Czy drewniana altana sprawdzi się lepiej od metalowej?

Drewniana czy metalowa? Jaki altana sprawdzi się lepiej w ogrodzie? By odpowiedzieć na to pytanie, porównujemy wady i zalety obu materiałów.

Altana to jedno z najważniejszych (o ile nie najważniejsze) miejsc w ogrodzie. Ze względu na swoje rozmiary stanowi dominujący element aranżacji, w pierwszej kolejności przyciągający uwagę wszystkich, którzy się w nim znajdą. Altana powinna jednak nie tylko pięknie wyglądać. Równie ważna jest jej funkcjonalność. Dla wielu rodzin jest główną przestrzenią do wypoczynku i wspólnego spędzania czasu.

By bez przeszkód móc oddać się błogiemu lenistwu na leżakach lub zorganizować przyjęcie z grillem w roli głównej, musimy wybrać model dopasowany do naszych potrzeb. Jednym z najistotniejszych pytań, na które kupując altanę ogrodową musimy sobie odpowiedzieć jest to dotyczące materiału, z którego została ona wykonana, a pomóc nam może znalezienie sklepu jak Ogrodosfera.pl , który posiada altany ogrodowe w wielu wariacjach materiałowych jak i konstrukcyjnych. Co więc będzie lepszym rozwiązaniem? Altana drewniana czy metalowa?

Altana drewniana. Wady i zalety

Chyba najpopularniejszym materiałem stosowanym w produkcji altan ogrodowych jest drewno. Trudno zaprzeczyć, że świetnie się prezentują, a naturalny charakter tego surowca doskonale wpisuje się w charakter każdego ogrodu. Nie bez znaczenia są też kwestie ekologii. Drewno to materiał odnawialny, a ponadto podlegający biodegradacji, co na pewno docenią osoby dbające o środowisko, jednak altana ogrodowa może być odnawiana i naprawiana przez wiele lat. Wielu klientów ceni sobie też lekkość całej konstrukcji.

Na tym jednak zalety drewnianych altan ogrodowych się niestety kończą. Co więcej, często przysłania je jedna, ale bardzo poważna wada – brak wytrzymałości. Wraz z upływem czasu drewno traci swoje właściwości i tego procesu nie sposób zatrzymać. Możemy jedynie spowolnić go przez regularną i intensywną pielęgnację. Dzięki niej altana posłuży nam wiele lat, jednak wiąże się z to wydatkami i nakładami pracy.

Drewniana altana Amsterdam fot. Ogrodosfera.pl

Altana metalowa. Plusy i minusy

Alternatywą dla altan drewnianych są te wykonane z metalu. Co ważne, pod względem walorów wizualnych w niczym nie ustępują swoim odpowiednikom. Zwłaszcza, że w ofercie producentów znajdziemy również modele z ozdobnymi, kutymi elementami, przywodzącymi na myśl elementy małej architektury z dawnych czasów. Miłośnicy nowocześniejszych projektów również znajdą propozycję dla siebie.

W przeciwieństwie do drewna, metal nie jest zagrożony butwieniem, blaknięciem pod wpływem promieni słonecznych oraz działalnością szkodników i grzybów. Nie wymaga więc tak częstych zabiegów pielęgnacyjnych, co czyni ich eksploatację dużo tańszą. Ma to tym większe znaczenie, że ceny obu rodzajów są zbliżone. Nie oznacza to jednak, że altana metalowa nie wymaga żadnej troski. By nie uległa korozji, niezbędne jest jej malowanie lub lakierowanie – zwłaszcza w przypadku wystąpienia ubytków powłoki lakierniczej.

Altana metalowa Martinique fot. palramapplications.com

Altana metalowa czy drewniana?

Odpowiedź na takie pytanie nie jest oczywista i w dużej mierze zależna od naszych preferencji. Wybierając altanę z drewna, warto pamiętać o ograniczonej żywotności tego materiału. Za jej kupnem przemawia jednak unikalny, naturalny charakter, którego nie mają modele metalowe. Dla niektórych klientów może on okazać się kluczowym argumentem oraz wystarczającą rekompensatą za bardziej praco- i czasochłonną pielęgnację.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Inspiracje – wybierz ramę do wystroju domu

Dodatki do wnętrza: jak dobrać ramy do pomieszczeń? Urządzając mieszkanie lub dom, nierzadko wzorujemy się na katalogach, wizualizacjach architektów oraz programach telewizyjnych. Podpatrujemy tam ciekawe rozwiązania, nowoczesne pomysły oraz innowacyjne podejście do szczegółów. Rozmawiając z przyjaciółmi, szukamy porady, a w każdym sklepie szukamy dodatków, które pomogą nam stworzyć dom marzeń. O wiele wygodniej jest wykończyć […]

Domy energooszczędne – jakie materiały wykorzystać do budowy?

Technologie wykorzystywane w budownictwie cały czas się rozwijają. To pozwala na uzyskanie nie tylko solidniejszych, ale i pochłaniających mniej energii domów. Budownictwo energooszczędne stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie i coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Budownictwo energooszczędne pozwala na poczynienie znacznych oszczędności związanych z późniejszym utrzymaniem domu i jego eksploatacją. Co […]