Beton jest powszechnie wykorzystywany do wykonywania wylewek pod ogrodowe konstrukcje, fundamentów do budowy domu, podjazdów, chodników i innych podobnych elementów. Dzięki niemu utwardza się podłoże i chroni się je przed nasiąkaniem, powstawaniem błota itp. Niestety, beton jest podatny na niszczenie na skutek działania czynników atmosferycznych. Jego szybkim uszkodzeniom przeciwdziała impregnat do betonu.
- Czym jest impregnat do betonu?
- Właściwości impregnatu do betonu
Zabezpieczenie betonu przed pękanem, kruszeniem i innymi uszkodzeniami jest niezbędne, by wykonane podjazdy, wylewki lub fundamenty służyły przez długie lata. Jeżeli zrezygnuje się z używania impregnatu do betonu, kompozyt już po kilku latach ulegnie zniszczeniu. Impregnat jest zatem niezbędny, by stworzyć trwałą konstrukcję.
Czym jest impregnat do betonu?
Impregnat do betonu to środek o działaniu hydrofobowym. Dzięki temu beton lub inne prefabrykaty budowlane na bazie cementu są znacznie odporniejsze na zniszczenia spowodowane działaniem wody. Impregnat samoistnie reaguje z mineralnymi surowcami, dlatego działa długo i skutecznie. Wytrzymałość techniczna betonu jest o wiele wyższa niż w przypadku, gdy kompozyt jest wykorzystywany bez dodatku impregnatu.
Warstwa hydrofobowa stworzona przy użyciu impregnatu do betonu jest niewidoczna. Dzięki temu może być stosowana w każdym miejscu, bez obaw, że negatywnie wpłynie na wygląd aranżacji. W niektórych przypadkach może pojawić się jedynie nieznaczne pogłębienie koloru betonu architektonicznego.
Właściwości impregnatu do betonu
Z impregnatu do betonu można korzystać, gdy chce się zwiększyć wytrzymałość mechaniczną wylewek betonowych oraz bloczków elewacyjnych, ogrodzeń, imitacji kamienia, płyt tarasowych, lastryko oraz kostek brukowanych. Impregnat dokładnie penetruje podłoże i szybko tworzy hydrofobową powłokę. Jednocześnie preparat jest otwarty na dyfuzję pary wodnej, dzięki czemu chroni przed „zaparzaniem” prefabrykatów. Środek schnie do nielepiącej się postaci, nawet w przypadku nakładania na wilgotne podłoże.
Co ważne, impregnat do betonu można stosować na lekko uszkodzone podłoża. Preparat wykazuje skuteczność w dezaktywacji rys. Za jego pomocą usuwa się szybko małe pęknięcia i szczeliny, które mogą pojawić się po zimie. Dodatkowo dzięki niemu zmniejsza się skłonność do brudzenia prefabrykatów na bazie cementu oraz do powstawania grzybów i porostów. W ten sposób impregnacja betonu ułatwia czyszczenie tarasów, chodników lub podjazdów na wiosnę. Mniej porostów i grzybów sprawia, że do ich usuwania z betonu nie trzeba używać silnej chemii, która ma negatywny wpływ na środowisko i rośliny w ogrodzie.