Pięknie utrzymany żywopłot może stanowić nie tylko doskonałą ozdobę ogrodu, ale i być jego bardzo praktycznym ogrodzeniem. Zielony przez cały rok pozwoli na skuteczne zasłonięcie wnętrza ogrodu przed sąsiadami i stworzenie w nim miejsca do nieskrępowanego wypoczynku. Jak wybrać idealną roślinę pod kątem żywopłotu i na co zwrócić uwagę?
4 popularne rośliny na żywopłoty ogrodowe
Numerem jeden wśród liściastych roślin żywopłotowych jest ligustr pospolity. W Polsce – zdecydowany król żywopłotów, wybierany najchętniej ze względu na jego dużą odporność na niskie temperatury i brak specjalistycznych wymagań do uprawy. Wymaga systematycznego przycinania, ale odwdzięcza się za to pięknym wyglądem.
Drugi na podium jest grab pospolity – w odróżnieniu od ligustra wymaga nieco żyźniejszej gleby, ale również nie jest skomplikowany w utrzymaniu i świetnie znosi częste przycinanie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego odrosty korzeniowe zagęszczają krzew od dołu dlatego warto pamiętać o odpowiednim kierunki jego cięcia.
Trzecie miejsce wśród roślin liściastych na żywopłoty zajmuje w naszej strefie klimatycznej buk pospolity, który podobnie do graba nie ma wysokich wymagań uprawowych i pięknie formuje się z niego długie ciągi żywopłotów. Dostępny w dwóch gatunkach, z których jeden jest zielony, a drugi bordowy.
Osobną kategorią są rośliny iglaste przeznaczone na żywopłot. Tu numer jeden to żywotnik zachodni polecany w atrakcyjnej wizualnie odmianie „Smaragd” i „Brabant”. Pierwsza z nich rośnie bardzo szybko, ale trzeba ją mocno przycinać, a druga rośnie wolniej i tworzy bardzo zbitą, gęstą formę.
Uwaga na żywopłoty tracące zieleń zimą!
Wybór roślin na żywopłot jest bardzo duży, a wymienione wcześniej pomysły są aktualnie najchętniej wybieranymi w Polsce. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną roślinę warto znaleźć w swojej okolicy rzetelną firmę, która takie sadzonki sprzedaje. Tu dobrze jest porozmawiać ze sprzedawcą, żeby upewnić się czy ma on wiedzę o typach sprzedawanych roślin, ponieważ niestety można trafić na ogrodników, którzy sprzedając żywopłot nie wspomną o tym, że zimą nie jest on zielony, wiec całe ogrodzenie staje się wówczas smutnym krzakiem w żaden sposób niezasłaniającym ogrodu przed ciekawskimi przechodniami. Rozmowa ze sprzedawcą i zorientowanie się w jego wiedzy na temat konkretnych roślin pod żywopłot będą w tej sytuacji kluczowe. Dobrze jest również poprosić o paragon z wyszczególnioną nazwą rośliny – jeśli po zimie okaże się, że żywopłot stracił liście, a wymieniona na rachunku nazwa rośliny wyraźnie wskazuje, że nie powinien, to będą to podstawy do złożenia reklamacji.