W dużej łazience czy stylowym salonie kąpielowym pięknie prezentuje się wanna wolnostojąca. Modele te cieszą się coraz większą popularnością i pasują zarówno do łazienek urządzonych tradycyjnie, jak i nowocześnie. Aby ułatwić Wam wybór, poniżej omawiamy wady i zalety wanny wolnostojącej.
Wanna wolnostojąca była popularna w latach 70. i 80, ale moda – jak to moda – lubi wracać. Takie modele znowu stały się popularne, ale głównie w dużych łazienkach, gdzie wanna na stylowych nóżkach zajmuje centralne miejsce w pomieszczeniu. Sprawdziliśmy, jakie są plusy i minusy takich urządzeń.
Design przede wszystkim
Szeroki wybór rozmiarów, kształtów, kolorów, a także materiałów sprawia, że można wybrać wannę wolnostojącą do różnych łazienek. Jeśli wyjątkowy wystrój pomieszczenia jest dla nas najważniejszy, warto zdecydować się na wannę wolnostojącą, np. w stylu retro. Modele z mosiężnymi wykończeniami można wkomponować także w nowoczesne łazienki.
Wanny wolnostojące – zalety
Główną przeszkodą w urządzeniu wspaniałej łazienki z wanną wolnostojącą w roli głównej jest metraż pomieszczenia. Jeżeli pozwoli on na instalację takiego modelu, warto się na to zdecydować – dla długich i rozluźniających kąpieli, ale też wspaniałego efektu aranżacyjnego.
Wanny wolnostojące stanowią wspaniałą ozdobę, dodając szyku i elegancji łazience w różnym stylu – tradycyjnym, skandynawskim, minimalistycznym czy nowoczesnym. Świetnie prezentują się na środku pomieszczenia, ale ustawione przy ścianie lub w rogu także będą wyglądać stylowo. Zaletą takiej wanny jest też to, że można do niej wejść z każdej strony, a także ją przesunąć w razie potrzeby.
Wanny wolnostojące występują też w różnych kształtach – są modele o kształcie koła, prostokąta, owalne, asymetryczne, nietypowe na zamówienie, z hydromasażem, z regulowaną wysokością nóżek itd. Można też opcjonalnie zamówić podnóżek, minischodki czy podgłówki – to bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli z wanny korzystają dzieci i osoby starsze.
Wanny wolnostojące – wady
Modele te mają jednak także wady – przede wszystkim nie będą odpowiednie do małych pomieszczeń, są też dość drogie, bardziej podatne na uszkodzenia i wymagają starannego i czasochłonnego czyszczenia, gdyż brudzi się z każdej strony. Jeśli wybierzemy model o oryginalnej fakturze, czeka nas konieczność dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wanna zabudowana daje też możliwość schowania części kosmetyków, wanna wolnostojąca nie oferuje tego praktycznego rozwiązania.
Na cenę wanny wpływa przede wszystkim materiał, z jakiego została wykonana. Popularne są modele akrylowe, metalowe i z konglomeratu, a mniej żeliwne, gdyż są ciężkie i droższe. Ceny wanien szklanych, kamiennych, z drewna i stylizowanych na antyczne sięgają aż 20 tysięcy złotych!
Będzie odpowiednia w przestronnych łazienkach – aby swobodnie z niej korzystać, wymagane jest minimum 10 metrów kwadratowych powierzchni. Wadą może być także sposób montażu, gdyż często konieczne okazuje się zainstalowanie baterii z przyłączami w podłodze. Niektórzy użytkownicy narzekają także na skrzypiące nóżki, które mogą irytować głównie w tanich modelach.