Zalety licytacji nieruchomości

Licytacje nieruchomości

Licytacje nieruchomości przeprowadzane są przez komornika. Cieszą się zainteresowaniem inwestorów, z uwagi na niższą cenę mieszkań i domów. Osoby przystępujące do przetargów muszą wpłacić wadium.

Jakie zalety mają licytacje nieruchomości?

Zakup nieruchomości na licytacji jest jedną z opcji nabycia swojego mieszkania i w dodatku opłacalną. Działka budowlana mająca dostęp do drogi publicznej czy nieruchomość gruntowa z budynkiem mieszkalnym w doskonałej lokalizacji, mogą być wystawione w atrakcyjnych cenach. Cena wywołania w pierwszym wynosi ¾ wartości szacunkowej, a w drugim terminie 50% wartości szacunkowej przedmiotu. Licytacje prowadzone są w sposób przejrzysty i uczciwy, co minimalizuje ryzyko nieuczciwych transakcji.

Niekiedy jednak proces zakupu bywa długotrwały i nie zawsze przebiega tak, jakby sobie życzył nabywca. Pomimo tego, chętnych nie brakuje. Nic dziwnego, jest możliwy zakup unikalnych obiektów czy gruntów w atrakcyjnych cenach. Osoby zainteresowane nabyciem domu czy mieszkania powinny sprawdzać obwieszczenia o planowanych licytacjach komorniczych. Informacje można znaleźć w biurach komorników, na stronach Krajowej Rady Komorniczej, portalach internetowych, tablicach ogłoszeń w sądach, w lokalach organów gmin, gazetach lokalnych.

Jak odbywają się licytacje komornicze?

Licytacje przeprowadzane przez sąd rejonowy czy komornika są zazwyczaj związane z egzekucją długów. Ogłaszane są publicznie, więc osoby zainteresowane wzięciem udziału w przetargu, muszą wpłacić wadium, które jest zwracane, gdy nie wygrają licytacji. Licytacje nieruchomości odbywają się w ustalonym terminie i miejscu. Właścicielem posesji, mieszkania czy gruntu zostaje ten, kto zaproponuje najwyższą cenę. Następuje wówczas podpisanie umów i dokonanie wpłaty pozostałej kwoty. Sąd rejonowy aktualizuje księgę wieczystą.

Środki uzyskane z licytacji są przelewane na konta wierzycieli. Dotychczasowy właściciel mieszkania musi się wyprowadzić w ciągu 14.dni. Komornik ustala czy dłużnikowi przysługuje lokal socjalny lub zamienny. Jeśli nie może otrzymać tytułu prawnego do innego lokum, funkcjonariusz występuje z wnioskiem do gminy, by wskazała tymczasowe pomieszczenie. Urząd ma na to 6. miesięcy, ale proces może trwać nawet kilka.

Czy zakup nieruchomości na licytacji komorniczej ma jakieś wady?

Licytacja komornicza oprócz licznych zalet, nie jest pozbawiona też wad. Uczestnicy licytacji mają możliwość oględzin nieruchomości, dlatego należy w nich uczestniczyć, żeby uniknąć zakupu zdewastowanego mieszkania. Należy jednak zwrócić uwagę na inny aspekt czy nieruchomość jest zamieszkała oraz, czy widnieje zapis w księdze wieczystej, np. o prawie dożywocia. Zakup mieszkania z lokatorami przysparza niekiedy wiele problemów. Nowy właściciel nie może zamieszkać w lokalu, ale ponosi koszty utrzymania mieszkania.

Dłużnik zazwyczaj nie pokrywa należności, bo nie ma pieniędzy, a poza tym oczekuje na przyznanie innego lokalu. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, należy ustalić te kwestie przed przystąpieniem do licytacji. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości od osoby prywatnej. Proces nabycia mieszkania czy domu jest prosty, a po podpisaniu umowy i dokonaniu wpłaty, można się wprowadzić. Poza tym trafiają się prawdziwe perełki i to w atrakcyjnych cenach. Niekiedy właściciel sprzedaje odziedziczoną nieruchomość, ponieważ zlokalizowana jest 500 km od jego miejsca zamieszkania i nie stać go na przeprowadzenie modernizacji. Zdarza się też, że ktoś musi szybko zbyć posesję z powodu wyjazdu zagranicę i wówczas obniża cenę.

Artykuł sponsorowany

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Opodatkowanie zysku z lokat – co warto wiedzieć?

Lokaty bankowe są popularnym sposobem na gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Warto jednak pamiętać, że wypracowane odsetki – traktowane jako zysk – podlegają opodatkowaniu. Sprawdź, ile podatku trzeba zapłacić i jak wyglądają formalności z tym związane.

kredyt gotówkowy

Jak wybrać kredyt gotówkowy – poradnik dla konsumentów

Na popularność kredytów gotówkowych składa się m.in. ich łatwa dostępność, proste procedury oraz dowolność w wydatkowaniu środków. Szeroki wybór ofert może utrudnić wybór korzystnej propozycji, dlatego skorzystaj z naszych wskazówek. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać dobry kredyt gotówkowy. Gdy potrzebujesz zastrzyku środków na nową lodówkę, wakacje czy remont, warto wziąć kredyt gotówkowy. Podpowiadamy, jak sprawdzić poszczególne […]