Za co powinno płacić się architektowi wnętrz?

Osoby, które jeszcze nigdy nie korzystały z usług architekta wnętrz, mogą mieć problemy w rozeznaniu się, za co konkretnie należy mu zapłacić. Który etap jego pracy jest tym najdroższym, najtańszym i w jaki sposób właściwie wygląda tego typu współpraca. W niniejszym artykule opisujemy, co wiąże się z zatrudnieniem specjalisty, jakie usługi są wliczone w projekt, a które – nie.

Przede wszystkim powinna zostać przeprowadzona szczegółowa rozmowa między klientem a architektem, dotycząca upodobań korzystającego z usług, jego założeń estetycznych, pragmatycznych czy ekonomicznych.

Propozycje aranżacji

Ilość propozycji aranżacji wnętrza jest zależna wyłącznie od podpisanej umowy między obydwoma stronami. Przeważnie architekt wnętrz tworzy 2-3 propozycje, w jaki sposób może wykończyć pomieszczenie, przedstawiane na rzutniku i w postaci trójwymiarowych rysunków. Dotyczą one w głównej mierze rozmieszczenia przedmiotów (meble oraz sprzęt), ale i rozwiązań o niestandardowym charakterze.

Ten etap pozwala na dokonanie ewentualnej korekty w kwestii danych pomieszczeń, ich metrażu czy połączeń pomiędzy nimi. Klient wybiera jedną z wersji, ewentualnie łączy ze sobą rozwiązania z pozostałych rozwiązań, tworząc przy tym wariant finalny.

Koncepcyjny projekt wnętrza

Koncepcyjny projekt wnętrza jest stworzony na podstawie wcześniej wspomnianego wariantu finalnego. Mowa tu o trójwymiarowym rysunku ze zdjęciami realizacyjnymi, ewentualnie przykładami z mediów. Zawiera on każdy element wnętrza (uwzględniając kolory, rodzaje wykorzystanych materiałów i oświetlenia). Jest on niejako preludium tego, jak w niedalekiej przyszłości może wyglądać mieszkanie, nie jest jednak skonkretyzowanym przedstawieniem, a ogólnym.

W tym miejscu można skorygować ustawienie poszczególnych ścian, sufitów czy instalacji. Jako że mowa tu o zapisie pomysłów taki projekt traktowany jest w charakterze dzieła autorskiego.

Inne prace

Jeśli klient wyrazi taką wolę, to może zlecić architektowi wykonanie dodatkowych prac, za które jednak trzeba oddzielnie zapłacić. Wymienić można stworzenie konkretnej specyfikacji dla danego dostawcy, tworzenie rysunków i wykonywanie ich kopii, logistyczne zajmowanie się dostawami czy nadzorowanie rozwiązań o charakterze zamiennym. Ceny w tym przypadku zależą od tego, czy architekt współpracuję z konkretnym dostawcą. Warto również nadmienić, że cena projektu często zawiera dwa nadzory architekta na budowie, pozostałe są płatne za godzinę.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Wyjątkowe dekoracje handmade dla Twojego domu – inspiracje pink×pillow

Sklep z dekoracjami HandMade pink×pillow Kto tworzy te niesamowite dekoracje? Dekoracje HandMade w sklepie pink×pillow tworzone są przez cudownych rękodzielników z całej Polski. Za sterami sklepu z własnoręcznie robionymi produktami stoi Milena, która pasją do ozdób i dekoracji handmade zainteresowała się dzięki swojej mamie. Na skraju kreatywności i pracowitości, witaj w pink×pillow W tym sklepie możesz znaleźć […]

Ciekawe aranżacje z tynkami dekoracyjnymi – garść pomysłów!

Aranżacja wnętrza kojarzy nam się głównie z doborem dodatków, takich jak poduszki, zasłony, obrazy, czy inne niezbędne akcesoria. Jednak odświeżenie wnętrza nie musi być związane wyłącznie z przedmiotami – dekorację można zmienić także poprzez ściany, pokrywając je tynkiem ozdobnym. Poznaj nasze propozycje tynków, które mogą sprawdzić się w Twoim domu. Tynki retro Tynki retro to […]