Certyfikaty BREEAM – co to jest i kto powinien się o nie starać?

BREEAM to system certyfikacji budynków dokonywany przez inwestorów, deweloperów, a także najemców. Ocenie podlega wiele kryteriów, zaś budynek wyróżniony certyfikatem BREEAM może osiągnąć niższe koszty użytkowania, ograniczyć negatywne działanie na środowisko, stworzyć miejsce przyjazne jego użytkownikom. Proces certyfikacji zakłada ścisłą współpracę między Klientem (inwestorem, deweloperem), Zespołem Projektowym, Wykonawcą oraz Assessorem. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat certyfikatów BREEAM.

Dwa rodzaje certyfikatów BREEAM

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje certyfikatów typu BREEAM – pierwszy z nich przyznaje się budynkom, które dopiero powstają (BREEAM International New Construction), drugi – budynkom już istniejącym (BREEAM In-Use International). W zależności od rodzaju certyfikatu ocenie podlegają inne elementy. W przypadku nowo wznoszonych budynków są to projekt oraz budowy obiektu starającego się o uzyskanie certyfikatu. Takiej ocenie poddaje się się budynki o przeznaczeniu biurowym, handlowym, mieszkaniowym, przemysłowym i magazynowym, hotelowym, edukacyjnym itd. W budynkach istniejących (niezależnie od ich wieku i przeznaczenia) ocenie podlega wyposażenie techniczne (forma, przegrody, konstrukcja, zainstalowane urządzenia) oraz sposób zarządzania obiektem. Wszystkie te kwestie weryfikuje Assessor (ekspert rzeczoznawca), a następnie jednostka certyfikująca BRE. Po pozytywnym przejściu kontroli budynek otrzymuje certyfikat BREEAM.

Certyfikat BREEAM – obszary oceny efektowności

W powyższym akapicie wymieniliśmy kilka elementów, które podlegają ocenie podczas ubiegania się o certyfikat BREEAM, jednak obszarów oceny efektowności jest tak naprawdę więcej. Łącznie można uzyskać 100 % oceny za spełnienie wszystkich kryteriów– budynki, których ocena nie przewyższa 30%, nie kwalifikują się do uzyskania certyfikatu. Podczas przyznawania oceny pod uwagę bierze się kwestie proceduralne, zarządzanie terenem, zużycie energii (światło, dwutlenek węgla), czynniki oddziałujące na zdrowie i samopoczucie mieszkańców lub pracowników (m.in. jakość powietrza, ilość światła dziennego), lokalizację (bliskość przystanków autobusowych, tramwajowych, metra itp.). Nie bez znaczenia są też ekologiczne czynniki – bioróżnorodność fauny i flory, zagospodarowanie terenów zielonych, stosowanie materiałów przyjaznych środowisku (lub wytwarzanie zanieczyszczeń), stosowanie rozwiązań ograniczających zużycie wody.

Certyfikat BREEAM – korzyści dla mieszkańców

Jakie korzyści z przyznania certyfikatu BREEAM mają mieszkańcy lub użytkownicy ocenionego budynku? Wprowadzając się do takiego miejsca (lub wynajmując w nim biuro, zaczynając w nim pracować itp.) mamy pewność, że spełnia ono obowiązujące standardy. Jest użytkowany w sposób energooszczędny, stworzony z materiałów przyjaznych środowisku, a my będziemy czuć się w nim dobrze dzięki odpowiedniej jakości powietrza i właściwej ilości światła dziennego. Wbrew pozorom, tego typu szczegóły, na które nie zwracamy uwagi w codziennym życiu, mogą wpłynąć na nasze dobre samopoczucie i efektywność w pracy.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Kominek czy grzejnik

Grzejniki XXI wieku występują w różnych stylach, kolorach i formach. Ważne jest jednak to, by nie stracić z oczu ich głównego celu, czyli ogrzewania domu. Należy obliczyć moc cieplną wymaganą w danym pomieszczeniu. Designerskie grzejniki cieszą się coraz większą popularnością. Są energooszczędne i oferują świetny stosunek jakości do ceny. Funkcjonalny i elegancki grzejnik łazienkowy Aby […]

Stalowe akcesoria meblowe

W produkcji mebli prócz płyt meblowych wykorzystuje się także różnego rodzaju materiały pomocnicze. Służą one do łączenia poszczególnych elementów, stabilizacji całej konstrukcji mebla czy jako jego podstawa. Dodatki te mają wpływ na wygląd i funkcjonalność finalnego produktu. Do najczęściej stosowanych akcesoriów meblowych należą te wykonane ze stali. Ich zalety to wysoka jakość i trwałość, a […]