Za co powinno płacić się architektowi wnętrz?

Osoby, które jeszcze nigdy nie korzystały z usług architekta wnętrz, mogą mieć problemy w rozeznaniu się, za co konkretnie należy mu zapłacić. Który etap jego pracy jest tym najdroższym, najtańszym i w jaki sposób właściwie wygląda tego typu współpraca. W niniejszym artykule opisujemy, co wiąże się z zatrudnieniem specjalisty, jakie usługi są wliczone w projekt, a które – nie.

Przede wszystkim powinna zostać przeprowadzona szczegółowa rozmowa między klientem a architektem, dotycząca upodobań korzystającego z usług, jego założeń estetycznych, pragmatycznych czy ekonomicznych.

Propozycje aranżacji

Ilość propozycji aranżacji wnętrza jest zależna wyłącznie od podpisanej umowy między obydwoma stronami. Przeważnie architekt wnętrz tworzy 2-3 propozycje, w jaki sposób może wykończyć pomieszczenie, przedstawiane na rzutniku i w postaci trójwymiarowych rysunków. Dotyczą one w głównej mierze rozmieszczenia przedmiotów (meble oraz sprzęt), ale i rozwiązań o niestandardowym charakterze.

Ten etap pozwala na dokonanie ewentualnej korekty w kwestii danych pomieszczeń, ich metrażu czy połączeń pomiędzy nimi. Klient wybiera jedną z wersji, ewentualnie łączy ze sobą rozwiązania z pozostałych rozwiązań, tworząc przy tym wariant finalny.

Koncepcyjny projekt wnętrza

Koncepcyjny projekt wnętrza jest stworzony na podstawie wcześniej wspomnianego wariantu finalnego. Mowa tu o trójwymiarowym rysunku ze zdjęciami realizacyjnymi, ewentualnie przykładami z mediów. Zawiera on każdy element wnętrza (uwzględniając kolory, rodzaje wykorzystanych materiałów i oświetlenia). Jest on niejako preludium tego, jak w niedalekiej przyszłości może wyglądać mieszkanie, nie jest jednak skonkretyzowanym przedstawieniem, a ogólnym.

W tym miejscu można skorygować ustawienie poszczególnych ścian, sufitów czy instalacji. Jako że mowa tu o zapisie pomysłów taki projekt traktowany jest w charakterze dzieła autorskiego.

Inne prace

Jeśli klient wyrazi taką wolę, to może zlecić architektowi wykonanie dodatkowych prac, za które jednak trzeba oddzielnie zapłacić. Wymienić można stworzenie konkretnej specyfikacji dla danego dostawcy, tworzenie rysunków i wykonywanie ich kopii, logistyczne zajmowanie się dostawami czy nadzorowanie rozwiązań o charakterze zamiennym. Ceny w tym przypadku zależą od tego, czy architekt współpracuję z konkretnym dostawcą. Warto również nadmienić, że cena projektu często zawiera dwa nadzory architekta na budowie, pozostałe są płatne za godzinę.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

deski tarasowe

Szczelny i funkcjonalny taras – jakich błędów nie popełniać?

Dobrze wykonany, szczelny taras może prezentować się pięknie i nie sprawiać problemów przez wiele lat. Warto o niego odpowiednio zadbać, ponieważ może zostać jednym z Twoich ulubionych miejsc w domu! Pięknie urządzony taras umożliwi Ci zorganizowanie dużego grilla dla rodziny lub znajomych oraz sprawi, że weekendowe obiady w otoczeniu ulubionych roślin będą jeszcze przyjemniejsze niż […]

Jakimi zaletami charakteryzują się okna drewniano-aluminiowe?

W Polsce nadal najbardziej popularne są okna wykonane z PCV. Oprócz nich w sprzedaży znajdziemy jednak także wiele innych przykładów stolarki okiennej o innych, często lepszych właściwościach. Jakie zalety posiadają okna drewniano-aluminiowe? Dobra stolarka okienna powinna być przede wszystkim solidna – wytrzymała i trwała. Również powinna cechować się optymalnymi parametrami termoizolacyjnymi, aby zapobiegać nadmiernej ucieczce […]