym komfortem oraz spokojem o przyszłość inwestycji. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że nieruchomości z rynku pierwotnego zazwyczaj cieszą się powodzeniem i ewentualna sprzedaż takiego mieszkania może wiązać się z dodatkowym zyskiem.