Czy oświetlenie biura może być jak kawa?

Sprawdź czy odpowiednio dobrane oświetlenie do biura, może motywować do działania tak jak dobra kawa!

Światło to jeden z najistotniejszych elementów biura, prawdopodobnie nawet ważniejszy od mebli czy koloru ścian. Nasze samopoczucie i poziom chęci do realizacji obowiązków służbowych w dużej mierze będą zależały właśnie od oświetlenia stanowiska pracy. Dobrze jest więc zdać sobie sprawę, jak taśma LED czy wiszące lampy wpływają na nasz nastrój i poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniego modelu oświetlenia. W związku z tym przygotowaliśmy zestaw czynników, które powinny wpływać na naszą decyzję odnośnie do wyboru światła do biura.

Rozmieszczenie światła w biurze.

Pamiętaj, że zakup nawet bardzo mocnej, ale jednej lampy, nie gwarantuje sukcesu. Ważne jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Nie może być tak, że po jednej stronie biura jest dużo jaśniej niż po drugiej lub że w szafie znajdującej się pod ścianą ciężko cokolwiek znaleźć. Zadbaj o to, aby całe biuro było równomiernie oświetlone, a z pewnością wyjdzie to na korzyść dla wszystkich pracowników.

Barwa światła emitowanego przez źródło oświetlenia (np. taśmę LED). Barwa światła ma olbrzymi wpływ na nasze chęci do podejmowania różnych aktywności. Zauważ, że w okolicach południa na dworze jest bardzo jasno, natomiast późnym popołudniem, światło naturalne ma cieplejsze, ciemniejsze barwy, skłaniając nas do odpoczynku. Podobnie będzie ze sztucznymi źródłami światła, dlatego lampy emitujące światło o barwie 3000 K lub niższej będą świetnym wyborem, ale do naszej prywatnej sypialni. Do miejsca, w którym pracujemy dużo lepiej nada się oświetlenie dające światło o barwie z przedziału 4000-6000 K. Jeżeli lubimy bardzo jasne barwy i czujemy się w nich dobrze, możemy śmiało wybierać barwy zbliżające się do 6000 K. Jeśli natomiast urządzamy biuro dla grupy pracowników i nie jesteśmy pewni, czy takie światło nie będzie dla nich zbyt jaskrawe, wybierzmy barwę 4000 K. Nie będzie ona aż tak jasna i skrajnie zbliżona do bieli, ale też nie będzie wysyłała mylnego sygnału, że czas na odpoczynek. Barwy powyżej 6000 K stają się już stopniowo coraz bardziej chłodne i będą przechodzić w niebieskie odcienie, więc średnio sprawdzą się w biurze.

Technologie zastosowane w danym modelu oświetlenia. Niektóre zestawy oświetlenia do biur dają szerokie możliwości konfiguracji jak chociażby zmiana natężenia i barwy światła z poziomu tabletu czy smartfonu. Rano możemy dać sobie czas na przebudzenie, aby w szczytowych godzinach zmienić barwę światła tak, aby wpływała korzystnie na nasze zdolności do pracy. Są też źródła światła włączające i wyłączające się automatycznie lub posiadające czujniki ruchu – tutaj już wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także od zasobności portfela, którym dysponujemy.

Jak widać, mądry i przemyślany wybór światła do pracy powinien być podyktowany rozważeniem kilku istotnych kwestii. Wiele zależy od naszych indywidualnych upodobań, jednak należy pamiętać o równomiernym oświetleniu całej przestrzeni, a także aby wybierając barwę i natężenie światła nie wykraczać poza pewne normy.

Źródło informacji o oświetleniu www.kingled.pl

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Tygodniowy regulator temperatury – dlaczego warto w niego zainwestować?

Uszczelnienie okien i drzwi, właściwa izolacja dachu, czy ocieplona elewacja budynku, to tylko kilka z nielicznych sposobów, które mają za zadanie zatrzymać ciepło w domu czy też mieszkaniu na dłużej. Istnieją jednak dużo prostsze i o wiele skuteczniejsze rozwiązania na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu, jak efektywne wykorzystanie pracy źródła energii grzewczej. Nowoczesne systemy grzewcze dzięki […]

Wykorzystanie kołnierzy stalowych w rurociągach

Budowa rurociągów wymaga zastosowania nadzwyczajnych technik konstrukcyjnych. Spowodowane jest to faktem, że muszą one być odporne na działanie bardzo trudnych warunków, a jakiekolwiek nieszczelności mogą okazać się niezwykle niebezpieczne. Dlatego do łączenia poszczególnych elementów wykorzystuje się specjalne kołnierze stalowe, które umożliwiają o wiele solidniejsze połączenie, niż tradycyjne łączniki wykorzystywane w systemach nie wymagających nadzwyczajnej ostrożności. […]