W jaki sposób dbać o czystość elewacji budynku?

Elewacje budynków mogą być niezwykle piękne. Niestety łatwo się zanieczyszczają – wystarczy silny deszcz w czasie lata połączony z wiatrem, spaliny samochodów i pył by urok domu przyćmiła gruba warstwa brudu. Wymycie tak dużej powierzchni, jaką jest elewacja budynku wymaga specjalnych środków i narzędzi, efekt końcowy może być jednak zachwycający – budynek będzie wyglądał jak nowy.

  1. W jaki sposób usunąć brud z elewacji?
  2. Czym jest hydropiaskowanie?
  3. Jak często należy powtarzać czyszczenie elewacji i w jaki sposób się na nie przygotować?

Przyjrzyjmy się zatem najlepszej metodzie oczyszczania elewacji budynków – piaskowaniu.

W jaki sposób usunąć brud z elewacji?

Najlepszą metodą oczyszczenia budynku jest piaskowanie elewacji. Polega ona na napyleniu na powierzchnię sprężonego powietrza wraz z drobinkami ścierniw. To właśnie one odrywają brud, dzięki czemu ściana staje się czysta. Piaskowanie elewacji można wykonać zarówno na ścianach z kamienia jak i cegły, także cegły starej i zniszczonej. W taki jednak przypadku potrzebna jest szczególna ostrożność, odpowiedni dobór ścierwa, a w trudniejszych sytuacjach zabezpieczenie ściany specjalnymi środkami. Bardzo ważne jest wykonanie próby na małym fragmencie muru – pozwoli to upewnić się, że stara ściana przetrwa proces piaskowania.

Czym jest hydropiaskowanie?

Hydropiaskowanie to piaskowanie elewacji przy pomocy strumienia wody. Metodę tą cechuje duża skuteczność w zmywaniu brudu. Ponadto hydropiaskowanie zapobiega pyleniu podczas pracy. Metoda ta wymaga jednak późniejszego sprzątnięcia powstałego błota.

Jak często należy powtarzać czyszczenie elewacji i w jaki sposób się na nie przygotować?

Piaskowanie elewacji to proces, którego celem jest oczyszczenie z brudu, jeżeli zatem ściana jest czysta, nie ma potrzeby go wykonywać. W pewnych sytuacjach należy jednak być bardzo ostrożnym z piaskowaniem, zwłaszcza jeżeli materiał, z którego wykonany jest mur, jest bardzo stary, może on być wtedy bowiem bardziej podatny na uszkodzenia. Niektóre rodzaje cegły wykluczają piaskowanie – warto w tej kwestii zasięgnąć porady eksperta.

Aby elewacja bezpiecznie przeszła przez proces piaskowania można ją zabezpieczyć. Z pomocą przychodzą tu przede wszystkim specjalne środki chemiczne. Ważny jest także odpowiedni dobór ścierniwa, długości odległości dyszy oraz ciśnienia. Te działania zapobiegawcze, a także wykonanie próby piaskowania na niewielkim fragmencie powierzchni pozwolą zapobiec ewentualnym zniszczeniom, które w przypadku starego muru mogą powstać.

Piaskowanie elewacji to doskonały sposób na oczyszczenie dużej powierzchni ścian. Wykonywać je można nie tylko podczas procesu renowacji zabytków ale i na prywatnych budynkach. Warto zapoznać się z ofertami, proponowanymi przez specjalistyczne firmy i zadbać o estetyczny wygląd domu.

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Jak olejować drewno?

Olejowanie to świetna metoda zabezpieczania drewna. Nie wymaga umiejętności technicznych czy doświadczenia, a daje naprawdę świetne rezultaty. Przeczytaj, dlaczego warto olejować drewno oraz jak prawidłowo przeprowadzić olejowanie. Olejowanie drewna to doskonała alternatywa dla malowania czy lakierowania. Mimo iż olej nie jest produktem powłokotwórczym, drewno zyskuje skuteczną, trwałą ochronę przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Na uwagę zasługują […]

styropian

Którego producenta opakowań styropianowych wybrać?

Delikatne, często kruche i podatne na uszkodzenia produkty wymagają niestandardowych rozwiązań w zakresie ochrony oraz prawidłowego opakowania w trakcie transportu. Warto więc wybrać producenta, który zapewni odpowiedni poziom zabezpieczenia przed uderzeniami, wibracjami czy wahaniami temperatury podczas przechowywania i transportu nawet na bardzo duże odległości. W odpowiedzi na potrzeby Klienta Możliwość wyprodukowania dowolnych kształtów, rodzajów i […]