Rolety rzymskie zaciemniające, przeciwsłoneczne, transparentne – jakie wybrać do kuchni, a jakie do sypialni?

Rolety cieszą się coraz większą popularnością, uznawane są za znacznie bardziej praktyczne i estetyczne, niż firanki czy zasłonki. A jakie są ich rodzaje? I do jakich pomieszczeń najbardziej się nadają? Wyjaśniamy.

Jak wybrać rolety?

Najważniejszą funkcją rolety jest zapewnienie prywatności domownikom oraz, w słoneczne dni, zaciemnienie mieszkania, domu. W praktyce okazuje się, że rolety rzymskie zaciemniające, przeciwsłoneczne i transparentne to dobra alternatywa dla zasłon (Homebook.pl), dlatego coraz więcej osób się na nie decyduje. A o czym warto jest wcześniej wiedzieć?

Najbardziej popularne są rolety tekstylne, które w zależności od rodzaju, wykonane są z poliestru lub z lekkich tkanin. Ale, co ciekawe, w ofercie sklepów są też rolety bambusowe, drewniane. Idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu etno.

Ich montaż może być inwazyjny lub bezinwazyjny. Obecnie te drugie są najczęściej wybierane, szczególnie, że ich wybór w sklepach jest naprawdę spory.

Oprócz tego ważne jest, w jakim pomieszczeniu rolety będą montowane. Od tego zależeć będzie ich typ, materiał z którego zostały wykonane, konstrukcja. Dlatego chcielibyśmy omówić najpopularniejsze modele.

Rolety rzymskie

Najbardziej dekoracyjny charakter posiadają rolety rzymskie. Wykonane są z lekkich, naturalnych tkanin, wyróżniają się tym, że są zwijane są falami do góry. To sprawia, że zarówno opuszczone, jak i podniesione wyglądają efektownie.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy są wzmocnione fiszbinami. To sprawia, że materiał układa się równomiernie, dobrze wygląda. Rolety rzymskie mogą być delikatne, transparentne oraz zaciemniające.

Najlepiej sprawdzają się w przypadku kuchni. Ich wadą jest to, że po podniesieniu odsłaniają całkowicie okna, a co za tym idzie – nie zapewniają prywatności. Jeśli więc wykonane są z ciemnych, nieprzepuszczających światło materiałów, to nie sprawdzą się w innych pomieszczeniach w bloku. Wyjątkiem są domy znajdujące się w odosobnieniu.

Rolety dzień/noc

Znacznie bardziej praktyczne są rolety dzień/noc. Wykonane są naprzemiennie z pasów zaciemniających i transparentnych, można regulować dzięki temu natężenie światła wpadającego do wnętrza bez obawy o utratę prywatności. Mają szerokie zastosowanie, będę pasować zarówno do kuchni, sypialni, jak i salonu czy pokoju dziecięcego.

Można kupić je w różnych wersjach kolorystycznych, trzeba jedynie uważać wybierając modele w jasnych odcieniach, gdy posiadasz bardzo mocno nasłonecznione mieszkanie – wtedy mogą okazać się niewystarczające.

Ich zaletą jest również uniwersalność. Pasują zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego stylu w aranżacji. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach skandynawskich.

Rolety przeciwsłoneczne

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się rolety przeciwsłoneczne, których głównym zadaniem jest odbijanie światła. Jak to działa? Z jednej strony pokrywane są srebrną lub białą powłoką, która zatrzymuje promieniowanie cieplne, minimalizuje efekt oślepiającego światła oraz nie dopuszcza do nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia. Natomiast tylna, „wewnętrzna” strona może mieć różne wzory i kolory, dzięki czemu również spełnia swoją dekoracyjną funkcję.

Rolety rzymskie: https://www.knall.com.pl/c170,Rolety-rzymskie

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Tygodniowy regulator temperatury – dlaczego warto w niego zainwestować?

Uszczelnienie okien i drzwi, właściwa izolacja dachu, czy ocieplona elewacja budynku, to tylko kilka z nielicznych sposobów, które mają za zadanie zatrzymać ciepło w domu czy też mieszkaniu na dłużej. Istnieją jednak dużo prostsze i o wiele skuteczniejsze rozwiązania na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu, jak efektywne wykorzystanie pracy źródła energii grzewczej. Nowoczesne systemy grzewcze dzięki […]

Happy family having fun time, playing together at home with dog

Jak izolować dźwięk w domu?

Dźwięki dochodzące do naszych uszu zza ściany, spod podłogi lub znad sufitu potrafią skutecznie uprzykrzać codzienne życie. Szczególnie są na to narażeni mieszkańcy bloków oraz bliźniaków. Czy da się coś z tym zrobić? Oczywiście! Istnieje wiele sposobów na dźwiękowe uszczelnienie ścian, podłóg oraz sufitów. Oto kilka z nich!