Lampy ogrodowe. Poradnik – sprawdź podstawowe informacje, które musisz znać przed zakupem oświetlenia ogrodowego!

Coraz częściej decydujemy się na zakup lamp ogrodowych. To dodatek, które sprawia, że nasze ogrody, werandy, altany czy po prostu okolice naszego domu stają się nie tylko piękne i klimatyczne, ale również znacznie bezpieczniejsze. Sami możemy zdecydować się na dobór odpowiednich lamp, które spełnią nasze oczekiwania – aby to jednak zrobić, musimy poznać przynajmniej podstawowe informacje o lampach zewnętrznych, ich charakterystykę oraz mocne, oraz słabe strony.

I to właśnie takim przedstawieniem lamp zewnętrznych zajmiemy się dzisiaj. Poniżej, Drogi Czytelniku, znajdziesz podstawowe informacje o poszczególnych rodzajach lamp ogrodowych. Dzięki nim będziesz mógł samodzielnie wybrać takie z nich, które będą spełniać Twoje wymagania i będą dopasowane do tego, co chcesz za ich pomocą osiągnąć. Pamiętaj, aby decydować się na ich różne rodzaje, ponieważ to właśnie ich połączenie sprawi, że cały system sprawdzi się idealnie.

Rodzaje lamp ogrodowych:

Lampy solarne – to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj lamp, na które się decydujemy. Sprawdzają się one idealnie, jeżeli naprawdę prosto a do tego tanim kosztem chcemy zapewnić podstawowe oświetlenie w naszym ogrodzie. Pamiętamy jedna, że jeżeli liczymy na naprawdę spektakularny efekt, nie osiągniemy go jedynie za pomocą lamp solarnych.

Nie zmienia to faktu, że lampy solarne są tanie, do tego naprawdę łatwo je kupić. Uważajmy jednak na te najtańsze, marketowe rozwiązania – takie lampy solarne mogą mieć naprawdę małe akumulatory, przez co przestaną one świecić naprawdę szybko, gdy noc będzie jeszcze w pełni.

Dużym plusem lamp solarnych jest fakt, że nie wpływają one na zużycie energii elektrycznej oraz na same rachunki – lampy te w końcu czerpią energię z promieni słonecznych. W tym przypadku pamiętajmy jednak o tym, że z tego powodu muszą być one odpowiednio ustawione, w innym przypadku – gdy coś będzie ograniczać dopływ promieni słonecznych – będą one bardzo mało efektywne.

Być może największym plusem jest jednak sam sposób ich montażu. Najczęściej po prostu wbijamy je w odpowiednim miejscu… i koniec! Zero wzmocnień, zero podłączania – naszym zdaniem to najważniejsza z zalet. Dzięki temu lampy te sprawdzą się w miejscach, w których użycie innych lamp jest po prostu niemożliwe.

Pamiętajmy jednak, że lampy solarne potrafią być mało wydajne, czasem świecą naprawdę krótko, nie prezentują się najlepiej (w porównaniu do innych lamp) i czasem są mało wytrzymałe. Są jednak lampami, na które zdecydowanie warto postawić jako elementy większej całości. Po prostu warto dokupić do nich inne, bardziej zaawansowane i mocniej świecące lampy.

Kinkiety – jednymi z nich są właśnie kinkiety. Idealne do montażu na elewacjach naszych domów. Ilość rodzajów, kształtów i kolorów kinkietów sprawi, że idealnie dobierzemy te, które nam pasują. Idealnie sprawdzą się do oświetlania domów lub innych budynków, dobrze też oświetlą bliską okolicę naszego domu.

Reflektory – podobnie jak kinkiety, reflektory najczęściej montujemy na elewacjach naszych domów. Często nie są one tak atrakcyjne wizualnie, chyba że nasz dom jest prawdziwie industrialny i dość surowy – wtedy sprawdzą się idealnie. Ich największym plusem jest jednak możliwość sterowania kierunkiem świecianie oraz generowanym strumieniem światła. Dzięki temu reflektory idealnie oświetlą to, co powinny. Takich opcji próżno szukać w przypadku standardowych kinkietów.

Lampy najazdowe – idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy podświetlić podjazd, chodnik lub elementy otoczenia, jednak strumieniem światła od dołu. Lampy najazdowe są naprawdę bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nawet najechanie na nie kołami naszego samochodu nie powinno być dla nich jakimkolwiek problemem. Często montowane są również w okolicach naszych domów czy nawet na schodach, by je oświetlić.

Minusem tych lamp jest jednak to, że potrafią być one naprawdę śliskie. Z tego powodu powinniśmy wybrać te, które są płaskie, nie wypukłe. Płaskie lampy najazdowe są bezpieczniejsze, poślizgnięcie się na nich jest trudniejsze, co przyczyni się do bezpieczeństwa naszego oraz naszych bliskich.

Lampy stojące – oto bardzo zróżnicowany rodzaj lamp zewnętrznych. Nie zmienia to jednak faktu, że to rozwiązanie bardzo popularne, nie tylko w ogrodach, ale również w parkach czy na innych przestrzeniach, które wymagają oświetlenia.

Dużym plusem lamp stojących jest fakt, że mogą one oświetlić naprawdę znaczny obszar, jeżeli tylko zdecydujemy się na lampy naprawdę wysokie. Mogą one sięgać nawet kilku metrów, czasem nazywane są one wtedy wprost latarniami.

Kolejnym plusem jest nie tylko wytrzymałość tych lamp i ich odporność na warunki pogodowe, ale możliwość dopasowania do naszych wymagań. Wysokości lamp są na tyle zróżnicowany, że przy możliwości doboru odpowiedniej żarówki, na pewno wybierzemy taką lamę stojącą, która idealnie oświetli obszar, który chcemy.

Lampy podwodne – nie są one kupowane często, jednak to naprawdę znakomite rozwiązanie, jeżeli posiadamy np. oczko wodne. Już kilka lamp podwodnych sprawi, że będzie się ono prezentowało znakomicie każdego wieczoru, wprawiając niemal w osłupienie naszych gości.

Lampy wiszące – ostatni rodzaj lamp dzisiaj opisywanych. Kojarzą się one głównie z lampami wewnętrznymi, lecz w niektórych sytuacjach lampy wiszące idealnie sprawdzą się na zewnątrz. Tarasy, werandy, altany – to miejsce, które chcemy oświetlać skutecznie i równomiernie, tam bowiem spędzamy czas. Nic nie oświetlili ich lepiej niż właśnie lampy wiszące. Dzięki temu przestrzeń zostanie oświetlona równomiernie a fakt, że promienie światła będą padać od góry, sprawi, że nic nie będzie ich blokować, co jest olbrzymim plusem.

Partnerem publikacji jest sklep https://mateomarket.pl/

Informacja prawna

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Biuro, gabinet w domu – czego potrzebujesz, na co zwracać uwagę, wybierając meble do domowego biura

Praca w trybie home office, a także większość wolnych zawodów, wiąże się często z koniecznością połączenia pracy z bytnością w domu. Aby te dwie przestrzenie nie nachodziły na siebie i nie utrudniały nam życia, dobrze jest zorganizować odpowiednią sferę w domu, aby oddzielić obowiązki od życia prywatnego. Innymi słowy, urządzić gabinet w swoim domu. Gabinet […]

Piękny trawnik - zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika – zadanie trudne, ale przynoszące satysfakcję!

Piękny, soczyście zielony, gęsty trawnik to marzenie niemal każdego właściciela ogrodu. Aby jednak móc cieszyć się takim efektem, należy mieć świadomość, że pielęgnacja trawnika wymaga systematycznej, przemyślanej pracy. Niewielu początkujących ogrodników zdaje sobie z tego sprawę, błędnie myśląc, że założenie trawnika to bardzo prosta sprawa w porównaniu do np. sadzenia krzewów czy kwiatów. Nic bardziej […]