Wzór umowy przedwstępnej sprzedaży działki w ROD

Interesuje Cię przykładowy wzór umowy przedwstępnej sprzedaży działki w ROD, w którym uwzględniona zostanie zaliczka na zakup działki ROD? Przy tworzeniu takiego dokumentu lepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy będą dokładnie wiedzieli, co musi się w nim znaleźć. Obrót takimi ogródkami działkowymi jest bowiem ograniczony, np. ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Umowa przedwstępna powinna być napisana w odpowiedni sposób, szczególnie jeśli w grę wchodzi zaliczka na zakup działki ROD. Dzięki temu obie strony są zabezpieczone w odpowiedni sposób i mogą liczyć na to, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i bez żadnych niepotrzebnych problemów. Zanim dojdzie do zawarcia umowy ostatecznej, skontaktuj się z fachowcami i upewnij, że nie popełniłeś żadnego błędu.

Wzór umowy przedwstępnej sprzedaży działki w ROD

Rodzinne ogródki działkowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią przebywać na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni, a nie mają zbyt dużego ogródka lub mieszkają w bloku. Na ich terenie można zarówno uprawiać rośliny, jak i sadzić warzywa czy po prostu spędzać czas z bliskimi, relaksować się i cieszyć piękną pogodą.

Nabycie działki nie jest na szczęście specjalnie skomplikowane, choć trzeba wiedzieć, jak przygotować się do transakcji w sposób odpowiedzialny. Szczególnie dużą popularnością cieszy się z tego względu wzór umowy przedwstępnej sprzedaży działki w ROD – jest on jasny, klarowny i wystarczy jedynie dopasować go do warunków konkretnej transakcji.

Czym jest umowa przedwstępna?

Działkowiec z zasady nie ma tytułu własności ROD, choć może z niej korzystać na podstawie prawa dzierżawy działkowej. Mimo to możliwe jest przeniesienie praw i obowiązków na inne osoby, wcześniej jednak trzeba dostać jeszcze zgodę odpowiedniego stowarzyszenia ogrodowego.

Z tego powodu często dochodzi do zawarcia umowy przedwstępnej, aby przez ten czas działka była „zarezerwowana”. W umowie przedwstępnej zawarte są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące transakcji, dzięki czemu żadna ze stron nie może niespodziewanie zmienić warunków umowy.

Zaliczka na zakup działki ROD – przykładowy wzór umowy przedwstępnej

Jeśli w grę wchodzi zaliczka na zakup działki ROD, to musisz pamiętać, żeby wszystkie informacje na jej temat uwzględnić w podpisywanej przez obie strony umowie. Dokładnie określ czas i miejsce przekazania zadatku.

Nie zapomnij również, jak ważne jest pokwitowanie przyjęcia zaliczki. Dzięki niemu zarówno sprzedawca działki, jak i nowy nabywca, zadeklarują przekazanie pierwszej części pieniędzy. W ten sposób unikniecie problemów, które mogłyby wystąpić na dalszym etapie transakcji.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedaży działki?

Poprzez umowę przedwstępną strony zobowiązują się do tego, że w najbliższym czasie przystąpią do zawierania umowy kupna-sprzedaży ROD. Dokument zawierać więc powinien wszystkie zatwierdzone przez obie strony warunki transakcji. Na tej podstawie dochodzić można zawarcia umowy przyrzeczonej.

Jeśli stronom na tym zależy, wzór umowy przedwstępnej sprzedaży działki w ROD powinien zawierać również wszystkie informacje dotyczące zadatku. Zaliczka na zakup działki ROD może być skutecznym zabezpieczeniem na wypadek problemów, jednocześnie broniącym interesów sprzedającego, jak i kupującego.

Strony powinny pamiętać, że umowa powinna mieć formę papierową, w przypadku sporu może bowiem zostać potraktowana jako dowód. Częstą praktyką jest zawieranie jej w obecności notariusza.

Po podpisaniu umowy dane stowarzyszenie działkowe ma 2 miesiące na wydanie zgody na realizację transakcji. Jeśli termin ten minie, przyjmuje się, że wydana została zgoda milcząca, na podstawie której strony mogą przystąpić do realizacji dalszych formalności.

O czym nie możesz zapomnieć przy podpisywaniu umowy przedwstępnej?

Przed podpisaniem umowy osoba zainteresowana może życzyć sobie wydania warunków zabudowy działki. Po upewnieniu się, że stan faktyczny jest zgodny z zapisami w dokumentach, przystąpić można do przeprowadzenia transakcji.

Gdy dojdzie już do podpisania umowy przedwstępnej, musisz pamiętać, że jej efektem jest zawarcie umowy kupna-sprzedaży działki. Ten dokument uprawnia nowego posiadania ROD do korzystania z niej – oczywiście zgodnie z regulaminem ustalonym przez działkowców oraz ustawą o ogródkach działkowych.

Umowa kupna-sprzedaży musi zostać podpisana u notariusza, co zapewnia jej ważność, a jednocześnie gwarantuje ochronę obu stronom. Do realizacji tego zapisu sprzedający oraz kupujący muszą w wyznaczonym terminie stawić się w kancelarii, gdzie konieczne będzie okazanie dowodu osobistego.

Pobierz profesjonalny wzór umowy przedwstępnej sprzedaży działki w ROD

Działkowiec starający się sprzedać ROD, musi przedstawić stowarzyszeniu umowę, którą zawarł z nowym nabywcą. Właśnie z tego powodu tak ważne jest szczegółowe i profesjonalne sporządzenie dokumentu, który będzie zawierał wszystkie elementy transakcji.

Dzięki temu unikniesz kłopotów i niepotrzebnego stresu. Sięgnij po wzór umowy przedwstępnej sprzedaży działki w ROD, stworzony przez profesjonalistów i ciesz się szybkim i bezproblemowym załatwieniem sprawy.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Tapeta czy farba – co wybrać do sypialni?

Najpowszechniej stosowane sposoby wykańczania ścian to tapetowanie i malowanie. Wybór w tej kwestii w dużej mierze zależy od indywidualnego gustu. Niemniej istnieją pewne trendy, które zresztą ulegają ciągłym zmianom. Zatem co doradziłby dekorator wnętrz? Lepiej wybrać tapetę czy też farbę?

Jak dobrze wiercić w betonie?

Beton to jeden z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, charakteryzujących się wysoką wytrzymałością i długowiecznością. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się od wielu lat. Niejednokrotnie podczas prac zachodzi potrzeba wywiercenia w nim otworów. Niestety większość wiertarek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Nawet wiertarki udarowe mogą mieć problem z wywierceniem otworu o […]