Pompy centralnego ogrzewania – rodzaje, zastosowanie, zalety

Pompy centralnego ogrzewania to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie, które nieustannie zyskuje nowych zwolenników. W jakich okolicznościach warto zainwestować w pompę? Jak wybrać odpowiednią? Sprawdź nasze rady zanim wybierzesz!

  1. Jak działa pompa cyrkulacyjna?
  2. Czym charakteryzuje się pompa obiegowa?
  3. W jakich sytuacjach pompy obiegowe są lepszym wyborem?
  4. Jak wybrać odpowiednią pompę centralnego ogrzewania?

Instalacja grzewcza, nazywana także instalacja C.O czyli centralnego ogrzewania, pozwala na dopasowanie systemu ogrzewania do potrzeb klienta. W jej skład przede wszystkim wchodzi kocioł grzewczy. Obecnie może przyjmować on bardzo różne formy, lecz to jego rolą jest produkowanie ciepła. Dzięki temu zarówno woda, jak i całe wnętrze mieszkania pozostają ciepłe.

Jak działa pompa cyrkulacyjna?

Pompa cyrkulacyjna jest urządzeniem hydraulicznym, mającym za zadanie wymuszanie obiegu cieczy w układzie zamkniętym. Znajduje się zazwyczaj w instalacji sanitarnej.

Pompa cyrkulacyjna charakteryzuje się przede wszystkim dużą oszczędnością. Zarówno w przypadku wody, jak i energii. Jednak nie tylko mniejsze rachunki stanowią jej pozytywną cechę. Również wygoda użytkowania jest kluczowa.

Dzięki cyrkulacji ciepłej wody możliwe jest posiadanie stałego do niej dostępu. Nie ma konieczności czekania na nagrzanie, co w przypadku korzystania z prysznica może być niekomfortowe.

Czym charakteryzuje się pompa obiegowa?

Do instalacji wodnych doskonałym wyborem są pompy obiegowe. Ich cel jest podobny jak w przypadku pomp cyrkulacyjnych. Niemniej jednak działanie pompy obiegowej bazuje na uruchamianiu biegu wody.

W jakich sytuacjach pompy obiegowe są lepszym wyborem?

Pompy obiegowe doskonale radzą sobie ze współpraca z większością nowoczesnych kotłów. To dobre rozwiązanie, konieczne w przypadku kotłów nieposiadających wbudowanej pompy. Jedynie sporadyczne jest ona montowana fabrycznie.

Pompy centralnego ogrzewania mogą być zarówno trzystopniowe, jak i czterostopniowe. Silnik, w który wyposażona jest pompa, zazwyczaj posiada ręczną lub automatyczną regulację prędkości obrotów.

Jak wybrać odpowiednią pompę centralnego ogrzewania?

Wybierając odpowiednią pompę centralnego ogrzewania, należy wziąć kilka kwestii pod uwagę. Przede wszystkim możliwości sprzętowe. Warto upewnić się, czy posiadany kocioł oraz instalacja są dopasowane do obu rodzai pomp.

Następnie warto wziąć pod uwagę swoje preferencje. Zarówno pod względem opłat za pracę pompy jak i późniejszej eksploatacji.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ — Z CZYM TO SIĘ JE? 

Finezyjne, nietypowe i niewątpliwie ozdobne ułożenia kostek brukowych bez dwóch zdań dodają gustu i estetyki podjazdom, chodnikom, ścieżkom, zarówno na posesji prywatnej, jak i publicznej. Przykuwają wzrok, dekorują, sprawiają że dotąd nieciekawe i nudne przestrzenie stają się stylowe i pełne klasy. Kostki brukowe dostępne są w rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach, dzięki czemu każdy z […]

Czy wynajęcie architekta wnętrz jest drogie?

Istnieje powszechne myślenie, że wynajęcie architekta wnętrz czy całego biura projektowego to droga inwestycja. Czy tak faktycznie jest? Od czego zależy cena projektu i wykończenia? I czy w ogóle warto wynajmować osoby trzecie do stworzenia wnętrza salonu, łazienki, czy całego domu? Biuro projektowe lub architekt wnętrz – kiedy warto ich wynająć? Urządzanie wnętrza własnego domu może […]